אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איפה רואים בעלי חיים בטבע צילום: shutterstok

איפה רואים בעלי חיים בטבע

למי שמחפש חופשה רגועה לימים שקטים, "כלכליסט" מציע סיור בעקבות בעלי חיים נדירים. פנדות בסין, לווייתנים בארצות הברית וטיגריסים בהודו

08.01.2009, 09:57 | צמרת פרנט

יש מי שאוהבים לעקוב אחרי עולם החי ממעמקי כורסת הטלוויזיה מול ערוץ הנשיונל ג'יאוגרפיק, אך יש גם כאלה שמעדיפים לחיות אותו. לינה לצד דובי קוטב בקנדה, שיט לווייתנים במפרץ קליפורניה, חיפוש מושבות פינגווינים באנטרקטיקה או רכיבה על פילים לבית הגידול הטבעי של הטיגריסים בהודו הם תיירות מסוג אחר, וההכחדה הגוברת של זנים רבים היא סיבה טובה למהר לראות אותם בטבע.

את המסעות האלה אי אפשר לבצע באופן עצמאי, אלא רק בצורה מאורגנת ובהדרכת חוקרים או מומחים. מומלץ מאוד לבחור בטיולים של חברות המשתפות פעולה עם ארגונים הפועלים למען החיות ושימור הטבע, כמו  (WWF (World Wild Life), שתורמים חלק מההכנסות לטובת זנים בסכנת הכחדה.

טיגריסים

הודו, פארק לאומי Kanha: רק כ-4,000 טיגרסים נותרו כיום בטבע, מרביתם ביערות, ביצות וערבות בדרום־מזרח אסיה, וגם בדרום סיביר ובקוריאה הצפונית. "פרויקט טיגריס" בשמורה Kanha National Park, שנחשבת גם לטובה ביותר לצפייה בטיגריסים בטבע, קם בעקבות ההרג הגובר שלהם לצורכי כישוף ורפואה שבטית. את הפרויקט יזמה ב-1972 ממשלת הודו, ומטרתו להציל את אוכלוסיית הטיגריסים. השמורה, ששימשה השראה לרודיארד קיפלינג ב"ספר הג'ונגל", נמצאת במדינת Madhya Prades, מרחק נסיעה של 170 ק"מ מתחנת הרכבת של ג'אבלפור ו־270 ק"מ משדה התעופה של נאג'פור.

בשמורה אפשר לצפות גם בצבאים ייחודיים למקום, בציפורים, נמרים, שועלים וחתולי ג'ונגל. משך הסיור בה שלושה ימים, שבמהלכם נוסעים בג'ונגל בג'יפ פתוח וצופים בחיות. כמו כן רוכבים על פילים לתוככי הג'ונגל בחיפוש אחר טיגריסים וציפורים נדירות. פרטים: 140 דולר לאדם, לסיור בן שני לילות ושלושה ימים (מותנה בארבעה משתתפים), כולל מלונות, ספארי והסעות מג'אבלפור. www.kanhanationalpark.com.

טיגריס. איפה: הודו. מחיר: 140 דולר לשלושה ימי סיור, צילום: shutterstok טיגריס. איפה: הודו. מחיר: 140 דולר לשלושה ימי סיור | צילום: shutterstok טיגריס. איפה: הודו. מחיר: 140 דולר לשלושה ימי סיור, צילום: shutterstok

הודו, פארק לאומי Bandhavgarh: השמורה נמצאת בקרבת שמורת "פרויקט הטיגריס", וחיים בה כיום כ־52 טיגריסים. במקום נצפה לפני יותר מ־50 שנה הטיגריס הלבן הנדיר, אך מאז נעלמו עקבותיו. כאן מבטיחים, עם זאת, שאם יופיע אי פעם שוב, זה המקום לחפש אותו. הפארק הוכרז כשמורה ב־1968 וחלים עליו חוקי שימור חיות הבר. הסיור במקום נערך בג'יפ פתוח או על גבי פילים - מה שמשפר את הסיכוי לפגוש בטיגריס. פרטים: 600 דולר לאדם, לחבילה של 5 לילות 6 ימים (מינימום שני משתתפים). כולל: יום סיור בדלהי, רכבת מדלהי לקטני והעברות לשמורה, לינה, ארוחות, סיור ג'יפים בספארי (הזמנות: www.primetravels.com). אתר הפארק: www.bandhavgarhnationalpark.com.

דובי פנדה

סין: 50 שמורות הוקמו ברחבי סין כדי להגן על דובי הפנדה הענקיים מפני הכחדה. הגדולה שבהן היא Bifengxia Nature Preserve, שהוקמה בשנת 2003 במקום שבו התגלה ב־1920 דב הפנדה הראשון. השמורה ממוקמת במרחק שעתיים נסיעה ברכב מהעיר Chengdu בסצ'ואן, ובמאי 2008 נהפכה לביתן החדש של הפנדות שניצלו מרעידת האדמה בשמורת Wolong.

פנדה. איפה: סין. מחיר: 238 דולר ליום סיור, צילום: shutterstok פנדה. איפה: סין. מחיר: 238 דולר ליום סיור | צילום: shutterstok פנדה. איפה: סין. מחיר: 238 דולר ליום סיור, צילום: shutterstok

במקום חיים, לבד מהפנדות, גם יותר מ־300 זנים נדירים של בעלי חיים, ואפשר לצפות בהם בסיור בכלי רכב מיוחדים. בשמורה נמצא גם מרכז המחקר הגדול במדינה, שמקבל בברכה מתנדבים המעוניינים לסייע בטיפול בפנדות. ניתן גם לאמץ פנדה ולהעניק לה שם, תמורת תרומה של 5,000 דולר לשנה. פרטים: 238 דולר לאדם ליום סיור. www.pandatour.com.cn.

לווייתנים

ארצות הברית, בוסטון: ציד לא חוקי של כ־1,000 לווייתנים בשנה, זיהום האוקיינוסים והיתקלויות עם ספינות הפכו גם את הלווייתן לבעל חיים נכחד. אולם דווקא הצפייה בלווייתנים אינה מחייבת נסיעה למקומות נידחים ומרוחקים. בנמל בוסטון פועלות לא מעט חברות שמציעות סיורים ימיים לצפייה ביונק הגדול בעולם, אבל רק הספינה של ה־New England Aquarium שייכת לארגון שחוקר אותם ופועל לשימורם. ההפלגה בה, בהדרכת אנשי מקצוע, נמשכת 4–3 שעות.

לווייתן. איפה: ארצות הברית. מחיר: 40 דולר להפלגה, צילום: shutterstok לווייתן. איפה: ארצות הברית. מחיר: 40 דולר להפלגה | צילום: shutterstok לווייתן. איפה: ארצות הברית. מחיר: 40 דולר להפלגה, צילום: shutterstok

הלווייתנים נמשכים לקולות שמושמעים להם מכלי השיט, אבל אין ערובה שאכן יתקרבו אליו. במשך הסיור אפשר, בדרך כלל, לצפות גם בדולפינים שמלווים את המפליגים וגם בציפורי ים נדירות. פרטים: 40 דולר לאדם, מאפריל עד אוקטובר. www.neaq.org.

ארצות הברית, מפרץ קליפורניה: Sea of Cortez, שמו הנוסף של המפרץ, הוא גן עדן ימי ייחודי בעולם, שבו ניתן לצפות בעשרות זנים נדירים, כמו הלווייתן הקליפורני האפור, הלווייתן הכחול, אורקה - טורף ממשפחת הדולפינים, מאנטה ריי וצבי ים ענקיים. WWF עורך במקום טיול בן חמישה ימים, בתאריכים 24–31 בינואר. היציאה מלוס אנג'לס בטיסה ללה פז שבמקסיקו וחזרה, לינה על גבי הספינה, ארוחות ושיט קיאקים. שטים במימי המפרץ, ליד אזורי המחיה של הלווייתנים, ומבקרים גם באיים הקטנים שבו. פרטים: 9,240 דולר לזוג, כולל לינה וארוחות.

www.worldwildlife.org.

סקוטלנד, סמוך ל־Gairloch: בחוף הצפון־מערבי של המדינה נמצא מרכז המחקר הימי Gairloch Marine Life Centre, שעורך סיורים ימיים בני שעה או שעתיים שיוצאים ממפרץ צ'רלסטון בהדרכת ביולוג ימי. השיט נערך לאורך החופים שבהם מתמקמים בין מרץ לאוקטובר קהילות ענקיות של כלבי ים ושחפים. בכמו כן אפשר לצפות בלווייתני המינק - הזן הקטן ביותר במשפחה, באורקות ובדולפינים. פרטים: 10 ליש"ט לשעה לאדם, 20 ליש"ט לשעתיים. הפלגות בשעות 10:00, 12:30, 15:00. www.porpoise-gairloch.co.uk.

דובי קוטב

 

קנדה, צ'רצ'יל: בטבע נותרו רק 25–20 אלף דובי קוטב, וההתחממות הגלובלית מכלה אט אט את אזורי המחיה שלהם. העיר צ'רצ'יל, במדינת מאניטובה שבצפון קנדה, היא מקום מעולה לצפייה בהם. החודשים הטובים ביותר להגיע לאזור הם אוקטובר ונובמבר, שבהם נערכים סיורים מודרכים שכוללים גם לינה באזורי המחיה של הדובים, בתוך לודג' נייד. חברת The Tundra Buggy Adventure, שמשתפת פעולה עם העמותה הבינלאומית למען דובי קוטב (PBI), מציעה מגוון טיולים באזור בליווי מדריכי טבע. פרטים: 3,590–7,499 דולר (תלוי בסוג הטיול) לטיול בן יומיים, כולל טיסה מהעיר וויניפג. www.tundrabuggy.com.

פינגווינים קיסריים. איפה: איי פוקלנד ואנטרקטיקה. מחיר: 16,795 דולר למסע של שלושה שבועות, צילום: shutterstok פינגווינים קיסריים. איפה: איי פוקלנד ואנטרקטיקה. מחיר: 16,795 דולר למסע של שלושה שבועות | צילום: shutterstok פינגווינים קיסריים. איפה: איי פוקלנד ואנטרקטיקה. מחיר: 16,795 דולר למסע של שלושה שבועות, צילום: shutterstok

פינגווינים

אנטרקטיקה ואיי פוקלנד: מושבות הפינגווינים הגדולות בעולם ממוקמות בדרומה של יבשת אמריקה, ליד ימות הקרח. Natural Habitat Adventures, חברת טיולים המתמחה בטיולי טבע פראי ומשתפת פעולה עם WWF, עורכת מסע בן שלושה שבועות שיוצא מ־Ushuaia, העיר הדרומית ביותר בארגנטינה.

את המסע ילוו וידריכו גיאולוגים, מדענים וחוקרים ימיים, בהם דודנו של סר ארנסט שקלטון, החוקר הראשון שהגיע לאנטרקטיקה. פרטים: 16,795 דולר לאדם (מותנה בהזמנה זוגית). תאריכים: 22 בינואר עד 10 בפברואר. www.nathab.com.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות