אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפיקים: גרסת המרתון

המפיקים: גרסת המרתון

בישראל פורחת תעשיית הפקות של מירוצי אופניים, טריאתלונים ואירועי ספורט בחיק הטבע, המגלגלת מאות מיליוני שקלים. "בגלל מזג האוויר הנוח בארץ יש לנו פוטנציאל להפוך לאבן שואבת לתיירות ספורט", אומר ניר ברק משוונג

17.12.2008, 11:07 | קרן צור

מי שעוסק בתחום הכושר ישמח לספר לכם על השינוי שעברו אירועי הספורט בישראל. אם בעבר היה מדובר בהפקות קטנות בתקציבים זעומים, שפנו בעיקר למקצוענים והציעו למשתתפים מקסימום ברזייה מטפטפת לאורך המסלול, הרי שכיום לא מעט חברות מתמחות בז'אנר, שצצו בשנים האחרונות, העלו את הרף ומציעות הפקות ענק, שפונות לקהל הרחב ונערכות בחסות של חברות מסחריות ובסטנדרטים הגבוהים ביותר.

את ההרשמה בשטח לפני ההזנקה החליפה הרשמה מוקדמת דרך אתרי אינטרנט, שגם מציעים תוכנית אימונים ייעודית לאירוע, ואת הגופיות המהוהות ובקבוקי השתייה שסוחבים מהבית החליפו חברות הפקה שדואגות לכל הפרטים הקטנים: חלוקת ערכות השתתפות מסודרות לפני האירוע (שכוללות חולצות אחידות מבד מנדף זיעה, ובאירועי ריצה גם צ'יפ ששמים בנעל); ארגון נקודות לחלוקת שתייה ומוזיקה לאורך המסלול; ואפילו מסיבה על קו הסיום, הכוללת אטרקציות כמו דוכני מכירה של מוצרי מזון וספורט (לעתים בהנחות עצומות), מיטות עיסוי, מתחם מטפלים ומתקנים מתנפחים לילדים.

מחכים לתיירים

"בעשור האחרון המודעות לכושר ולבריאות עלתה, מכוני כושר צצו בכל מקום, והתחום התפתח פלאים", מסביר שמעון בכר מחברת ד"ר ספורט, שהוקמה בשנת 1990 ובתחילת דרכה עסקה בהפקת אירועים לאנשי מקצוע בלבד. "ההמשך הטבעי למגמה הזאת היה עלייה במספר אירועי הספורט הפונים לקהל הרחב, ובמספר החברות שמארגנות אותם. מדובר בהפקות מאוד מושקעות, ברמה של אירועים דומים הנערכים בארצות הברית ובאירופה. היינו בין הראשונים שזיהו את המגמה, ובשנת 2003 ארגנו מרתון סייקלינג ענקי, בהשתתפות 375 זוגות אופניים. כיום אנחנו מארגנים אירועי ספורט ללקוחות משתנים לצד אירועים שכבר הפכו למסורת, כמו האירוביתון, הפנינג אירובי וכושר בן שלושה ימים שנערך זו השנה העשירית, ויתקיים בינואר הקרוב באצטדיון הדר יוסף".

מיני מרתון תל אביב 2008. הפקות ענק בחסות חברות מסחריות ובסטנדרטים הגבוהים ביותר מיני מרתון תל אביב 2008. הפקות ענק בחסות חברות מסחריות ובסטנדרטים הגבוהים ביותר מיני מרתון תל אביב 2008. הפקות ענק בחסות חברות מסחריות ובסטנדרטים הגבוהים ביותר

בכר מסביר שלא מדובר בטרנד חולף, אלא בתרבות פנאי חדשה, שרק תצבור תאוצה בגלל התמכרות הקהל. "כל חובב כושר שמסכים להתנסות באירועים מסוג כזה מגלה שזה כיף אדיר", הוא מסביר, "יש הרבה אנרגיות טובות באוויר, ואנשים שחולקים איתך תחביב משותף ומוזיקה טובה. זאת מסיבה לכל דבר".

ואם לשפוט לפי מספר החברות המתמחות בארגון אירועי ספורט שצצו בשנים האחרונות (בהן ספינגו, צימוק, עז הרים, רייל טיימינג, שוונג ומרתון ישראל), גם מהבחינה העסקית יש הישגים. "בארצות הברית ובאירופה זאת תעשייה שמגלגלת מיליארדים", אומר ניר ברק, שלפני שבע שנים זיהה את הפוטנציאל בשוק הישראלי, וויתר על עריכת דין לטובת הקמת חברת שוונג, המפעילה גם אתר ובו מידע על תחרויות ואירועים ספורטיביים בארץ. "בשלוש השנים האחרונות יש קפיצה אדירה בתחום", מפרט ברק, "מספר האירועים והמשתתפים גדל משמעותית, וגם העונות התארכו כמעט לכל השנה. בתקופות השיא יש בסוף שבוע אחד לפעמים שישה אירועים במקביל".

ברק מעריך שהענף מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה, ונותן כדוגמה את המירוץ האחרון של נייקי, שתקציבו הוערך בכ־2 מיליון שקל.

מי מממן את האירועים האלה?

"ההשתתפות כרוכה בתשלום, אבל עיקר התקציב מגיע מחסויות של גופים ציבוריים או חברות מסחריות. אירועי כושר משדרים לייף סטייל ובריאות, והרבה חברות רוצות להתחבר אליהם".

המצב הנוכחי משפיע על הנכונות להזרים כספים ולשתף פעולה?

"כן ולא. מצד אחד, יש חברות שכבר הודיעו לנו על קיצוץ בתקציבים, אבל מצד שני, יש יותר חברות שמפנות תקציבים לפעילות בשטח. גם הרשויות המקומיות ומשרד התיירות מפנים תקציבים ומעודדים ארגון של אירועי ספורט. בגלל מזג האוויר הנוח בארץ, יש לנו פוטנציאל להפוך לאבן שואבת לתיירות ספורט, וזאת תרבות שמאוד מתפתחת: כיום יש בעולם לא מעט אנשים שטסים לחו"ל כדי להשתתף במרתונים, טריאתלונים או מסעות רכיבה על אופניים. זאת הסיבה שבפברואר הקרוב אנחנו מארגנים באילת את תחרות האיירון מן (3.8 ק"מ שחייה, 180 ק"מ רכיבה על אופניים ו־42 ק"מ ריצה - ק"צ) הראשונה בישראל".

הרמה עלתה

דן בזנר, מנכ"ל צימוק, שהחלה לארגן אירועי אופניים בשנת 2002, מוסיף שהעלייה במספר האירועים וברמתם היא נגזרת של התפתחות התחום כולו. לדבריו, "לאנס ארמסטרונג היה הראשון שניצל את הטור דה פראנס כדי להעביר מסר חברתי, והישגיו המדהימים זכו לחשיפה תקשורתית גדולה. גם המודעות לשמירה על איכות הסביבה הפכה את הרכיבה על אופניים לפופולרית יותר".

ומסכם עופר פדן, מבעלי חברת מרתון ישראל, שבאפריל הקרוב תערוך בתל אביב מרתון לראשונה זה 15 שנה: "האירוע יפתח את חגיגות המאה של תל אביב, ויצרף אותה לרשימה המכובדת של ערים בעולם שעורכות מרתון. לפי ההיענות המפתיעה לאירוע המקדים (מיני מרתון תל אביב, שנערך בחודש האחרון) אנחנו בהחלט אופטימיים, ומעריכים שכעשרת אלפים איש ישתתפו במקצה העממי של ה־10 ק"מ, ועוד כאלף במרתון המלא. זאת תהיה הפקה מושקעת, שתלווה בהפנינג כושר ובריאות בן שלושה ימים שייערך בגן צ'רלס קלור, שנקבע כנקודת הזינוק. ההרשמה לאירוע המקדים נסגרה שבוע לפני המועד המתוכנן, בגלל הביקוש האדיר".

מאירועי הספורט הקרובים

27.12. סובב ים המלח. אירוע אופניים בינלאומי הקורא להצלת ים המלח וסביבתו. באירוע חמישה מקצים (מ־5 ק"מ לילדים ועד 124 ק"מ לרוכבי כביש מקצועיים). בחוף קליה יופעל מתחם משפחות. מחיר: 60–100 שקל (לנרשמים עד 20.12). לפרטים: 052-3159898.

9.1. שיכרון חושים בפארק תמנע. בסוף השבוע של 9-10 בינואר ייערך האירוע המיועד לרוכבי אופניים, שיכלול גם מירוץ שליחים קבוצתי. משפחות המשתתפים יוכלו לרכוב במסלול עממי לאורך הפארק או להשתתף בהפנינג עם הפעלות שונות. מחיר: 40-350 שקל. לפרטים: www.zimuk.co.il.

22.1. אירוביתון 2009. האירוע, שחוגג השנה עשור, יתקיים ב22-24 בינואר במרכז הספורט הלאומי הדר יוסף, תל אביב. ייחשפו חידושים בשיטות האימון וצפויים שיעורים שיעבירו 60 מדריכים מהארץ ומחו"ל. ייערך הפנינג דוכני ציוד וביגוד ספורט, ובשישי ייערך מרתון Indoor Cycling, עם 250 זוגות אופניים ודי.ג'ייז מתחלפים. מחיר: 110-265 שקל. לפרטים: 09-8948119.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות