אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קסטרו והוניגמן הורשעו בהטעיית צרכנים צילום: אורן אגמון

קסטרו והוניגמן הורשעו בהטעיית צרכנים

ביקורות שערך משרד התמ"ת גילו שבשתי הרשתות עברו על חוק הגנת הצרכן. גם המנכ"לים גבי רוטר ויעקב הוניגמן הורשעו

14.12.2008, 13:52 | כתב כלכליסט

שופטת בית משפט השלום בתל אביב, דורית שפירא, הרשיעה בשבוע שעבר את חברות קסטרו והוניגמן ומנהליהם בהטעיית צרכנים.

חברת קסטרו ומנהלה, גבי רוטר, הורשעו בהטעיית צרכנים במבצעי הוזלה בחניות ובהצגת תוויות מחירים במטבעות זרים על גבי המוצרים, בניגוד לחוק הגנת הצרכן - גזר הדין יינתן  בחודש ינואר 2009

גבי רוטר מנכ"ל קסטרו , צילום: אורן אגמון גבי רוטר מנכ"ל קסטרו | צילום: אורן אגמון גבי רוטר מנכ"ל קסטרו , צילום: אורן אגמון

   

תובעת משרד התמ"ת, עו"ד טלי קינן, הגישה נגד חברת קסטרו כתב אישום ממנו עולה, כי בסוף העונה הציגה חברת "קסטרו" בחנויות שלט של 50% הנחה במחלקת הנעליים.

צרכנית אשר ביקשה לרכוש מגפיים הופתעה בקופה לגלות כי תחויב לשלם חצי מהמחיר שהיה בתוקף בתחילת העונה ולא חצי מהמחיר האחרון שהיה בתוקף במהלך העונה, כפי דרישת החוק. בביקורת שנערכה על ידי מבקרי התמ"ת נמצאה הטעייה מאותו סוג לגבי הנעליים שהיו בהוזלה של 50%.

יצויין, כי לפי השלט שהיה מוצג בחנות, לא הובהר לצרכנים מאיזה מחיר ההנחה, דבר שנתן פתח לכך שצרכן עלול היה להבין ולהסיק שההנחה היא מהמחיר הנמוך יותר. בקסטרו יצרו רושם של הנחה גדולה בשיעור 50%, בעוד שבפועל נתנו הנחה בשיעור נמוך יותר, היוצר הפרש לרעת הצרכן.

כמו כן, בביקורת שערכו מבקרי התמ"ת בחנויות קסטרו, נמצאו הטעיות בתוויות המחיר ובהצגת המחירים בחלונות הראווה. בהתאם לחוק הגנת הצרכן, חובה להציג מחירים על כל פריט ולא באמצעות שלטים בחלונות הראווה, בשיטה שנהגו בקסטרו במשך תקופה ארוכה.

בנוסף, בקסטרו נהגו במשך תקופה ארוכה להציג מחירים גם במטבעות זרים על גבי הפריטים, דבר הגורם להטעיית צרכנים בעניין המחיר שבתוקף ואף נוגד את החוק, על פיו חובה להציג מחירים במטבע ישראלי בלבד.

חברת "הוניגמן" הורשעה בהטעיית הצרכנים ע"י הצגת מחירים במטבע רומני (LEI) לצד המחיר בשקלים.

מכתב האישום עולה, כי צרכנית אשר ביקשה לרכוש בגד בחנות הוניגמן הוטעתה לחשוב שהמחיר הנמוך היה בתוקף ובקופה היא נדרשה לשלם את המחיר הגבוה והוסבר לה שהמחיר הנמוך חל ברומניה בלבד. בעקבות תלונתה נערכה ביקורת בחנויות הוניגמן ונמצאה הטעייה בתוויות המחירים על כל הפריטים.

על החברה הוטל קנס כספי בסך 40 אלף שקל והתחייבות בסך 60 אלף שקל להימנע מעבירה במשך שנתיים החל מיום 5.1.09. על המנהל, יעקב הוניגמן, הוטל קנס בסך 10 אלף שקל.

עו"ד טלי קינן ממשרד התמ"ת מציינת, כי באותו נושא של הצגת מחירים במטבע ישראלי בלבד הוגש כבר כתב אישום גם נגד חברת פוקס, וכי משרד התמ"ת ינקוט באמצעים נגד כל בעל עסק שימצא כי עבר על הוראות חוק הגנת הצרכן.

קסטרו: סימון המחירים בחנויות עודכן

מחברת קסטרו נמסר בתגובה: "בתקופת מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006, כאשר 16 חנויות קסטרו בצפון היו סגורות, קסטרו נתנה הנחה נוספת ללקוחותיה, כאשר ההנחה היתה ממחיר המחירון המקורי לעונה.

"קסטרו לא היתה מודעת לכך שהחוק בישראל מחייב לתת את ההנחה באחוזים מהמחיר האחרון לצרכן. קסטרו מצרה על כך, ומרגע ידיעת התקלה, סימון המחירים בחנויות עודכן.

"כל האמור בהרשעה היה במסגרת הסדר טיעון על דרך פשרה. חברת קסטרו מקפידה לקיים כלשונן את כל הוראות החקיקה הנוגעות להגנת הצרכן".

הוניגמן: התקנה חסרת כל היגיון

מהוניגמן נמסר בתגובה: "הצגת התוויות עד כה נעשתה בהוניגמן כמו במדינות רבות בעולם הנחשבות לבירות אופנה. מחוסר ידיעה כי קיימת תקנה בישראל בנושא, פעלה הוניגמן ע"פ התקנות הבינלאומיות. יש לציין כי התקנה הישראלית מקשה על חברות האופנה הן מבחינה לוגיסטית והן מבחינה כספית.

"מרגע שנתבעה הוניגמן על אי קיום תקנה זו, נעשתה ע"י החברה פעולה מקיפה לתיקון העניין. פסק הדין היה בעסקת טיעון ובהסכמת שני הצדדים.

"תקנה זו חסרת כל היגיון ומעמיסה הון כלכלי ותפעולי על חברת האופנה. ניתן להציג מחירים בצורה לא מטעה כפי שהוצג עד כה ע"י הוניגמן, תוך ציון סוג מטבע וסימון דגל המדינה. גם פיתרון זה לא היה מקובל ע"י התמ"ת. על כן נאלצה הוניגמן להשקיע משאבים רבים על מנת לעמוד בתקנה זו בהמשך הדרך.

"אנו מקווים שנציגי התמ"ת יפעלו בעתיד ע"פ שכל ישר ובהבנת הצרכים של חברות האופנה ולא יקשו על התפתחות היצוא והיצור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אי ידיעת החוק אינה פותרת
לחברת הוניגמן, התגובה שלכם נשמעת כמו תירוץ של ילד בכיתה ד' שלא הכין את השיעורים שלו.. "מה לא ידעתי שהיום שיעורים, הייתי חולה, לא שמעתי" באחריותכם כ"בית אופנה" לדעת מהן התקנות הנוגעות לפרסום ומכירת מוצריכם. מאחורי פתיחת חנות יש אחראיות נוספות מלבד לספור ת'כסף.
המגיבה המשיבה , תל אביב  |  14.12.08
1.
שאלה
נניח שמערכת אכיפת החוק במדינה רוצה באמת למגר תופעות מעין אלה, למה הקנס על תנאי הוא כה נמוך? ממש מזמין לעבור על החוק שוב. יהה הקנס על תנאי חצי מליון שקל וראו זה פלא כל החברות יהיו זהירות יותר בדיווחיהן על מבצעים. הרי זה על תנאי לא? אה, ועוד קטנה - החברה הבאה שתורשע על ביצוע עברות כאלה תשלם קנס בריבוע, והבאה ברביעית וכו'. כך גורם ההרתעה יקבל תוקף כלשהו.
14.12.08