אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רייס על דברי אולמרט: התיאור שלו הוא פיקציה צילום: מאיר אזולאי

רייס על דברי אולמרט: התיאור שלו הוא פיקציה

מזכירת המדינה האמריקנית הגיבה לראשונה בקולה על התיאור הדרמטי שסיפק ראש הממשלה להתרוצצות מאחורי הקלעים של מועצת הביטחון: "כמובן שהוא אינו מודע כלל למה שהנשיא אמר לי. התיאור שלו הוא פיקציה. אני רוצה לתת לו ליהנות מהספק - אולי זה לא בדיוק מה שאמר"

14.01.2009, 17:05 | יצחק בן חורין, ynet
"אני לא יודעת אם ראש הממשלה אולמרט אמר את הדברים. אני מקווה שדבריו הוצאו מהקשרם. כי הסיפור שקראתי בעיתון הוא בדיה". כך אמרה אחר הצהריים (יום ד') מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בתגובה לטענתו של אהוד אולמרט לפיה שיחת טלפון בהולה שלו לנשיא בוש - היא שהביאה להימנעות רייס בהצבעה במועצת הביטחון בעניין הצורך בהפסקת הלחימה ברצועת עזה.

תזכורת: ארה"ב על אולמרט: 100 אחוז מדבריו לא נכונים אתמול התרברב ראש הממשלה כי שיחה לנשיא בוש הובילה להוראה של הרגע האחרון למזכירת המדינה להימנע במועצת הביטחון. בוושינגטון רותחים מזעם. דובר מחלקת המדינה: "התבטאותו של אולמרט היא לא מדויקת - 100 אחוז, לחלוטין, לגמרי - לא נכונה". גם הבית הלבן מסתייג ynet, 5 תגובותלכתבה המלאה
דבריה של רייס לכתב של רשת "בלומברג", בהם הגיבה לראשונה באופן אישי לדברים, מצטרפים להכחשה הבוטה של מחלקת המדינה האמריקנית אתמול. אלא שספק אם דברי אולמרט אכן הוצאו מהקשרם, שכן הם תועדו וצולמו בידי עיתונאים רבים, בעת ביקורו באשקלון.

לפי גרסתה של רייס, היא שוחחה עם הנשיא בוש על "החשיבות לאפשר למועצה לשלוח מסר, למרות שארה"ב מאמינה שההחלטה היתה מוקדמת מדי". לדבריה, "היו גם דאגות לגבי ההשוואה שעורכים בין ישראל, מדינה החברה באומות המאוחדות, והחמאס שהוא ארגון טרור".

מזכירת המדינה הבהירה כי בשיחה בינה לבין הנשיא בוש, "דיברנו על כך שהימנעות היא אופציה טובה והייתי מודעת לטלפון של הנשיא לראש הממשלה אולמרט". אשר לגרסתו של אולמרט לדברים, אמרה רייס: "כמובן שראש הממשלה אולמרט אינו מודע כלל למה שהנשיא אמר לי. ואני חוזרת - התיאור שלו הוא פיקציה - אם אכן זה היה תיאור שלו. אני רוצה לתת לו ליהנות מהספק. אולי זה לא בדיוק מה שהוא אמר".

רייס נשאלה בראיון מדוע ארה"ב לא הטילה וטו על ההחלטה. "ההחלטה לא אמרה בשום צורה כי לישראל אין זכות להגנה עצמית", השיבה. "למעשה ההחלטה אומרת שחייבת להיות הפסקת אש מיידית - אבל בת-קיימא".

"המצרים עושים את הדבר הנכון"

"זו היתה העמדה האמריקנית במשך ימים וזו הפסקת האש שחיפשנו. מה יהפוך הפסקת אש ליציבה? החמאס צריך להפסיק לירות רקטות לעבר ערים ישראליות. משהו צריך להיעשות לגבי יכולתו להבריח נשק בתמיכה איראנית דרך המנהרות", הוסיפה רייס.

בהתייחסותה לתיווך המצרי, הבהירה מזכירת המדינה: "המצרים עושים את הדבר הנכון.

אנחנו מספקים עזרה מסוימת באמצעות צבא של מהנדסים. הפסקת אש יציבה זה האינטרס של כולם, כי אם יש משהו שחייב להיות ברור זה שארה"ב רוצה שהישראלים יהיו מוגנים - וגם שהפלסטינים יהיו מוגנים. דיברנו בצורה ברורה על הצרכים ההומניטריים, שישראל מנסה להתמודד איתם".

רייס סיכמה ש"אי אפשר לחסל את החמאס באמצעים צבאיים, אלא על-ידי הצגת העובדה שהחזון הקודר שמציג החמאס לעם הפלסטיני אינו היחידי, וזהו לא החזון שהעם הפלסטיני רוצה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות