אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקירוב: "אף תושב חוץ לא יקנה עכשיו דירה" צילום: עמית שעל

אקירוב: "אף תושב חוץ לא יקנה עכשיו דירה"

מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, שלמה שרף: "הנדל"ן נהפך למלה מצורעת, אבל צריך להבין שאין דין בניין משרדים בטורונטו כדין יזמות קרקע בגיאורגיה"

16.12.2008, 16:29 | אורי חודי ודותן לוי

"אף תושב חוץ לא יקנה עכשיו דירה. בפרויקט של אלרוב בירושלים מכרנו כבר חצי, אבל את שאר הדירות שמתי בבוידעם. אני אוציא אותן למכירה רק כשתושבי החוץ יחזור לקנות". כך אמר היום אלפרד אקירוב, מנכ"ל אלרוב וובעל השליטה בה, בהתייחסו לשוק מגורי היוקרה.

אקירוב אמר אמר את הדברים בוועידת פסגה שערכה דן אנד ברדסטריט, בה השתתפו 11 מנכ"לים של חברות הנדל"ן הגדולות.

אקירוב, אשר דיבר לאחר כמה מנכ"לים הפגינו אופטימיות לגבי המצב בענף הנדל"ן אמר: "אני מעדיף לא לקלקל את האווירה האופטימית שנוצרה, אבל אני לא מסכים עם עמיתיי. נשמע כאילו כולם עומדים בהתחייבויות שלהם, ולא רואים שיש עשר חברות חדלות פירעון. זה כנראה קורה במדינה אחרת".

בעל השליטה בארלוב נקב במספרים המשקפים כיום את שוק האג"ח הנדל"ניות: "יש בשוק 175 מיליארד שקל באג"ח סחירות, מהם התאדו 40 מיליארד שקל. 45 מיליארד שקל הם באג"ח לא סחיר, ומהם צריך להוריד עוד 15 מיליארד שקל. אלו סכומי ענק".

מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, שלמה שרף, אמר: "הנדל"ן נהפך למלה מצורעת בזמן האחרון. אבל צריך להבין שאין דין בניין משרדים בטורונטו כדין יזמות קרקע בגיאורגיה. להכליל הכל יחד ולטעון שהכל נמצא עכשיו בבעיה - זה לא מקצועי".

בהתייחס לפעילות אלקטרה נדל"ן אמר שרף: "לחברה 90% פעילות בנכסים מניבים והשאר ביזמות. התפוסה בכל הנכסים שלנו עומדת על כ-95% גם היום. לא נפגענו מהמשבר ודיירים לא עזבו אותנו בשום מקום. כתחזית לסיכום אמר שרף, "נקווה שיהיה טוב אבל לא רואים את זה".

מנכ"ל גזית גלוב, מיכאל בר חיים, אמר כי דווקא בתחום המרכזים המסחריים רואים עלייה במכירות של הסופרמרקטים ורשתות הפארם. לדבריו, הבנקים לא סגרו את הברז והם עדיין נותנים כסף ללקוחות טובים.

דלית בראון, מנכ"לית מבני תעשיה, סבורה כי המצב בשוק הישראלי עדיין סביר: "הדיירים מנסים לנצל את המצב ולהוריד מחירים. אני חושבת שבשוק בפריפריה - שגם בתקופות הגיאות המחירים בו לא זינקו כמו במרכז - נראה התנהגות שונה.

לדבריה, "מבני תעשיה עדיין לא נמצאת במצב שבו חברות מתקשות לשלם את דמי השכירות, אבל המצב באמת קשה יותר והגבייה אורכת זמן רב יותר".

תמיר דגן, מנכ"ל שיכון ובינוי, אמר: "אני חושב שהמשבר בישראל רק התחיל ולא ברור לאן יילך". לדבריו, דווקא בצפון יש קצת יותר התעוררות באזורים כמו פרדס חנה־כרכור וחיפה, אבל בסך הכל יש ירידה של 30%-50% במכירות.

מנכ"ל קבוצת האחים עופר, גידי רבינוביץ', הנציג היחידי של חברה פרטית בפאנל, בחר בתחזית פסימית לחודשים הקרובים: "אני חושב שהמשבר הישראלי עוד לא הגיע. הוא יתחיל רק ב-2009 כשחברות לא יוכלו לשלם את האג"חים שלהן. אנחנו יצרנו את המשבר הזה, דירוגים לא נכונים, חברות ביטוח ורייטים שקנו במחירים לא נכונים".

לדבריו, "החברות שלא חושבות שיוכלו להחזיר את האג"חים, צריכות להגיד שאם בתאריך מסוים לא יפדו את האג"ח אז הן יהפכו את החוב להון. זה הפתרון, לתת מניות לבעלי החוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
ל 6
אתה לא פראייר אני בטוח . אל תדאג , יבוא פראייר אחר . וגם אם חברים שלך לא יקנו אז חברים של פראייר אחר כן יקנו . ואגב , אם לא תקנה ממנו אתה תקנה ממישהו אחר . ואם כבר מדברים על פראיירים : בצבא שירתת ? במילואים אתה שירתת\משרת ? מיסים אתה משלם ? אתה שומר חוק ? אם על כול השאלות האלה ענית ב 'כן' אז צר לי להודיע לך שתה פראייר .
דני  |  17.12.08
לכל התגובות