אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שעת ייעוץ: מבקר פנים - לא רק בגלל דרישת החוק צילום: אוראל כהן

שעת ייעוץ: מבקר פנים - לא רק בגלל דרישת החוק

תיקון חדש דורש מחברות לתועלת הציבור שמחזורן השנתי יותר מ-10 מיליון שקל למנות מבקר פנים. אבל ביקורת כזו, אם היא נעשית כראוי, יכולה לשמש כלי עבודה חשוב גם למנהלי החברות עצמם

14.01.2009, 16:13 | רו"ח ויקטור אליהו

תיקון 6 לחוק החברות, שנחקק כדי להסדיר את פעילותן של חברות לתועלת הציבור (חל"צ), קובע בין היתר את החובה למנות מבקר פנים בכל חל"צ שמחזורה השנתי יותר מ-10 מיליון שקל.

אף שחובת מינוי המבקר הפנימי נקבעה על ידי המחוקק, עבודתו משמשת גם כלי עבודה יומיומי חשוב למנהל החברה. אם כך, יש לשאול מהם השיקולים המיוחדים שעלינו להביא בחשבון בבואנו לתכנן ביקורת פנים בחברה כזו.

מכיוון שבחל"צ לא קיימת מטרה של מקסום הרווח, ישנו סיכון שעובדיה יוציאו כספים ללא בקרה. כמו כן, ישנו חשש שהחברה לא תעמוד במטרות הציבוריות שהוגדרו בתקנונה. אי לכך, ביקורת פנימית בחל"צ תכלול כמה דגשים שאמנם קיימים בחלקם בכל חברה, אך מקבלים כאן משנה תוקף:

• סבירות ההוצאות - היות שעיקר מעייניה של חל"צ אינו מקסום הרווחים, יש לשים דגש מיוחד על השוואת מחירים מקדימה בטרם רכישה ולעמוד על נחיצות הרכישות וסבירותן. גם בנושא השכר והתגמולים לעובדים יש להיזהר.

• התקשרויות עם בעלי עניין וגופים קשורים - חשוב לבדוק שקיימת שקיפות ושכל ההתקשרויות נעשו בתנאים הוגנים ואושרו כנדרש.

• תוכניות עבודה לעמידה במטרות הארגון - החוק קובע רשימה סגורה של מטרות ציבוריות שלשמן ניתן להקים חל"צ. על מבקר הפנים לבדוק שתוכניות העבודה שלה תואמות מטרות אלה ושהחברה פועלת בהתאם.

• גיוס משאבים - רוב החל"צ תלויות בגיוס משאבים מתרומות, הקצבות וכדומה. מנגנון גיוס משאבים לא יעיל או לא מבוקר עלול להביא את החברה לקשיים כלכליים. כמו כן, על המבקר לוודא שישנו בחל"צ מנגנון פיקוח ובקרה שמטרתו לוודא שהמשאבים מנוצלים לפי מגבלות ותנאים המוטלים עליהם.

• עמידה בהוראות סטטוטוריות - כתוצאה ממעמדן המשפטי או מאופי פעילותן, חלק מהחל"צ כפופות להוראות סטטוטוריות ייחודיות, מלבד חוק החברות. אי-עמידה בהוראות אלה חושפת את החברה ואת מנהליה לתביעות ולסנקציות.

הדרישה החוקית למנות מבקר פנים בחל"צ באה על רקע תלונות ופרסומים חוזרים בתקשורת על פעילות לא תקינה בגופים שלא למטרת רווח. על כן, על ועדות ביקורת ודירקטורים של חל"צ לבחון אם מחזור הפעילות של החברה שבה הם מכהנים מחייב אותה למנות מבקר פנים - ואם כן, עליהם לפעול למינויו. מלבד הדרישה החוקית, רוב המנהלים כבר מכירים בכך שביקורת טובה רק מסייעת להם לבצע את תפקידם טוב יותר.

הכותב הוא שותף בפאהן קנה ניהול בקרה
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות