אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנהלים בכירים במשק מסכמים את 2008 צילום: אלדד רפאלי

מנהלים בכירים במשק מסכמים את 2008

תוכניות הריאליטי שפרחו השנה הוכתרו כהצלחה שיווקית, אם כי מצערת. עם זאת, הקמפיין של ברק אובמה נבחר למהלך השיווקי המוצלח של 2008. ויש גם טיפים לשנת משבר: השיווק הפרסונלי והיצירתיות יהיו הכלים השיווקים האפקטיביים ביותר ב־2009

24.12.2008, 08:41 | גלי ברגר

אבי גבאי, מנכ"ל בזק:

ההטמעה של שופרסל

"שופרסל קצרה השנה את הפירות של מהלך שיווקי רב־שנתי מוצלח, והיא מצליחה בשוק תחרותי עם מרווחים נמוכים

אבי גבאי, מנכ"ל בזק, צילום: אלדד רפאלי אבי גבאי, מנכ"ל בזק | צילום: אלדד רפאלי אבי גבאי, מנכ"ל בזק, צילום: אלדד רפאלי

לבדל את עצמה ולייצר תוצאות כספיות מרשימות. פעילות החברה בתחום הרכישות, הצמיחה במספר הסניפים במקביל להשקעה מוצלחת במותג ה'בית', ומיתוג התתי־רשתות הם שאפשרו לה לבלוט מעל המתחרים".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"בזק ביצעה השנה את המהפכה האלחוטית בבתים באמצעות החדרת הרשת הביתית. בסוף השנה מספר הרשתות הגיע ליותר מ־400 אלף, והיא הפכה אותן ממוצר נישה למוצר המוני, המצוי בחלק נכבד מהבתים בישראל. הרשת תרמה לצמצום הנטישה, ולחיזוק מעמד החברה בבית הלקוח".

הכלי השיווקי של 2009

"זירת הבית הופכת ב־2009 לנחשקת ביותר בעיני חברות התקשורת (ולראיה מהלכי פרטנר בתחום ועוד חברות), ושם יתנהלו בשנה הקרובה מהלכים שיווקיים מעניינים מאוד. המשבר הכלכלי לא יעכב ואולי אף יאיץ את התחרות הצפויה בשוק התקשורת".

גדי לסין, מנכ"ל שטראוס ישראל:

גדי לסין. מנכ"ל שטראוס ישראל, צילום: סיון פרג גדי לסין. מנכ"ל שטראוס ישראל | צילום: סיון פרג' גדי לסין. מנכ"ל שטראוס ישראל, צילום: סיון פרג
הקמפיין של אובמה

"אובמה עבד לפי שבעת כללי הברזל של המיתוג, העביר מסר חדש ומבודל, היה עקבי בדרך העברת המסרים, השתמש בשפה עיצובית, יצר לוגו והתאים אותו לקהלים שונים. השפה המותגית נהפכה לסמל הזיהוי שלו, והוא עשה שימוש בקלפים אפקטיביים, שימוש יצירתי בתקשורת, עבד חזק באמצעות האינטרנט ומבין שמיתוג לעולם לא נגמר וכל יום עליו ליצור קשר עם הקהלים השונים שלו".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"המהפך בעולם המחלבה שהתחיל בהשקה של הפרצופים של דנונה. המהלך החזיר לדנונה את האודם ללחיים ואפשר לה לחזור להיות חברה מובילה, שמייצרת אג'נדה לא רק בשוק החלב אלא בשוק המזון בכלל, עם יצירת שינוי אמיתי בהרגלי הצריכה, ובכך לייצר צמיחה עם השקות כמו משקה בוקר ואקטיביה. המהלך אפשר למחלבה לרכוב על גל של צמיחה שלא היתה כמותה".

הכלי השיווקי של 2009

"הכלי השיווקי הטוב ביותר שנשתמש בו השנה הוא גמישות ויצירתיות. אומרים ש: creativity come from constrains.

מי שיצליח לצאת מורווח מהמיתון יהיו אותן חברות שיצליחו בצד צעדי התייעלות הדורשים משמעת לחזק את אותם אזורים בחברה שיצירתיות יכולה להוביל בהם לפריצות דרך".

 

יאיר עשהאל, משנה למנכ"ל סופר פארם:

 

תוכניות הריאליטי

"לצערי, הלגיטימציה לרדידות המחשבתית ולהעלאת האווילות והמציצנות על נס גרמה לכך שתוכניות ריאליטי למיניהן הפכו לסוג התרבות הנצרך ביותר. זוהי אמנם הצלחה שיווקית, אך את מחירה אנו משלמים כיום ונשלם בעתיד. פני הדור כפני "האח הגדול".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"הרחבת פעילות האופטיקה המקצועית בסניפי הרשת באמצעות השקת המותג סופר־פארם אופטיק. נוסף על כניסתנו למותגי יוקרה במשקפיים, התחלנו להקים בתוך הסניפים מתחמי אופטיקה ייעודיים, שבהם אנו מבצעים בדיקות ראייה על ידי אופטומטריסטים מוסמכים, התאמת משקפי ראייה ועדשות. בתוך שנה וחצי נרחיב את הפעילות הזו ל־18 סניפים".

הכלי השיווקי של 2009

"השיווק הפרסונלי יהיה הכלי החכם והאפקטיבי בשנים הקרובות. חברה שתשכיל להתמודד עם מהפכת המידע ולתרגם מאגרי מידע לכריית נתונים חכמה, ושבמקביל תרתום את מהלכי השיווק והמכירות שלה לדפוס פרסונלי לכל לקוח תשיג תשואה גדולה יותר של אפקטיביות שיווקית במחיר נמוך יותר של רווח גולמי שאובד".

מוטי קרן, צילום: שאול גולן מוטי קרן | צילום: שאול גולן מוטי קרן, צילום: שאול גולן
מוטי קרן, יו"ר יוניליוור ישראל:

 

טרה הובילה מהלך חכם עם מולר

"השקת מותג היוגורטים מולר על ידי טרה. טרה בחרה להיכנס לשוק קשה, שבו משחקים שני שחקנים חזקים, כשהיא מובילה מהלך חכם, מקיף ושונה, שיצר שיח ציבורי וציפייה של הציבור למוצריה. בהחלט מהלך חזק ששינה את השוק".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"המהלך המשמעותי ביותר של יוניליוור השנה היה השקת תלמה כמותג־על תחת המסר: 'תלמה - הכוח להצליח'. מהלך זה יצר חיבור של המותג לעושר הרחב של התת־ מותגים והמוצרים שנמצאים תחתיו, וחיזק את המומחיות של תלמה בתחום הדגנים".

הכלי השיווקי של 2009

"המטרות שלנו היום הן ליצור דיון ושיח ציבורי רחב סביב מהלכים, השקות ומוצרים בדומה למה שעשינו עם דאב 'נשים אמיתיות' או עם וזלין. הכלים שיתמכו בכך, מלבד פרסום קונבנציונלי, יהיו אינטרנט, תקשורת ויחסי ציבור".

נאוה רביד, מנכ"לית לוריאל ישראל:

 

הקמפיין של אובמה

"מסע הבחירות של ברק אובמה היה שילוב של רגש ושכל, פנייה להמונים ופנייה אחד לאחד. שימוש מתוחכם במיוחד וחדשני באינטרנט - דוגמה שלומדים אותה היום ענקי השיווק".

אסף בן דב. מנכ"ל משותף במשביר לצרכן, צילום: אריאל בשור אסף בן דב. מנכ"ל משותף במשביר לצרכן | צילום: אריאל בשור אסף בן דב. מנכ"ל משותף במשביר לצרכן, צילום: אריאל בשור

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"לנקום - חנות פופ־אפ עצמאית שנפתחה לעשרה ימים בלבד בקניון רמת אביב. המטרה היתה להפתיע את הלקוחה במקום שאינה מצפה לו, וברמת שירות מקצועית ופינוק היאה ללקוחה הצורכת מוצרי יוקרה דוגמת לנקום. התוצאות: אלפי מבקרים וצמיחה של 500% במכירות".

הכלי השיווקי של 2009

"להגיע לצרכן בשיווק אחד על אחד גם ביוקרה וגם במוצרי צריכה".

אסף בן דב, מנכ"ל משותף במשביר לצרכן:

yellow תרמה לצמיחת פז

"רשת חנויות yellow. מדובר בניצול מיטבי של נדל"ן, שהביא לצמיחה דו־ספרתית לפז בזכות חנויות הנוחות".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"חיזוק והעצמה של מועדון הלקוחות קלאב 365. מספר החברים עלה ב־25% בשנה החולפת, ועומד כיום על 440 אלף חברים. מספר מחזיקי כרטיס מולטי 365 (כרטיס אשראי של המשביר) עלה ב־20%".

הכלי השיווקי של 2009

"שיווק מפה לאוזן או מה שנהוג לכנות באז. בעידן של ריבוי מסרים כוחו של הבאז נעשה דומיננטי יותר. השאלה היא כיצד מייצרים אותו".

דוד פתאל, צילום: גלעד קוולרצ דוד פתאל | צילום: גלעד קוולרצ'יק דוד פתאל, צילום: גלעד קוולרצ
דוד פתאל, הבעלים של רשת פתאל:

אברקרומבי נהפכה למותג נחשק

"רשת האופנה אברקרומבי הצליחה באמצעות מתן דגש על אווירה (סניפים חשוכים לגמרי, מוכרים דוגמנים וכדומה), יצירת אחד המותגים הנחשקים של 2008 ושכנוע הצרכן לשלם מחיר פרימיום על מוצר שכיח כמו ג'ינס".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"החדרת מותג מלונאות חדש לאירופה תחת השם ליאונרדו, שהגיע בתוך שנה ל־30 מלונות בגרמניה, בשוויץ ובבלגיה, והגדלת מספר התיירים שהתאכסנו במלונות הרשת בישראל בכ־ 40%בעקבות פעילות שיווקית ממוקדת בחו"ל, הקמת נציגות ברוסיה וחתימת הסכמים עם סוכני תיירות מובילים באירופה".

הכלי השיווקי של 2009

"השנה הקרובה תהיה שנת 'עריצות השקיפות', גם לאור תוצאות המשבר הכלכלי הנוכחי וגם לאור התפתחות התחזקותו של ווב 2.0. בשנה הקרובה נראה שימוש רב יותר של חברות ומותגים בכלים השונים של האינטרנט: בלוגים מוסדיים, רשתות חברתיות וכדומה. אם עד עכשיו ווב 2.0 היה בעיקר על שיח גולשים, ווב 3.0 יסמן את כניסתן של חברות לאקט פעיל באינטרנט כדי להציג את הצד שלהן בסיפור - לתת תגובה מיידית, לבקש רעיונות מלקוחות וכדומה. הרווח מכך כפול: הלקוחות יהיו שותפים יותר לפעילות המותג ויתאימו אותו לצורכיהם, והחברות לא יחכו לעתות משבר כדי לשתף את הצרכן אלא יעשו זאת כדרך חיים".

איציק תמיר, מנכ"ל קבוצת קוקה-קולה ישראל:

הקמפיין של אובמה

"המהלך החדשני ביותר בעולם הוא ללא ספק הקמפיין של אובמה. המהלך הוכיח את עוצמת האינטרנט בכלל ואת עוצמתן של רשתות חברתיות בפרט בגיוס תרומות ובחיזוק הקשר בין פוליטיקאי לבין 'צרכניו'. בארץ, אי אפשר להתעלם מתופעת הריאליטי בטלוויזיה".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"השקת מולר - הכנסת עוד אפשרות בחירה, חדשנית ואיכותית לשוק החלב, ושבירת הדואופול הקיים בשוק היוגורט (דנונה ויופלה). נוסף על כך, השקת קוקה־קולה זירו - מהלך שהגדיל את הקטגוריה ב־20%. המשקה החדש תפס 28% נתח שוק והפך להיות המותג השני בגודלו לאחר דיאט קוקה־קולה בקטגוריה של קולה ללא סוכר".

הכלי השיווקי של 2009

"בשנת מיתון משווק צריך לתת לצרכן תחושה של ערך, ביטחון ויציבות, שעבורם יהיו צרכנים מוכנים לשלם פרמיה גם בתקופה קשה. אף שכיום יש נטייה לבטל את השיווק התדמיתי בעת מיתון, אני סבור שזו גישה מוטעית ביותר. השיווק מעל הקו צריך להימשך, ואליו יש לצרף כלים של שיווק מכירתי".

רונן אשכנזי, מנכ"ל גזית גלוב ישראל:

כניסת וול־מארט להודו

"כניסתה של הרשת הקמעונאית וול־מארט להודו. לאחר מאבק של שנים הצליחה הרשת להיכנס לאחד השווקים הגדולים והמורכבים ביותר. להבנתנו, הרשת הזו לא רק תשנה את פני המסחר בהודו אלא גם תהיה סמן עבור שאר הקמעונאים בעולם".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"הכנסת מרכיבי בילוי, אופנה ולייף סטייל למרכזים הפתוחים שבבעלותנו, מתוך הרחבת התמהיל והשירות שאנו נותנים לבאי המרכזים. למשל במרכז G2 הוספנו לתמהיל את צומת ספרים בשילוב גרג קפה, בלאק בורגר ומכון כושר.

להבנתנו, מרכיב הבילוי והלייף סטייל נהיים לחלק מהותי ונדרש למרכזים פתוחים אשר יבקשו לשמור על יציבות לאורך זמן. ב-G בכפר סבא שעתיד להיפתח בחודשים הקרובים, בנינו קונספט ייחודי המשלב בין מרכז מסחרי פתוח לבין חנויות אופנה מקורות. בנוסף הקדשנו אזור שלם של בילוי הכולל מגוון גדול של בתי קפה ומסעדות".

הכלי השיווקי של 2009

"בשנה הקרובה נשיק שלושה מרכזים ייחודיים: G כפר סבא, G סינמה סיטי ו־G צמרת. כל מרכז יקבל טיפול שיווקי שמייחד אותו ואת קהל היעד שאליו הוא מכוון. במרכזים הפעילים שלנו בשנה הקרובה נמשיך בפעילות קד"מ ובשיתופי פעולה עם השוכרים, כדי להגדיל את התנועה".

ערן תור, צילום: יובל חן ערן תור | צילום: יובל חן ערן תור, צילום: יובל חן
ערן תור, מנכ"ל iDigital

הקמפיין של אובמה

"מלבד העובדה שהקמפיין של אובמה היה מפוקס ודבק במסר אחיד, הקמפיין הזה הוכיח איך השתנה עולם השיווק וכמה כוח יש לאינטרנט בהשפעה על אנשים, בייחוד על הדור הצעיר".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"אני מאמין שהפחנו חיים במותג אפל בישראל. הבאז סביב אפל ו־iDigital היה חזק והגיע לשיא בפתיחת החנות בקניון רמת אביב, שאליה באו עשרת אלפים לקוחות ביום הראשון שהיא נפתחה. לדעתי החנות שינתה את חוקי המשחק בתחום הקמעונאות בישראל, ויצרה חוויית לקוח ושירות שלא היתה כדוגמתה בתעשייה שלנו. מאז הפתיחה של החנות יצרנו שער כניסה למשתמשים חדשים, ולאחר שלושה חודשי פעילות דורגה החנות במקום הראשון באירופה מבחינת ביצועים".

הכלי השיווקי של 2009

"בשנה הקרובה אנשים יצטרכו לחזור לבסיס: קמפיינים שיווקיים יימדדו במונחים של מכירות והחזר השקעה. יושם דגש על קידום בנקודת מכירה ומבצעים בעלי ערף מוסף, כמו גם על שימור נאמנות לקוחות. במקביל גם האינטרנט ימשיך לצמוח, וגם ליחסי ציבור טובים תהיה משמעות רבה ככלי שיווקי אפקטיבי".

אורי שני, מנכ"ל רשות המים:

הקמפיין של אובמה

"קמפיין הבחירות של ברק אובמה היה בית ספר לקמפיינים וליחסי ציבור. מקורי, אמיץ, מחוץ לקופסה ופורץ דרך".

המהלך השיווקי הטוב ביותר של החברה ב־2008

"מיתוג מחדש של משבר המים, הצגתו כחלק מבעיה סביבתית גלובלית וזיהויו עם הגל הפופולרי של מודעות סביבתית. העלינו קמפיינים ('ישראל עוברת מאדום לשחור' ו'ישראל מתייבשת'), והקמנו זירת הסברה אינטראקטיבית מתקדמת (עד היום ביקרו יותר מ־100 אלף איש באתר 'אדום־שחור'), יצאנו בשיתופי פעולה, בתוכן שיווקי ובפנייה ממוקדת לילדים ולצעירים (עם ערוץ הילדים, קשת ו'האח הגדול')".

הכלי השיווקי של 2009

"שימוש באינטרנט כמדיום מרכזי. זה המקום הנכון לנהל שיחה ומערכת יחסים עם הציבור, ונכון להיום מחירי הפרסום באינטרנט זולים באופן ניכר לעומת מדיה אחרת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות