אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקעות: המירוץ לזהב צילום: בלומברג

השקעות: המירוץ לזהב

במחצית הראשונה של 2009 ימשיך הזהב להיות אטרקטיבי למי שמחפש השקעה בטוחה. במחצית השנייה יעלה דווקא מחירו של הכסף

12.01.2009, 11:37 | בני עזריה
שנת 2008 שברה שיאים שונים בתחום הפיננסי, אחד מהם הוא היחס המסורתי בין מחירי הזהב למחירי הכסף. הזהב והכסף הן מתכות שמחירן לאורך ההיסטוריה נע תמיד באותו כיוון. אם נתייחס למאפיינים של המתכות כפוטנציאל למדד כלכלי, נגלה אינדיקטור נשכח שממעטים לדבר עליו: היחס בין הזהב לכסף.

השקעה בטוחה

בעיני הציבור מוגדר הזהב כהשקעה כלכלית, לעומת הכסף שמוגדר כמתכת לייצור תעשייתי. המשבר הפיננסי בשנה החולפת הפך את היחס המסורתי ביניהם למעניין - המשבר המתמשך ברבעון השלישי והרביעי של 2008 והתגברות החדשות הכלכליות השליליות הפילו את המניות, והציבור החל לרכוש זהב כהשקעה כלכלית בטוחה. בתקופה זו הופר היחס המסורתי־היסטורי בין מחירי הזהב והכסף, והוא קפץ ביותר מ־60%.

האנליסטים בטנדם קפיטל צופים כי במחצית הראשונה של 2009 נמשיך לראות ירידה בתנאים הכלכליים, וכתוצאה מכך ימשיך הזהב להיות אטרקטיבי למשקיעים המחפשים השקעה בטוחה. כמו כן צופים האנליסטים השפעה על מחירי הכסף שיעלו במחצית השנייה של 2009, עקב השתפרות המצב הכלכלי בעולם ובעיקר עקב עלייה בפעילות התעשייה ובייצור, שעבורם מהווה הכסף מרכיב חיוני.

האנליסטים בטנדם קפיטל מעריכים כי מדד "הזהב־כסף" יחזור ליחס ההיסטורי שלו במחצית השנייה של שנת 2009, וכי מחיר הכסף יצמצם את הפער בינו לבין מחיר הזהב. מגמה זו תצביע על תחילתו של שיפור במצב הכלכלי העולמי.

למשקיעים שמחפשים להשקיע ישירות בזהב וכסף ישנן שתי תעודות סל מרכזיות - SPDR Gold Trust ו־ iShares Silver Trust.

שתי תעודות הסל הללו הן תעודות עם נזילות גבוהה. Gold SPDR נסחרה במחזור יומי בשווי 800 מיליון דולר בממוצע ב־2008 - עדות לכך שהיא נחשבת לחוף מבטחים בתקופה סוערת זו. לעומתה סבלה iShares Silver מנטישת משקיעים במהלך השנה, שחשו כי מדובר בהשקעה פחות בטוחה, ולכן עמד נפח המסחר היומי שלה על 70 מיליון דולר במהלך 2008.

בניתוח השנה החולפת הניבה Gold SPDR תשואה של 4.24% בעוד iShares Silver נפלה ב־26.22%. בחודש דצמבר עלתה SPDR ב־10.28%, ו־iShares Silver עלתה ב־18.02%. שתי המתכות רשמו עלייה משמעותית מנקודת השפל שלהן בשנה האחרונה: Gold SPDR עלתה ב־18.21% ו־iShares Silver עלתה ב־22.67%.

בנוסף לתעודות הסל של הזהב והכסף, ישנן קרנות המשקיעות בחברות כריית זהב, שעלו בחדות (בממוצע של יותר מ־35%) בחודש האחרון. הקרנות בעלות הביצועים הטובים ביותר היו קרנות שהאחזקות העיקריות שלהן הן בחברות צפון־אמריקאיות בינוניות וגדולות, ובחברות אוסטרליות המתמחות בכריית זהב ומתכות יקרות ערך אחרות.

המחיר טיפס וצנח

מחיר הזהב עלה וירד במהלך השנה האחרונה. בשיאו עלה מחיר הזהב ל־1,000 דולר לאונקיה (בערך 27 גרם), ובאוקטובר 2008 צנח מחיר הזהב ב־30% למחיר הנמוך ביותר השנה - 710 דולר לאונקיה. כיום נע מחיר הזהב סביב ה־842 דולר לאונקיה. לעומתו נפל מחיר הכסף השנה ב־57.08% מהשיא לשפל, לאחר שהמשקיעים נמלטו מנכסים לא יציבים ונטשו את השווקים בחיפוש אחר השקעות בטוחות יותר.

הכותב הוא אנליסט בבית ההשקעות טנדם קפיטל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות