אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לתחזיות השחורות: יציבות באבטלה צילום: shutterstock

בניגוד לתחזיות השחורות: יציבות באבטלה

על פי נתוני הלמ"ס נותרה האבטלה על רמה של 6% מכוח העבודה, אך גם באוצר מודים כי הנתונים אינם רלוונטיים כיוון שהם מהווים אומדן לנתונים האמיתיים. גורמים בביטוח לאומי צופים שיעור אבטלה של 7.5% ב-2009

17.12.2008, 13:54 | אמנון אטד

בניגוד לתחזיות הפסימיות, המשבר הכלכלי עדיין לא בא לידי ביטוי בנתוני האבטלה. מנתונים שמפרסמת היום (ד') הלמ"ס מתברר כי בחודש אוקטובר, שהוא החודש המלא הראשון לאחר פרוץ המשבר, נותרה האבטלה ללא שינוי ברמה של 6% מכוח העבודה האזרחי, שהם כ- 176 אלף מובטלים (בלתי מועסקים בלשון הלמ"ס).

במקביל לפרסום הנתון החודשי, עדכנה הלמ"ס את נתוני האבטלה בחודשים הקודמים בשיעור קל כלפי מעלה. כתוצאה מכך מצביעים הנתונים המעודכנים על יציבות ברמת האבטלה, כאמור ברמה של 6%, בששת החודשים האחרונים (מאי-אוקטובר).

נתוני האבטלה המתפרסמים באיחור של כמעט חודשיים אינם מצביעים על התמונה האמיתית וגם באוצר מודים כי נתוני האבטלה הרשמיים אינם רלוונטיים. בביטוח הלאומי צופים כי גל הפיטורים במשק יילך ויגדל בחודשים הקרובים וכי שיעור האבטלה הממוצע ב- 2009 יסתכם ב- 7.5%. משמעות נתון זה היא תוספת של כ- 50 אלף איש נוספים למעגל האבטלה.

נתוני האבטלה שפורסמו היום הם למעשה אומדן ולא נתונים מקוריים המתקבלים מסקרי כוח אדם שעורכת הלמ"ס אחת ל-3 חודשים. בחודשיים שבין כל סקר, מסתפקת הלמ"ס בפרסום נתוני המגמה, שהם כאמור רק אומדן לנתוני האבטלה האמיתיים. האומדנים החודשיים מבוססים רק על כשליש ממדגם התעסוקה הרבעוני, ולכן טעויות הדגימה בהם גבוהות יותר מאשר בנתוני האבטלה בסקרים עצמם. בנוסף לכך, מתאפיינים אומדנים אלה בתנודתיות ובאי סדירות גבוהות. על פי הגדרות הלמ"ס, "בלתי מועסקים" הם אנשים שלא עבדו אפילו שעה אחת בשבוע שבו נערך הסקר ואשר חיפשו עבודה באופן פעיל ובאמצעים שונים בארבעת השבועות האחרונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות