אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אם חד הורית איור: ליאב צברי

אם חד הורית

גרושה בת 32, עם ילד בן 5.5. עצמאית בתחום הבידור, בלי דירה, עם רכב. הכנסה של 12 עד 15 אלף שקל בחודש. היכולת להסתכן - 1 (בסולם שבין 1 ל-7)

26.12.2008, 08:05 | הדר רז

מכין התיק: שמיל קורצמן, מנהל תיקים במגדל שוקי הון

פילוסופיית השקעה: המשבר יימשך ב-2009. להערכתנו, המשבר הפיננסי העולמי עתיד להימשך בשנת 2009, והוא יורגש גם בישראל, שעד עתה הושפעה בצורה מתונה מהסערה הכלכלית. ואולם, גם בתקופות של אי־ודאות יש גלים של תיקונים, שנובעים מכך שחלק מהמשקיעים מעריכים כי סיום הירידות קרוב וששינוי מגמה צפוי בחלק מהחברות והסקטורים.

כידוע, ענפי המשק השונים לא מתנהגים כמקשה אחת. חלקם נכנסים למשבר מוקדם יותר - כמו ענף הנדל"ן המניב וחברות האחזקה - בזמן שענפים אחרים מושפעים מהמשבר בשלב מאוחר יותר, כמו חברות המייצרות מזון בסיסי. באותו אופן, היציאה מן המשבר עתידה להתרחש בשלבים שונים עבור ענפים שונים.

בכל המשברים הקודמים קדמו עליות שערים בבורסה לסיום הרשמי של המשבר. לכן, להערכתנו הסימנים הראשונים לכך שהרע ביותר כבר מאחורינו יתקבלו משוקי האג"ח, כשנראה יציאת כספים מהשקעות בטוחות (כמו אג"ח לתקופות קצרות, פיקדונות). צמצום תיאבון המשקיעים למפלט בטוח והחיפוש אחר סיכונים

השלב הראשון של התיקון יהיה חד מאוד, בשיעור של 30%-50%, וירכז עניין תקשורתי עצום, כפי שהיה בסיום המשברים הקודמים. בשלב השני יצטרפו לשוק המוני המשקיעים שלא ירצו לפספס את הרכבת. כניסה מסיבית זו של הציבור תביא להתחזקות נוספת של מחירי המניות, בעוד עשרות אחוזים. שיפור מצב הרוח הכלכלי והגברת תחושת העושר של הציבור יבהירו לכל כי המשבר הכלכלי־פיננסי אכן בא אל קצו.

 

גודל התיק: 50,000 שקל

 

מסלול לשנה: בטווח הקצר אנו ממליצים להשקיע באופן דפנסיבי. מכיוון שאנו מניחים שהמשבר לא יסתיים בשנה הקרובה, אנו ממליצים על תיק ללא מניות, עם אג"ח קצרות. באפיק הצמוד נבחר גם באג"ח קונצרניות המדורגות גבוה. להערכתנו, אג"ח קונצרניות מסוג זה מקבילות באמינותן לאג"ח ממשלתיות.

 

 

מסלול לשלוש שנים: אנו מעריכים כי המשבר בשוק ההון יחלוף בתוך שלוש שנים, אך המניות שבחרנו הן דפנסיביות ובעלות תנודתיות נמוכה. בטווח של שלוש שנים אנו נותנים באפיקים הסולידיים משקל גבוה יותר לאפיק הצמוד, המספק תשואה לפדיון גבוהה יותר מהאפיק הלא צמוד.

 

 

גודל התיק: 250,000 שקל

 

מסלול לשנה: כדי ליהנות מתשואה שוטפת בתקופה של אי־ודאות אנו מפנים כ־60% מהתיק לשתי איגרות חוב ממשלתיות מסוג שחר, עם תקופת פירעון קצרה של עד שנתיים. היתרה תפוזר בחמש איגרות חוב צמודות למדד - אחת מהן ממשלתית וארבע של חברות מבוססות, שלהערכתנו יעמדו בתשלומים.

מסלול לשלוש שנים: בתיק לטווח השקעה של עד שלוש שנים אנו ממליצים על חשיפה של עד 25% מהתיק למדד ת"א־25. בחרנו להשקיע בחמש מניות של חברות מובילות במשק, שהנהלותיהן הוכיחו אמינות ויכולת ליצור ערך למשקיעים. אנו סבורים שחברות אלו נסחרות כיום ב־40%-60% מתחת לשוויין הכלכלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות