אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שב"כ: חמאס מתחיל להתגמש בהפסקת אש צילום: מאיר אזולאי

שב"כ: חמאס מתחיל להתגמש בהפסקת אש

הרמטכ"ל: לא נותר הרבה משלטון החמאס. ראש אמ"ן: בצד השני מבינים ששבירת הרגיעה הייתה טעות אסטרטגית. ברק: טרם הגענו למצב של שינוי המציאות בדרום. המפכ"ל: יותר מ-600 נעצרו בהפרות סדר, 50 שוטרים נפצעו. לבני על היום שאחרי: כל תוצר מדיני שיחליש את החמאס - חיובי

04.01.2009, 14:30 | ynet

בצהרי היום התשיעי של מלחמת עזה, במערכת הביטחון מביעים אופטימיות זהירה נוכח התקדמות המבצע - בים, באוויר, והחל מאמש - גם ביבשה. "ישנם סימנים ראשונים לכך שחמאס מגמיש את עמדותיו, ביחס להפסקת האש האפשרית", עדכן ראש שב"כ, יובל דיסקין, את הדרג המדיני.

חמאס משיב אש מטח לאשדוד ואשקלון בעוד הפעילות הקרקעית נמשכת בעומק הרצועה, ממשיך החמאס לירות: בפגיעה ישירה במבנה באשדוד פרצה שריפה, ובהלה רבה אחזה במקום. גם המערכה האווירית נמשכת - עם התנקשות בחייו של בכיר במערך הרקטות של חמאס. ובישיבה בקריה אישרה הממשלה לגייס עוד עשרות-אלפי אנשי מילואים חנן גרינברג ואפרת וייס, ynet, 6 תגובותלכתבה המלאה
 
"ישנה נכונות של חמאס להגיע להסדר", אמר ראש השב"כ לשרים, אך מיהר להזהיר: הירי צפוי להימשך. הרמטכ"ל אשכנזי עדכן כי יותר מ-400 פלסטינים נהרגו עד כה במבצע, מרביתם אנשי חמאס. "מבחינת השלטון של החמאס - לא נותר הרבה". לדבריו, הלחימה היא קשה ונעשית בעיקר מטווחים קצרים. "שוחחתי עם המח"טים והמג"דים בשטח, ואני מעודד מהנחישות והרצון להשלים את המשימה. החמאס מעדיף עימות בשטחים בנויים. ירי הרקטות עד עתה נמוך ממה שציפינו - אך לחמאס יש עדיין יכולת לירות רקטות. הפעילות לא יכולה להפסיק את הירי - ואנו צופים את המשכו".

לדברי ראש אמ"ן, אלוף עמוס ידלין, "החמאס מבין ששבירת הרגיעה הייתה טעות אסטרטגית. הוא ספג מכה קשה. נפגעו עשרות מפקדות, נהרסו מחסני התחמושת ותשתית הייצור. יכולת ההברחות במנהרות נפגעה. בכירי הארגון דואגים רק לעצמם. בקרב הפלסטינים - ביקורת חריפה. חמאס השניא את עצמו ומצאה עצמו מבודד בברית מצורעים עם איראן וסוריה".

שר הביטחון אמר שהחמאס ספק פגיעה קשה מאוד - "אך טרם הגענו למצב של שינוי המציאות בדרום הארץ". לדבריו, צה"ל "מוכן לכל שלב ולכל התפתחות". מפכ"ל המשטרה מסר על 600 עצורים בהפרות סדר בארץ בשבוע האחרון - 230 מהם עדיין כלואים. 50 שוטרים נפצעו בעימותים.

הממשלה הבהירה - כפי שנמסר בתדרוך של מזכירהּ, עובד יחזקאל, בתום הישיבה - כי אין זו מלחמה בעם הפלסטיני, ואין כל כוונה לשוב ולכבוש את רצועת עזה. לפי הידוע בישראל, גם אין כל משבר הומניטארי בצד השני. "המבצע עלול להיארך זמן, וייתכן שנכונו לנו עוד ימים קשים. עלולים להיות נפגעים לכוחותינו ואזרחינו, כולל המשך ירי על העורף. יחד עם זאת, חוסנם של תושבי הדרום ונחישותם יאפשרו לממשלה ולצה"ל להשיג את היעדים. עמידתו האיתנה של העורף היא הרוח הגבית של העורף בימים אלה. רוח הלחימה והאמונה בצדקת הדרך, יחד עם יכולת מקצועית, הן הערובה לעמידה ביעדים".

לבני: אין תוצר מדיני עם חמאס

הממשלה, שהתכנסה היום (א') באורח חריג במשרדי הקריה בתל-אביב, אישרה לגייס עוד עשרות-אלפי אנשי מילואים בצווי חירום - חלקם יגבו את המערך בגדה המערבית ובצפון הארץ, ויחליפו את חיילי הסדיר שירדו להילחם ברצועה.

שרת החוץ לבני סקרה את תמונת המצב המדינית - והתייחסה גם ליום שאחרי: "עמדתי על הצורך בטווח הארוך להביא למיטוט שלטון החמאס ידועה - זה לא עניין למבצע בודד - וכל הסדר צריך לקדם את האינטרסים של מדינת ישראל אל מול החמאס".

"אין כאן כוונה לייצר תוצר מדיני עם החמאס", הבהירה לבני. "אנחנו צריכים תוצרים מדיניים נגד החמאס, וכל תוצר שיחליש אותו - חיובי בעינינו". לדבריה, החלק המדיני הקריטי ביום שאחרי, יהיה מענה לסוגיית הברחות הנשק לרצועה. "מעבר לכך, זו מלחמה בטרור ובמוטיבציה שלו לירות על אזרחי מדינת ישראל".

ראש הממשלה אולמרט פירט בישיבה את מטרות המבצע הקרקעי: "הפעולה נועדה לבסס את החתירה שלנו לשנות את המציאות הביטחונית בדרום. כוחות צה"ל יצאו לפגוע בתשתית הצבאית שהקים החמאס ולהשתלט על אזורי השיגור, מהם נורו רוב הטילים שפגעו בחודשים ובשבועות האחרונים בשדרות, באשקלון ובימים האחרונים גם באשדוד. במדינה אחראית ונחושה, לא ייתכן שהעורף יהיה יעד להתקפות, וצבא נועז, חזק ומאומן לא יגן עליו".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות