אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: דוידי, יוכמן וסוארי נערכים להתמודדות על מכרז קרנות הסיוע של האוצר צילום: ישראל סאן

בלעדי: דוידי, יוכמן וסוארי נערכים להתמודדות על מכרז קרנות הסיוע של האוצר

במסגרת המכרז, שצפוי להתפרסם בשבועות הקרובים, יזרים משרד האוצר עד 5 מיליארד שקל לטובת מיחזור חובות

28.12.2008, 07:33 | הדר רז

מכרז קרנות ההשקעה הפרטיות של משרד האוצר ייצא ככל הנראה לדרכו בחודש הקרוב, ול"כלכליסט" נודע כי עם הגופים שמתעניינים בהגשת מועמדותם למכרז נמנות קרן פימי בניהולו של ישי דוידי, קרן פלנוס מקבוצת ויולה וקרן סקיי בניהולם של צבי יוכמן וניר דגן שייתכן שיחברו לרו"ח יצחק סוארי.

בנובמבר פרסם משרד האוצר סדרת צעדים להתערבות בשוק ההון, במסגרתם, בין היתר, תעמיד המדינה עד 5 מיליארד שקל עבור הקמת קרנות השקעה פרטיות בשיתוף עם הגופים המוסדיים שעוסקים בחיסכון לטווח ארוך. הקרנות שיוקמו יקנו איגרות חוב קונצרניות כדי להקל את מצוקת האשראי החוץ־בנקאי, וימחזרו אשראי. במילים אחרות, הקרנות יעמידו אשראי לחברות שהאג"ח שלהן הגיעו לתאריך הפקיעה, אך אין להן אמצעים נזילים כדי לשלם את החוב.

המכרז פונה לקרנות השקעות או לגופים פרטיים ולא לגופים מוסדיים שמנהלים כספים עבור הציבור. אותן קרנות יפעלו במתכונת דומה לקרנות פרייווט אקוויטי ויגבו דמי ניהול מהקרנות. הרעיון הוא שהגוף שיזכה במכרז יגייס את הכסף מהגופים המוסדיים. הגופים שיזכו יהיו אלו שיציעו את המחיר הגבוה ביותר - כמה שקלים הם מתחייבים להשקיע בקרן על כל שקל של המדינה. השאיפה של האוצר היא להגיע ליחס שעל כל שקל שישקיע משרד האוצר ישקיעו הגופים המוסדיים כ־3 שקלים, וכך יגיע הסכום הכולל לכ־20 מיליארד שקל.

ככל הנראה, המדינה היא זו שתישא ברוב הסיכונים של הקרנות, ואם יהיו רווחים, הם יחולקו קודם לגופים המוסדיים ורק אז תקבל המדינה את חלקה (או לחילופין, יישארו כספים בקרן). המהלך אמור לטפל בכשל השוק באג"ח הקונצרניות, להעלות את רמת הוודאות במשק בנוגע ליכולת החברות לעמוד בהתחייבויותיהן וכן להשפיע באופן עקיף גם על השוק המשני של האג"ח.

גורמים במשרד האוצר מעריכים כי המכרז יפורסם בסוף דצמבר או בתחילת ינואר. עם זאת, גורמים בשוק ההון סקפטיים ומעריכים שייקח זמן רב עד שהתוכנית תצא לפועל.

קרן פימי השקיעה עד היום בישראל כמיליארד דולר ב־54 חברות שונות. רו"ח צבי יוכמן וניר דגן, ששוקלים לגשת למכרז באמצעות קרן סקיי, שהוקמה על ידיהם בסוף 2005 יחברו לפרופ' יצחק סוארי ששימש בעבר בתפקידים בכירים בבנק ישראל ובנציבות מס הכנסה, וכיום בעל משרד לייעוץ כלכלי. קרן פלנוס מקבוצת ויולה, המנהלת קרנות בהיקף של כ־320 מיליון דולר, ביצעה עד היום 70 עסקאות שונות ושותפיה המנהלים הם מוטי וייס, רותי שמחה, שלמה קרקו ולי־בת נלסון. קרן פלנוס מסרה כי היא מתעניינת במכרז ולומדת את התחום, אך טרם גיבשה החלטה סופית בעניין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות