אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת החליטה: חוזה עם מהנדס ואדריכל על בסיס איכות ולא מחיר צילום: בועז אופנהיים

הכנסת החליטה: חוזה עם מהנדס ואדריכל על בסיס איכות ולא מחיר

בעקבות אסון ורסאי ומסקנות ועדת זיילר, קבעה הכנסת קריטריונים חדשים להתקשרות חוזית של משרדי ממשלה עם מתכננים

11.01.2009, 15:18 | אורי חודי

ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת, שדנה בימים אלה בתיקון בחוק חובת מכרזים (תקנה מס' 5), קבעה קריטריונים מתוקנים להתקשרות של משרדי ממשלה עם מתכננים. על פי הקביעה החדשה, אמות המידה לבחירת מתכנן ייעשו על פי מתן משנה חשיבות לאיכות על פני המחיר בשיעור של 80% ו-20% בהתאמה.

שמואל אנג שמואל אנג'ל. "הישג לענף התכנון" | צילום: בועז אופנהיים שמואל אנג

מארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים נמסר כי בהחלטה זו התיישרה הכנסת בסופו של דבר עם ועדת זיילר, שמונתה על ידי הממשלה לאחר אסון אולמי ורסאי, שבו קיפחו את חייהם 23 בני אדם ו-350 נפצעו. הוועדה קבעה: "ענף הבנייה סובל מפגם מערכתי מתמשך ומכשלים שמקורם בחוסר התייחסות למרכיב האיכות והנהירה אחרי תכנון וביצוע זולים".

את הדיון בכנסת יזם ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים, לאחר שהתברר כי משרדי הממשלה ממשיכים לפרסם מכרזים שאינם עומדים בקריטריונים של איכות. האחרון שבהם היה המכרז למיגון עוטף עזה, שביצועו סוכל בעזרת בית המשפט לעניינים מקומיים שאליו פנה הארגון.

עוד הוסיפו בארגון המהנדסים כי על פי ההנחיות שיצאו בימים אלה מוועדת חוקה חוק ומשפט, בעבודות עד 1.5 מיליון שקל ייבחר המתכנן ממאגר המתכננים. מ־1.5 מיליון שקל ועד 3 מיליון שקל תיעשה ההתקשרות בדרך של פנייה תחרותית - מכרז סגור על בסיס החישוב של 80% איכות ו־20% מחיר. התקשרות בהיקף של 3 מיליון שקל ויותר תיעשה בדרך של מכרז פומבי, שגם הוא יתייחס לאיכות ולמחיר באותה הצורה. כמו כן נקבע כי הצעות החורגות ב־15% מממוצע ההצעות שהוגשו ייפסלו.

"מדובר בהישג מן הראשונים במעלה לענף התכנון על כל שלוחותיו", אמר המהנדס שמואל אנגל, מ"מ יו"ר ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים.

"ההחלטה היא ברוח ההמלצות של ועדת השופט זיילר, שבאה להבטיח כי אסונות דוגמת גשר המכבייה ואולמי ורסאי לא יתרחשו אף פעם. גם היזמים במשק הפרטי יבינו שזה יקר לבחור מתכנן זול, ויעדיפו מתכננים על פי אמות מידה של איכות ובטיחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות