אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דן ללוז: רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני - פופוליזם פוליטי צילום: בועז אופנהיים

דן ללוז: רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני - פופוליזם פוליטי

יו"ר קבוצת הראל ביטוח, יאיר המבורגר: "צריך להפשיל השרוולים, לשכוח מכל המודלים הכלכליים ולחזור לבסיס. גם אם זה יגרום לבעיות מוניטריות ופיסקליות בעתיד"

14.12.2008, 14:53 | רונית גודמן

"רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני לגילאים 57-70 היא פופוליזם פוליטי. היא עוזרת רק לציבור מצומצם מאוד ואינה פותרת את הבעיות האמיתיות של המשבר" - כך אמר היום דן ללוז, יו"ר מגדל שוקי הון, בוועידת העסקים.

יו"ר קבוצת הראל ביטוח, יאיר המבורגר, אמר בדיון: "אם הממשלה לא תכניס ידיים לבוץ, המשבר יהיה יותר קשה. הממשלה צריכה לשים את משחקי האגו בצד, כי 2009 תהיה שנה קשה מאוד. צריך להפשיל השרוולים, לשכוח מכל המודלים הכלכליים ולחזור לבסיס. גם אם זה יגרום לבעיות מוניטריות ופיסקליות בעתיד. צריך להתרכז בלפתור את הבעיה העכשווית.

סמדר ברבר צדיק, מנכ"לית הבנק הבינלאומי, אמרה: "אנו צריכים להמשיך לתת אשראי אחראי. כדי לפתור את משבר האשראי יש להקים קרן לעסקים גדולים עם ערבות של המדינה, אפילו של 80%. אני לא פוסלת מתן ערבות על שטרי הון לבנקים. כך יוכלו הבנקים להגדיל את הונם העצמי".

לדברי מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו, "אני מברך על הצעדים שננקטים, אך המיקוד שלהם אינו מדויק. צריך להחיות את השוק החוץ בנקאי. כל הבנקים נמצאים כיום תחת רמת הלימות ההון של 12% המתבקשת. לכן, גם אם הבנקים רוצים, הם לא יכולים להעמיד אשראי לכל השוק החוץ בנקאי אשר צריך להיות מוקד הפתרון".

בתשובה לשאלה האם אחד הגופים הגדולים עלול ליפול, אמר ללוז: "בהחלט קיים סיכוי שכזה. הוא לא גבוה, ותלוי איך 2009 תיראה. אם היא תהיה כמו המחצית השנייה של 2008 - הסיכוי לכך עולה".

לדברי המבורגר, "המשבר הוציא מהלקסיקון את המשפט 'זה לא יכול לקרות'. הגיע הזמן להודות שאנו לא יודעים, ושהמודלים המתוחכמים של הכלכלה לא עובדים. לכן, קשה לחזות".

זיו הוסיף כי "יכולת הספיגה של מערכת הבנקאות טובה. גם אם אני מצייר תרחיש קיצון שחור, אני לא רואה בעיה לעבור את המשבר".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות