אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס: התערבות הממשלה בשוק ההון עשויה להסתכם ב-50 מיליארד שקל צילום: עמית שאבי

מודי'ס: התערבות הממשלה בשוק ההון עשויה להסתכם ב-50 מיליארד שקל

להערכת כלכלני מודי'ס, העלויות הגדולות הכרוכות בהתערבות הממשלה בשוק ההון יתפרסו על פני מספר שנים, ובמקרה של רשת הביטחון - אף על פני מספר עשורים

10.01.2009, 16:10 | אמנון אטד

הערכות ראשוניות של המחיר הסופי שתאלץ הממשלה לשלם עקב התערבותה בשוק ההון יכולות להגיע ל-50 מיליארד שקל (כ- 7% מהתוצר). כך העריכה בסוף השבוע חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס (MOODY'S).

בין הצעדים בתוכנית ההתערבות המשולבת של הממשלה, מציינים כלכלני חברת הדירוג את הפעולות הבאות: מתן רשת ביטחון לחיסכון הפנסיוני, מתן ערבות של 6 מיליארד שקל לבנקים לצורך הרחבת האשראי, הקמת קרנות משותפות לטיפול באשראי החוץ-בנקאי בהשקעה ממשלתית של 5 מיליארד שקל, הקמת קרנות משותפות לממשלה ולבנקים לצורך מתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים והקלות במיסוי לעידוד משקיעים זרים להשקיע בשוק ההון המקומי.

הערכה זו, מציינים כלכלני מודי'ס, היא ראשונית בלבד, בשל העובדה שעלותה של רשת הביטחון לחיסכון הפנסיוני תיקבע בהתאם להתפתחויות בשוק ההון במהלך שלוש השנים הקרובות.

לדבריהם, העלויות הגדולות הכרוכות בהתערבות הממשלה בשוק ההון יתפרסו על פני מספר שנים, ובמקרה של רשת הביטחון - אף על פני מספר עשורים. בנוסף לכך, יתכן גם שהממשלה לא תיאלץ בסופו של דבר לממש את הערבויות לבנקים בהיקף של 6 מיליארד שקל, "כך שההשפעה השנתית של ההתערבות הממשלתית על תקציב המדינה תהיה קטנה בהרבה".

כלכלני מודי'ס מתייחסים גם להחלטת בנק ישראל להמשיך לרכוש דולרים מעבר ליעד הראשוני של הגדלת יתרות המט"ח ל- 41 מיליארד דולר. לדבריהם, אם מדיניות זו תצליח, היא תסייע לתמוך ביציבות הפיננסית של ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות