אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העמלות של 62% מהצרכנים התייקרו בעקבות הרפורמה בעמלות בחודש יולי צילום: שאול גולן

העמלות של 62% מהצרכנים התייקרו בעקבות הרפורמה בעמלות בחודש יולי

כך עולה מסקר שערכה המועצה לצרכנות. הסיבה העיקרית להתייקרות נובעת מהעלאת העמלות הבסיסיות בחשבון העו"ש בשיעור של כ-45%

14.12.2008, 15:40 | רימונה פרקש ברוך
בסקר שערכה המועצה הישראלית לצרכנות באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה נבדק השינוי בגובה העמלות הנפוצות בעו"ש, בעקבות הרפורמה בעמלות הבנקים שנכנסה לתוקפה בחודש יולי האחרון. מתוצאות הסקר עולה כי לכ- 62% מהצרכנים התייקרו העמלות בממוצע בשיעור של 36%. ל-38% מבעלי החשבון הוזלו עמלות הבנקים ב-42%. הסקר נערך בקרב כ-500 משקי בית, שהתבקשו לענות שאלות הנוגעות ישירות לדף חשבון הבנק שלהם. הסקר כלל את כל עמלות העו"ש, לרבות העברה בין בנקים והתייחס גם לשינוי ההתנהגות בעקבות הרפורמה.

בגיאוקרטוגפיה מסבירים כי הסיבה העיקרית להתייקרות העמלות נובעת מייקור העמלות הבסיסיות הישירות בחשבון העו"ש בשיעור ממוצע של 45%. לעומת זאת העמלה שגרמה להוזלות המשמעותיות ביותר היתה העמלה על העברות בנקאיות, אשר הוזלה בעקבות הרפורמה מ-4.4 שקלים ל-1.76 שקלים. אותה קבוצה שהעמלות שלה התייקרו מבצעת העברה בנקאית רק אחת לכל 3 חודשים. לעומת זאת האוכלוסיה שהעמלות שלה הוזלו מבצעת פעולה זו בממוצע פי שש יותר משאר הצרכנים.

במועצה לצרכנות מציינים כי ממצאי הסקר מעידים על התייקרות ברורה של העמלות לרוב המכריע של הציבור וזאת מבלי להתייחס לעמלות על כרטיסי האשראי. התייקרות זו באה על אף שכ-40% מהציבור שינה את הרגלי צריכת השירותים הבנקאיים כדי לחסוך בעלויות.

עוד מדגישים במועצה הישראלית לצרכנות כי המועצה פתחה במהלך חדשני בו קראה לחקיקה ציבורית לביטול עמלות העו"ש, שבמסגרתו למעלה מ-300 אלף אזרחים שלחו מכתב למפקח על הבנקים בדרישה לאמץ את ההצעה ולבטל את עמלות העו"ש.

מבנק ישראל נמסר כי בימים הקרובים צפוי להתפרסם דו"ח שימסור נתונים על פי הגבייה בפועל של העמלות וכי רק כך ניתן יהיה לשפוט בצורה מדוייקת ולהסיק מסקנות. כמו כן מוסיפים בבנק ישראל כי בהחלט צפויים להיות שינויים שידרשו כתוצאה ממסקנות הדו"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות