אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך יסתיים הפעם זינוק של 20% במדד S&P 500? צילום: shutterstock

איך יסתיים הפעם זינוק של 20% במדד S&P 500?

סטנדרד אנד פור'ס מנסה לסמן את סוף המשבר: ב־9 מתוך 10 הפעמים שבהם זינק מדד S&P 500 ב־20%, כפי שקרה בחודש האחרון

22.12.2008, 09:34 | תומר קורנפלד

מאז נקודת השפל שאליה הגיעו המדדים האמריקאיים ב־20 בנובמבר השנה, זינק מדד המניות הגדולות במונחי שווי שוק, S&P 500, בכ־20%. אם לשפוט לפי תקדימי העבר, הרי שמאז סוף מלחמת העולם השנייה, בתשע מתוך עשר המקרים שבהם נרשם זינוק של 20% בשוק דובי, סימל הדבר מעבר משוק דובי לשוק שורי. האם הזינוק הנוכחי במדדי המניות מצביע על כך ששיא המשבר כבר מאחורינו?

האנליסט הבכיר סם סטובל מחברת המחקר סטנדרד אנד פור'ס יוצק מים קרים על ידי האופטימיסטים. סטובל סבור שעוד מוקדם לשמוח, ושהיציאה מהשוק הדובי תהיה הפעם ארוכה וממושכת.

סטובל: "נכון שמאז 1945, בתשע מתוך עשר פעמים סימנה עלייה של 20% במדד S&P 500 את תחילתו של הגל השורי בשוק האמריקאי, אבל ישנו גם מקרה יוצא דופן: לאחר מתקפת הטרור על ארצות הברית בספטמבר 2001 נרשם זינוק של 20% שלאחריו נקבע דווקא שפל נוסף".

הפעם האחרונה שבה הסתיים שוק דובי (המוגדר כירידה של 20% ויותר מנקודת השיא) אירעה באוקטובר 2002 - בשיא משבר מניות הטכנולוגיה. מדד S&P 500 הגיע לשפל של 777 נקודות, ואחר כך טיפס ביותר מ־20% במשך חודשיים. אמנם עד מרץ 2003 הוא הספיק לרדת ל־800 נקודות, אך לא חצה את נקודת השפל שנרשמה בשלהי 2002.

באופן תיאורטי, אם משקיעים יסתמכו רק על ההסתברות הסטטיסטית, הרי שלאחר הזינוק של החודש האחרון עליהם לרוץ ולרכוש מניות - מכיוון שישנה הסתברות של 90% שהשוק ימשיך לעלות. אבל סטובל מזכיר את המשבר שאירע בשנות השלושים של המאה ה־20, אז נרשמו כמה זינוקים של 20% במדד המניות האמריקאיות הגדולות — ואפילו בתדירות גבוהה — שלא זירזו את היציאה מהמיתון.

סטובל סבור שהשוק עדיין נמצא בטריטוריה הדובית ואת עליות השערים האחרונות הוא מסביר בתיקון הנובע מהמחזוריות בשוק. האנליסט מסטנדרד אנד פור'ס מזכיר כי בחודש אוקטובר האחרון, לראשונה זה 30 שנה, מחק שוק המניות האמריקאי את התשואה שצבר בעשור שקדם לו, ונכנס להגדרת "עשור אבוד". עובדה זו יכולה להסביר את העליות האחרונות. אם לשפוט לפי ההיסטוריה, לאחר "עשור אבוד" מתחילה אמנם התאוששות, אבל היא אטית והדרגתית, וצורתה כשל גל מחזורי המורכב מתקופות של עליות חדות וירידות חדות.

מאז השיא שרשם מדד S&P 500 באוקטובר 2007 ועד השפל של חודש נובמבר הוא איבד 52% מערכו. ידועה האמרה כי השקעה במניות לטווח ארוך מניבה תשואה חיובית, אבל סטובל אינו יודע להגדיר מהו אותו טווח ארוך. בדבר אחד הוא בטוח: זה ייקח פחות מעשר שנים, והוא מבסס את טיעונו על התנהגות S&P 500 מאז 1923.

מתי יסתיים השוק הדובי? נשאר להסתמך רק על ההיסטוריה והסטטיסטיקה. אולי כבר אפשר לראות את האור בקצה המנהרה, אבל כנראה שהמנהרה ארוכה הפעם במיוחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות