אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
PWC: מעל מחצית מהתוצר העולמי ירוכז עד 2014 בשווקים המתעוררים צילום: סי די בנק

PWC: מעל מחצית מהתוצר העולמי ירוכז עד 2014 בשווקים המתעוררים

פירמת רואי החשבון מוסרת כי חלקה של סין יעמוד על כ-14.7% , לעומת חלקה של ארה"ב שצפוי להסתכם ב-19% בלבד

12.01.2009, 11:53 | ענת ציפקין

"ב-2009 יחוו השווקים המפותחים מיתון משמעותי, בעוד שהשווקים המתעוררים ייתמודדו עם האטה בלבד". כך עולה ממחקר שמפרסמת פירמת ראיית החשבון העולמית Price Waterhouse Coopers. על פי המחקר, השווקים המתעוררים שייפגעו באופן משמעותי הם בעיקר ברזיל ורוסיה, ואילו בסין והודו צפוי שיעור הצמיחה לרדת ל-5-6% בשנת 2009.

"שיעור צמיחה זה עדין מרשים מאוד בהשוואה להתכווצות המשמעותית בתמ"ג של ארצות הברית, יפן וגוש היורו, שצפוי לעמוד בשנה הבאה סביב מינוס 1.3%. בבריטניה המצב חמור יותר, והתמ"ג צפוי לקטון בכ-2%", סבור ראש מחלקת המחקר המקרו כלכלית ב-PWC, ג'ון הוקסוורת'.

החישובים של PWC מבוססים על נתוני התמ"ג שמספקת קרן המטבע הבין לאומית. המשמעות היא שכוחן של המדינות המתעוררות מסך התמ"ג העולמי הולכת ולעלות במהלך חמש השנים הקרובות, ולמרות שהן אינן חסינות לחלוטין למשבר העולמי, הצפי הוא שעד 2014 מעל מחצית מהתמ"ג העולמי תרוכז בידי השווקים המתעוררים, זאת לעומת 43% ב- 2007, זאת מכיוון שלמדינות המפותחות ייקח זמן רב להתאושש מהמיתון אליו הן נכנסות בשנה הקרובה.

אלק ג'ונס, ראש חטיבת השווקים המתעוררים בPWC- מוסיף כי "מהלך זה צריך לאותת למשיקיעים בעולם היכן טמונות ההזדמנויות הגלובליות. שווקים מתעוררים שנתפסו תמיד רק כמרכזי ייצור זולים לתעשיות שונות ומרכזים למקלטי מס הופכים בהדרגה לייעדי השקעה עצמאיים במקום הכלכלות המפותחות". חלקה של ארה"ב יעמוד על 19% לעומת 21.3% כיום. חלקה של סין יגדל ל-14.7% לעומת 10.8% כיום.

כמו כן, מתייחסת הסקירה לשוק ההנפקות הראשוניות במזרח הרחוק. משבר האשראי ומחנק האשראי היכו אנושות בשוק ההון הבין לאומי, והונג קונג לא נותרה חסינה. מהמחקר עולה כי שוק ההנפקות הראשוניות בהונג קונג צפוי להיות אף גבוה יותר משנת 2008.

על פי המחקר, ב-2009 צפויות החברות לבצע הנפקות ראשוניות בהיקף של כ-70 מיליארד דולר הונג קונגי, זאת לעומת היקף של 66 מיליארד דולר הונג קונגי בשנה החולפת. בשנת 2008 בוצעו בהונג קונג 49 הנפקות ראשוניות (IPO), ירידה של 43% לעומת שנת 2007.

בקרב החברות שגייסו, 47 מתוכן נסחרות ברשימה הראשית בבורסת הונג קונג. לעומת 2007, ירד בשנת 2008 היקף ההנפקות ב-78% ל-66 מיליארד דולר הונג קונגי. עיקר הירידה בנפח ההנפקות התחוללה במחצית הראשונה של 2008 ומאז נכנס השוק של ההנפקות לסטגנציה, עקב הקריסה של הרבה מאוד חברות נדל"ן ומוסדות פיננסיים בעקבות המשבר הכלכלי.

על פי הערכת PWC, בשנת 2009 צפויות בהונג קונג 35 הנפקות ראשוניות. "למרות האתגרים בשוק האשראי הנוכחי, יישנן הזדמנויות. הרבה משקיעים מעוניינים לנצל את הצפי לתחזית כלכלית טובה יותר בסין והונג קונג לעומת מדינות אחרות בעולם, ועדיין ממשיכים להתעניין בחברות סיניות והונג קונגיות שהערך הבסיסי שלהן לא נפגע במשבר האחרון", אומר ריצ'רד סאן מ-PWC. לדבריו, יש הרבה מאוד חברות שנמצאות כעת בעמדת המתנה להנפקה ראשונית, וכאשר התנאים בשוק ישתפרו אף במעט, היקף העסקאות יצמח בשיעור גבוה מאוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות