אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריית ת"א הרסה את הבית היהודי היחיד במתחם שרונה צילום: עומר הכהן

עיריית ת"א הרסה את הבית היהודי היחיד במתחם שרונה

המועצה לשימור אתרים תכננה להיאבק בהחלטה, אך הופתעה לגלות שההריסה בוצעה היום. מדובר בביתו של הרוקח וההומאופט הראשון בישראל

28.12.2008, 15:16 | שי פאוזנר

עיריית ת"א הרסה היום (א') את הבית היהודי היחיד במתחם שרונה בעיר. זאת בהמשך לתוכנית של המועצה לשימור אתרים לצאת למלחמה נגד התוכנית להרוס את הבית. מדובר בביתו של הרוקח וההומאופט הראשון בישראל, הנמצא בסמוך לקריה בתל אביב.

מדובר בבית המרקחת של הרוקח המיתולוגי איזידור ממלוק, שנבנה בשנת 1921 וניצב עד היום ברחוב דוד אלעזר 14. למבנה אין אמנם ערך אדריכלי אך הוא מהווה מרכז של סיפור היסטורי בעל חשיבות למושבה הטמפלרית וכן את סיפורו של הרוקח הציוני, היהודי היחיד בלב המושבה הטמפלרית.

למרות הריסת המבנה, המועצה מארגנת טקס על ההריסות, הכולל הפגנה שקטה והדלקת נר אחרון של חנוכה בהשתתפות בנו של ממלוק, יונתן, אשר בילה את שנותיו הראשונות בשרונה ומשמש כיום מדריך במושבה ומהווה אחת האטרקציות המרכזיות של קבוצות מבקרים במתחם.

בית המרקחת ממלוק בשרונה היה מבנה חד קומתי בגודל של 64  מ"ר, עשוי מבטון ונבנה בסגנון בתי המרקחת של התקופה בה הוקם. המבנה שימש כבית מרקחת עד שנת 1944 ובשנת 1948 עבר לידי הצבא שהשתלט על מתחם המושבה. כאמור, ממלוק היה מראשוני המרפאים האלטרנטיביים, הוא הביא ארצה את הריפוי בהומאופטיה שהומצאה בגרמניה רק לפני 200 שנה, וכן השתמש בעשבי מרפא לריפוי מרבית החולים.

מתחם שרונה, צילום: עומר הכהן מתחם שרונה | צילום: עומר הכהן מתחם שרונה, צילום: עומר הכהן

המאבק לשימור המבנה נמשך כשלוש שנים, ולאחרונה התקבלה החלטה בעיריית תל אביב בדבר הריסתו.

במועצה לשימור אתרים טענו כי המבנה שנהרס אינו נכלל ברשימת השימור של עיריית תל אביב ואינו כלול ברשימת 37 הבתים לשימור במושבה הטמפלרית, כיוון שבידי מקבלי ההחלטה בזמנו לא היו הנתונים המתאימים המציגים את סיפורו המיוחד של המבנה. 

המועצה לשימור אתרים פנתה לעיריית תל אביב ולמינהלת שרונה עם פיתרון חלופי שיאפשר פתיחת מעבר בלב המבנה, כך שישמש כאתר תצוגה ייחודי וגם מעין שער בלב הציר הירוק של שרונה. פיתרון זה לא נדון בצורה רצינית עד היום, ולאור אישור תב"ע שבה המבנה אינו כלול, נהרס היום הבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
שוב - חולדאווין "עושבה" משהו טוב עבור תל אביב והתל אביבים
מה יהיה? מתי כבר תתקבל ההחלטה להרוס את מבנה עיריית "א הכ"כ מכוער? את המבנה שאין לו ערך סנטימנטלי/אריטקטוני/מעשי/צורך (לא צריך לבחור- אף מילה כאן לא מיותרת). נראה שחולדאווין עסוק בהריסות (ע"ע אוסישקין) ולא בשימור ובניה. כמו שדרך ארץ קודמת לתורה כך בניה ושימור קודמים להריסה. הגיע הזמן להבין זאת ולפעול כך ! תודה.
תל אביבית  |  29.12.08
5.
המבנה היה מכוער
סתם ציקמוק מגעיל של בטון שנראה כמו צריף שכונת-תיקוואי יש כל כך הרבה "ראשונים " בארץ - בית הבושת הראשון, בית השימוש הראשון לא כל דבר צריך לשמר במיוחד כשמדובר במבנה בלי אופי ארכיטקטורי וייחודיות חשובה אחרת. תרגעו השימור בשרונה הוא השימור הקפדני האיכותי והיקר ביותר שנעשה אי פעם במדינת ישראל, המקום נהפך אט אט לפנינה אמיתית.
לירן  |  28.12.08
4.
תפסיקו להתבכיין
נמאס כבר מכל הבכיינים האלה שדורשים לשמר כל רבע חורבה בעיר שלנו. כל השימור הזה מביא להשתוללת המחירים בעיר, ובסופו של דבר פוגעת באנשים אמיתיים שמנסים לגור פה. אז קדימה: תהרסו את הבניין הזה (ועוד כמה שכמותו), רק תדאגו שיקום שם בניין דירות שפוי למעמד הבניים, ולא עוד מגדל יוקרה עם דירות של 300 מ"ר.
גדי , לב תל אביב  |  28.12.08
3.
תגובה ל-1 אתה טועה ומטעה
ידידי עדיף בניית גורדי שחקים שתאפשר ניצול נכון יותר של הקרקע עם פיתוח גינות מסביב מאשר בתים חד קומתיים היושבים על שטח לא מנוצל,אין מה לעשות תל אביב הייתה ותהיה תמיד מבוקשת לנדלן למגורים ,אולם עתודות הקרקע אזלוולכן רק בנייה לגובה אבל בנייה אשר תשתלב באזור ותהיה מעוצבת,ניתן להביא מעצבים מחו"ל אשר ישלבו את הבניין עם הרחוב ולא נגדו היופי של העיר הוא בתמהיל התושבים המיוחד ולא בבתים
תל אביבי  |  28.12.08
לכל התגובות