אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית לבניית מלונות בתמנע חוזרת לדיון מחודש בוועדה המחוזית צילום: שאול גולן

התוכנית לבניית מלונות בתמנע חוזרת לדיון מחודש בוועדה המחוזית

ביהמ"ש לעניינים מנהליים בבאר שבע הורה לוועדה להזמין תסקיר סביבתי, בטרם תחליט אם לשנות את ההחלטה להקים במקום פארק תיירותי. התוכנית כוללת בנייה על כ-300 דונם ובהם בית מלון ושני פארקים של אטרקציות

31.12.2008, 18:27 | גלית שפיר

התוכנית של קבוצת איגרא להקמת בתי מלון בתמנע חוזרת לדיון מחודש בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז דרום. כך פסק אתמול (ג') בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע. הוועדה תידרש להזמין תסקיר סביבתי בטרם תתקבל ההחלטה, אם להשאיר את התוכנית על כנה, לבטלה או לשנותה.

מדובר בתוכנית לבנייה על שטח של כ-300 דונם, שכוללת 4 אגפים של בית מלון ובהם כ-400 חדרים, כשלצידם שני פארקים של אטרקציות.

בשנת 96' אושרה תוכנית מתאר מקומית, בה הוגדרה תמנע כאזור לתיירות נופש. כעבור עשר שנים הפקיד היזם יואב איגרא את התוכנית להקמת בתי המלון באזור. בחודש מרץ 2008, כשנה וחצי לאחר המועד האחרון להגשת ההתנגדויות לתוכנית, הגיש ארגון אדם טבע ודין עתירה לבית המשפט, בה נטען כי ההיתר לבניית המלון ניתן על שטח של 42 דונם, בניגוד לתוכנית המתאר שקבעה שהשטח יהיה 24 דונם.

בפסק הדין נכתב: "הבנייה המתוכננת על פני 42 דונם עומדת בסתירה לתוכנית המתאר, גם אם מדובר בשטחי שירות ובנייה תת קרקעית... הסטייה מהתוכנית עומדת בעינה, אך כשלעצמה, אינה מגיעה לרף של פגיעה חמורה".

בעניין חוות הדעת שהוגש ע"י הארגון בנושא הפגיעה בסביבה, כתב השופט: "אין בכוונתי לדון בהן בשל המסגרת של עתירה מנהלית. די לומר שכך או כך, כפי שלא השתכנעתי מנכונות עמדתם, כך אין ביכולתי לשלולה".

 

היזמים: ביהמ"ש סבור שניתן להקים את הפרויקט

עו"ד ציפי איסר-איציק, מנכ"ל אדם טבע ודין אמרה בתגובה להחלטת ביהמ"ש: "פסק הדין מהווה תקדים חשוב בכל הנוגע לביצוען של תוכניות מיושנות, אשר אינן הולמות את רוח הזמן, אינן מתחשבות בצרכי הדורות הבאים ומנוגדות לעקרונות של פיתוח בר קיימא, אשר מעוגנים בין היתר בתמ"א 35. החלטה זו צריכה לשמש אות אזהרה לאותם יזמים, המבקשים לפגוע בערכי טבע ונוף באמצעות שימוש בתוכניות מיושנות, כדוגמת כפר הנופש בפלמ"חים, הפרויקט התיירותי בחוף כורסי וכפר הנופש בחוף בצת".

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה: "החלטת בית המשפט מוכיחה, כי נחישות של תושבים ואיחוד כוחות בינם לבין ארגוני סביבה, נגד תוכנית מאושרת, גם אם היא בשלבים מאוד מתקדמים, יכולה להוביל להצלחה סביבתית. אנחנו מקווים כי גם בתוכניות מאושרות אחרות, דוגמת פלמחים, יתקבלו בסיום המאבק תוצאות דומות".

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית אמר: "החלטת בית המשפט תתרום להצלת אזור טבע מיוחד מהרס. אני קורא למוסדות התכנון לשקול לעומק את החלופות הסביבתיות שהוצגו בפני השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת".

מקבוצת איגרא נמסר בתגובה להחלטה, כי "בית המשפט לא קיבל את בקשת 'אדם טבע ודין' לבטל את התוכנית ואף לא דן בחלופות השונות. בית המשפט סבור, שניתן להקים את 'כפר הנופש המדברי תמנע' במקום שנקבע במקור על ידי הוועדה המחוזית, וזאת בכפוף לבקשותיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות