אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל תקף שוב בעזה; פלסטינים נוטשים בתיהם   צילום: איי אף פי

צה"ל תקף שוב בעזה; פלסטינים נוטשים בתיהם

לאחר שצה"ל חיסל את ניזאר ריאן, תקף חיל-האוויר בית של פעיל צבאי בכיר בחמאס; מאות תושבי שכונה הסמוכה למעבר ארז נמלטו מבתיהם מחשש לפעולה ישראלית נרחבת

01.01.2009, 21:21 | עלי ואקד וחנן גרינברג, ynet

היום השישי למבצע "עופרת יצוקה" - חיל-האוויר ממשיך לתקוף ברצועת עזה. כלי טיס של חיל האוויר תקף באזור שייח רדואן ברצועת עזה את ביתו של נביל אמרין, פעיל צבאי בכיר המשמש כמפקד גדוד בחמאס. הבית הכיל אמצעי לחימה ותחמושת בכמויות גדולות. לאחר התקיפה אירעו במקום פיצוצי משנה, אולם לא ברור אם אמרין נפגע בתקיפה.

מאות תושבי הבניינים בשכונת אל נדא, הסמוכה למעבר ארז ברצועת עזה, החלו להתפנות מבתיהם מחשש לפעולה ישראלית נרחבת - כך דיווחו הערב (יום ה') גורמים פלסטינים בעזה. הגורמים דיווחו על פינוי דומה בכל אזורי התפר שבצפון הרצועה.

לפני כן חוסל ניזאר ריאן, בכיר בחמאס, בתקיפת חיל האוויר על ביתו שבצפון רצועת עזה. הבית נהרס, וגורמי צבא אישרו כי ריאן חוסל בתקיפה. על פי הדיווחים, בתקיפה נהרגו גם אשתו של ריאן, שלושת ילדיו וחמישה פלסטינים נוספים. ריאן נחשב לגורם הבכיר ביותר בחמאס שחוסל מאז חיסולו של עבד אל-עזיז רנטיסי, ולאחד מאנשי הקשר בין הדרג הדרג המדיני בתנועה לדרג הצבאי.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי ריאן נהרג בתקיפה, אולם בחמאס טרם אימתו את הדיווח. על פי הדיווחים, תשעה בני אדם נוספים נהרגו בתקיפה, ו-25 נפצעו. גורמים ביטחוניים סיפרו ל-ynet כי בבית עצמו היו ונהרסו מחסן תחמושת, חמ"ל תקשורת ופתח של מנהרה.

תקיפת בתים של פעילי חמאס, המשמשים גם כמחסני אמל"ח, נעשית בשיטה המכונה בצה"ל "הקש בגג". בדרך זו, שפותחה בפיקוד הדרום, יוצרים קשר עם בני הבית ומזהירים אותם כי בכוונתם לתקוף במקום וכי עליהם להתפנות. שיטה זו עבדה בהצלחה עם התחלתה לפני שנתיים, אך כעבור זמן מה סירבו בני המשפחות לצאת מבתיהם ואף עלו לגגות, בתקווה שצה"ל לא יעז לתקוף כשיש במקום אזרחים. לפני תקיפת ביתו של ריאן, ניסה צה"ל ליצור קשר עם בני משפחתו, אך אלה סירבו לעזוב.

באחרונה נערכו דיונים משפטיים בנושא על מנת לבחון את המשמעות של העניין וצה"ל קיבל אור ירוק לתקוף בתים לאחר מתן אזהרה. שכן הדבר עומד במסגרת החוק הבינלאומי אם יש במקום מחסן של אמצעי לחימה.  

ריאן שלח את בנו לפיגוע התאבדות באלי סיני

בימים האחרונים ירדו כל בכירי הארגון למחתרת, מחשש לחיסולים. ריאן, הנשוי לארבע נשים המתגוררות עמו בבית שהותקף, נשבע לפני כמה ימים כי לא יתפנה מביתו בשום מחיר. באל-ג'זירה דווח כי מתחילת המבצע הוא סירב לעזוב את ביתו.

ריאן נחשב לאחד מהקיצוניים ביותר בתנועת חמאס, שאף שלח את בנו לבצע את פיגוע ההתאבדות באלי סיני באוקטובר 2001, שבו נרצחו שני ישראלים. הוא היה ממארגני הפיגוע בנמל אשדוד ב-2004, שבו נרצחו עשרה ישראלים.  

פלסטינים: 10 הרוגים בתקיפה בבית ספר 

גורמים פלסטינים טענו אחר הצהריים כי חיל האוויר תקף בית ספר של חמאס בשכונת תופח בעיר עזה. לטענת הפלסטנים, עשרה בני אדם נהרגו בתקיפה. מוקדם יותר תקפו כלי טיס את העמדה שממנה שוגרה רקטה לאשדוד, והשמיד אותה.

 

חיל האוויר תקף את בניין המועצה המחוקקת ומשרד המשפטים בקריית הממשלה בעיר עזה. בנוסף, הותקפו אתר לאחסון וייצור אמצעי לחימה שתחתיו מנהרה במרכז הרצועה, יותר מחמש מנהרות בציר פילדלפי שבהן הוברחו מחבלים וציוד ונשק, מוצב של הכוח המאוחד של חמאס ברפיח ומוצב ביטחון החופים סמוך לקו החוף בעיר עזה.

למרות זאת, ארגוני הטרור המשיכו גם היום להמטיר רקטות ופצצות על הנגב. 39 רקטות נורו לעבר שטחי ישראל מאז הבוקר. שלוש מהרקטות נחתו באזור באר שבע, אך לא גרמו לנפגעים. רקטות נוספות פגעו באשקלון וגרמו לכמה נפגעי חרדה.

השתתף בהכנת הידיעה רון בן ישי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות