אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טכנולוגי על הבוקר: ליאהו יש בוסית חדשה, והיא נושכת צילום: MCT

טכנולוגי על הבוקר: ליאהו יש בוסית חדשה, והיא נושכת

אנליסטים מעריכים שתעשיית המידע תאבד 1.66 טריליון השנה, אפל פושטת את עורות לקוחותיה, ומחקר קובע שהרשת בעצם לא כל כך מסוכנת לקטינים

14.01.2009, 10:04 | יוסי גורביץ

אמאל'ה, יאהו

לאחר חודשים של דשדוש, הודיעה יאהו הלילה (ד') במפתיע על מינוי מנכ"לית חדשה: קרול בארץ, בת 60, המנכ"לית לשעבר של חברת פיתוח התוכנה Autodesk. המשקיעים הגיבו בחוסר התלהבות בולט, ומניית יאהו צנחה בשני אחוזים.
ההפך הגמור מג ההפך הגמור מג'רי יאנג? קרול בארץ, המנכ"לית החדשה של יאהו | צילום: MCT ההפך הגמור מג

אבל עבדכם הנאמן מעז לומר – ומה אכפת לו, הוא לא מושקע – שהפעם בעלי המניות טועים. אם ג'רי יאנג, המנכ"ל היוצא, היה ההמלט ההססני של החברה, בארץ מזכירה יותר את המחסל. היא נצמדה לטקסט חסר תוכן ממשי במסיבת העיתונאים שלה, אבל כשאחד העיתונאים העז לשאול שאלה תמימה למדי, הוא כמעט איבד אצבע: "בוא לא נכניס את עצמנו לאיזה לוח זמנים פסיכי", רשפה בארץ, "בוא ניתן לחברה הזו קצת אוויר מזוין לנשימה (frigging במקור – יצ"ג). המצב שבו כל אחד מבחוץ מחליט מה יאהו צריכה לעשות – זה נגמר". אמא'לה, אמרתי?

חמש דקות אחרי זה, הוכיחה בארץ שוב שהיא עשויה מפלדה – היא שרדה סרטן ודיכאה מרידה בחברה הקודמת שלה – כשבעטה את סו דקר, נשיאת יאהו ויריבה סבירה מאד, אל מחוץ לחברה. רשמית, כמובן, דקר התפטרה מרצונה.

ועכשיו, כשיש מישהו שאוכל חצץ לארוחת בוקר ליד ההגה, יש דיווחים אמינים על כך שמיקרוסופט צצה עם עסקה מוכנה לחתימה עם יאהו. בהצלחה, קרול. אנחנו עדיין צריכים את יאהו.

עוד לא ראיתם כלום

 

ועכשיו לדיכאון הקבוע של הבוקר: חברת האנליסטים פורסטר השליכה לקדרה שלה כמה כנפי עטלפים, ארס קרפדות, פילה של נחש, ושאר מרכיבים הכרחיים, והיא אומרת שיהיה ממש, אבל ממש, רע השנה.

ליתר דיוק, פורסטר מעריכה שהכנסותיה של תעשיית המידע עומדות להתכווץ בכ-3% במהלך 2009, ושאם ב-2008 – גם היא לא מהמוצלחות בשנים – הכנסותיה עמדו על 1.71 מיליארדים, שנת 2009 תניב רק 1.66 מיליארדים. הקיצוץ הזה, אומרים האצטגנינים, יהיה רוחבי ויפגע בכל סקטור ההייטק על כל מרכיביו: תוכנה, חומרה ושירותים.

מצד אחד, ירידה של שלושה אחוזים קטנה ביחס לירידה של 2001-2002, עם פקיעת הבועה; אז איבד המגזר שישה אחוזים מערכו. מצד שני, הוא היה קטן הרבה יותר אז. מצד שלישי, מסתבר שההנחות של פורסטר אופטימיות יחסית, כי היא יצאה מנקודת הנחה שהמשבר יסתיים בקרוב ושבמחצית השניה של 2009 כבר תתחיל התאוששות. אם לומר את זה בזהירות, לא כולם מקבלים את ההנחה הזו.

אה, כן – 2008 היתה שנה רעה במיוחד, לפחות מבחינתה של סוני: היא הסתיימה בהפסד (בפעם הראשונה מזה 14 שנים), והפסד כבד במיוחד. הדיווחים נעים בין 1.1 מיליארדי דולרים לשני מיליארדים. אאוץ'.

יקרה, הקליפה של התפוח

במהלך כנס מקוורלד בשבוע שעבר, הכריזה אפל בגאווה שהמקבוק הבא שלה יגיע לא רק עם מסך בגודל 17 אינץ', אלא גם עם אם כל הסוללות – משהו שאמור לספק למחשב שמונה שעות פעולה רציפות. על פניו, יפה.

אבל אז – זה אפל, תמיד יש אבל – מישהו קלט שהסוללה בנויה לתוך המחשב, ושהמשתמש לא יכול להחליף אותה כרצונה; רק מומחים של אפל, לאחר קביעת תור, יוכלו לעשות זאת. המשמעות היא שהמשתמש תקוע עם הסוללה שאפל מוכרת לו, ולא יכול להשתמש בסוללות של צד שלישי.

וכאשר – לא אם, כאשר – הסוללה תוציא את ימיה, יצטרך המשתמש האומלל לגרור את מחשבו לחנות אפל הסמוכה, או לשלוח אותו לשם בדואר, ולשלם עוד קצת מס-אפל עבור סוללה חלופית. כמה? לפחות 179 דולרים, וזה במקרה האופטימי שהוא חי בארה"ב. משתמשים באירופה ייאלצו לנשק לשלום 236 ירקרקים, וביפן ייפרד המשתמש מכ-221 מהם. שזה, אהמ, כמעט כמו מחשב נטבוק. רק עבור הסוללה. ומבדיקה של הרג'יסטר עולה שיש רק סוללה אחת יותר יקרה בשוק. אבל, היי, זה שוק חופשי. תרגישו חופשיים לשרוף את הכסף שלכם.

הרשת, בעצם, לא מסוכנת כל כך

 

אם אתם צופים בטלוויזיה – אני מסתכל עליכם, ערוץ 10 – או מקשיבים יותר מדי לד"ר יצחק קדמן, אתם עשויים לקבל את הרושם שהאינטרנט הוא מין יער חשוך, שבו טורפים מיניים אורבים לילדים תמימים, מתנת האל לפדופילים. כמה טוב שיש את מי להאשים.

אם אתם קוראים סטטיסטיקות, מצד שני, אתם עשויים להיתקל בעובדות, והן חומר הרבה יותר מטריד. דו"ח חדש, תוצאה של משא ומתן מורכב בין מייספייס ותובעים מ-49 מדינות בארה"ב, תוקע יתד בלב המיתוס על הרשת כמאורת פדופילים. הוא קובע ש"התמונה המקובלת בתקשורת, על פיה גבר מבוגר מרמה ו'טורף' ילד צעיר... איננה מדויקת". גם לתפיסה המקובלת שטורף מבוגר מתחזה לילד אין בסיס: מהמידע המשפטי הקיים עולה הרושם שרוב גדול מהילדים שיצאו לפגוש פדופיל ידעו שהם עומדים לפגוש מבוגר. אין ספק שיש מבוגרים רבים שמנסים לפתות קטינים; מצד שני, מתקבל הרושם שרוב הקטינים אינטליגנטים די הצורך כדי לזהות אותם.

רוב הצעירים אינם חשופים להתקפה מינית מצד מבוגר ברשת, אבל סובלים מבעיה אחרת לגמרי: בריונות והצקות מצד בני גילם, לעיתים קרובות אנשים שהם מכירים – קרי, תלמידים באותו בית ספר או מאותה סביבה חברתית. ההערכה היא שמספר גבוה מאד של קטינים – עד 49% - סבלו מבריונות מקוונת, ושכ-39% מהקורבנות סבלו מצוקה רגשית ניכרת בעקבות זאת.

קצרצרים

יפן, אנחנו יודעים מזה זמן, מתנתקת במהירות משאר העולם ועוברת ליקום מדע-בדיוני משלה. התרגיל האחרון בתחום הוא חליפת-רובוטים שניתנת ללבישה. היא מיועדת לחקלאים קשישים, ומסייעת להם לכרוע ולהושיט זרועות למעלה. הרובוט עדין דיו כדי לאפשר קטיף של תפוזים ללא חשש. מחיר ראשוני: כ-5,000 דולרים.

זוכרים את נפילת הספאם בעקבות סגירת השרתים הבוגדניים של חברת מקולו? זה היה בנובמבר, ועד כה מגזר מגדלי הספאם לא הספיק להתאושש. רמות הספאם הנוכחיות נעות בין 60% ו-80% ממה שהיו לפני כחודשיים, תלוי את מי שואלים.

עכשיו זה רשמי: סין מחזיקה – המילה הזו נבחרה בקפידה – במספר הגולשים הגדול בעולם, כ-298 מיליון מהם. הגידול בשימוש ברשת בסין פראי כמעט כמו הצנזורה שם: 2008 רשמה צמיחה של 41.3% במספר משתמשי הרשת לעומת 2007.

נראה שבטוויטר התכוונו ברצינות, כשאמרו שב-2009 תהיה להם תוכנית עסקית: החברה שכרה אתמול מפתח עסקי לתחום הסלולר. האיש הוא קווין תאו, לשעבר בכיר ב-Buzzwire ו-OpenWave.

ילדים, אל תשחקו יותר מדי בקול: שני שחקני פלייסטיישן מקופנהגן, ששיחקו באיזה משחק יריות ושמו את עוצמת הקול על מקסימום, הופתעו לגלות יחידת ימ"מ מסתערת על הדירה שלהם. זה קרה אחרי ששכנים מודאגים דיווחו על קרב יריות. לשחקנים ולפלייסטיישן שלום. המשטרה הדנית אמרה בתגובה שהיא מגיבה במהירות ובנחישות על כל דיווח על ירי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות