אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שעת ייעוץ: לחזק את המבקרים הפנימיים צילום: גלעד קוולרציק

שעת ייעוץ: לחזק את המבקרים הפנימיים

אי־הסדרת המקצוע בחוק יוצרת שוק פרוע, שבו כמעט כל אדם יכול לכהן כמבקר פנימי

12.01.2009, 11:38 | רו"ח שלמה קלדרון
ההתרחשויות האחרונות ממחישות יותר מתמיד עד כמה נחוצות מערכות אפקטיביות של פיקוח וביקורת, בייחוד בעתות משבר, כדי להבטיח את האינטרסים של ציבור המשקיעים ומקבלי השירותים מגופים ציבוריים.

מכוח חוק הביקורת הפנימית התשנ"ב־1992 וחוקים נוספים, חלה בארץ חובה למנות מבקרים פנימיים בגופים ציבוריים. המחוקק בישראל הקדים בכך את עמיתיו בעולם, וקבע את חובת המינוי בגופים שבהם יש לציבור עניין.

חוק זה, שהינו יחיד במינו, מטיל על המבקר הפנימי לבחון את הניהול התקין וטוהר המידות של מבוקריו - כלומר מוטלת עליו שליחות ציבורית להיאבק בתופעות של שחיתות בגוף שבו הוא מכהן.

ממחקרים שערכה לשכת המבקרים הפנימיים עולה מסקנה - שהיתה תקפה גם בעת חקיקת החוק לפני כ־15 שנה - כי הדרך היחידה להבטיח שהביקורת הפנימית תהיה אפקטיבית ומועילה היא באמצעות חיזוק מעמד המבקר הפנימי, בראש ובראשונה באמצעות רישויו. על שולחן הכנסת ה־17 הונחו שלוש הצעות חוק שמטרתן לעשות את הדרוש לחיזוק הביקורת והמבקר הפנימי, אולם הכנסת פוזרה בטרם הללו אושרו.

במצב השורר היום, כמעט כל אדם יכול לכהן כמבקר פנימי למרות קיומו של חוק הביקורת הפנימית.

לשכת המבקרים הפנימיים מתריעה זה שנים ללא הרף על מינויים לא ראויים של מבקרים פנימיים בגופים ציבוריים. ברם, בהיעדר אכיפה, קולנו הוא קול קורא במדבר. כך אנו עדים למקרים שבהם גופים ציבוריים עוברים על החוק ואינם ממנים מבקרים פנימיים כלל, או שהם מעסיקים מבקרים פנימיים בהיקפים מגוחכים של שעות מועטות ובמספר דו"חות זעום רק כדי לצאת ידי חובה. ביקורת כזו נקראת "קישוט ארגוני" ולא ביקורת ראויה.

אי־הסדרת המקצוע בחוק גם גורמת לכך שגופים רבים מעסיקים מבקרים פנימיים במיקור חוץ - דבר העלול לחשוף את המבקרים הפנימיים לניגוד עניינים מובהק. אפילו מבקר המדינה, בדו"ח ביקורת על השלטון המקומי שפרסם בשנת 2002, קבע כי "לא ניתן להבטיח הימנעות מניגוד עניינים, כל עוד המבקר הפנימי אינו עובד הארגון".

כמו כן, אי־הסדרת המקצוע בחוק אינה מאפשרת להפעיל סנקציה נגד מבקר פנימי שפועל בניגוד להוראות החוק. הדבר יוצר שוק פרוע שגורם לזילות המקצוע. קשה להאמין שבעלי מקצועות כגון שמאי רכב ומקרקעין, יועצי מס והשקעות, סוכני ביטוח וכדומה מוסדרים בחוק, ואילו שומר הסף החשוב ביותר - המבקר הפנימי - לא.

מה עוד צריך לקרות, כמה עוד חברות צריכות לקרוס וכמה אנשים עוד צריכים לאבד את מקומות עבודתם או חסכונותיהם לפני שנתעשת ונעשה את הדרוש כדי לחזק את הביקורת הפנימית ולהסדירה בחוק?

הכותב הוא נשיא לשכת המבקרים הפנימיים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות