אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשיפה הישראלית לנורטל: אודיוקודס, טלרד ואלווריון עלולות להפסיד עשרות מיליוני דולרים צילום: בלומברג

החשיפה הישראלית לנורטל: אודיוקודס, טלרד ואלווריון עלולות להפסיד עשרות מיליוני דולרים

חברות התקשורת הישראליות צמצמו את חשיפתן לענקית התקשורת. נורטל ישראל: "מדובר באירוע רחוק, ההשפעה על ישראל תהיה קטנה"

15.01.2009, 07:16 | אסף גלעד, אמיר טיייג ותומר קורנפלד

לנורטל ישראל ישנה מעורבות רבה בענפי תקשורת שונים מאז 1973. לנורטל אין מרכז פיתוח בישראל, אך יש לחברה פעילות שיווק, תמיכה ומכירות. מרכז התפעול שלה בלוד, בראשות המנכ"ל סורין לופו, מעסיק 150 עובדים. נורטל היתה מעורבת בישראל בהקמתן של רשתות תקשורת קווית, אופטית וסלולרית, ובהן רשתות דור שלישי.

בנורטל ישראל מבקשים להמעיט מחומרת המעשה וטוענים שמדובר ב"אירוע רחוק, שאינו קשור ישירות בישראל", וכי "ההשפעה על ישראל תהיה קטנה". אך אין ספק שמרבית הגופים עלולים להיפגע, בדרגות שונות, מהתמוטטות נורטל העולמית. מאחר שאין מדובר בפשיטת רגל אלא בבקשה לקבל את הגנת בית המשפט מפני נושים, ההערכות בתעשייה הן שייתכן שפעילות נורטל בישראל תימכר לגוף מתחרה.

הייטק: השפעה עמוקה

אף שלנורטל אין מרכז פיתוח בישראל, חברות הייטק ישראליות רבות חשופות לה בדרגות שונות. לדברי האנליסט יונתן קרייזמן מאוסקר גרוס, הנפגעת הקשה ביותר מהתמוטטות נורטל בעולם היא ספקית ציוד התקשורת אודיוקודס, חברה ישראלית הממוקמת בלוד ומעסיקה בעולם 600 עובדים. לאודיוקודס חשיפה של 15%–20% ממכירותיה לנורטל. ב־2007 היו מכירותיה לנורטל 17% מכלל הכנסותיה. "אודיוקודס מסתמכת במידה רבה על נורטל לשיווק פתרונותיה במכרזים גדולים, רבים מהם ממשלתיים. כך זכתה אודיוקודס להיכנס לפרויקטים יוקרתיים דוגמת הביטוח הלאומי ומשרד הביטחון בארה"ב. מעתה היא תצטרך לעבוד קשה מאוד כדי להשיג פרויקטים כאלה", אמר קרייזמן. לפני כשבוע פרסמה אודיוקודס אזהרת הכנסה שלפיה יסתכמו מכירותיה השנה ב־175–177 מיליון דולר בלבד, כך שהנזקים שייגרמו לה עלולים להסתכם ב־20–30 מיליון דולר בשנה.

עוד חברה ישראלית שמגלה חשיפה גבוהה לנורטל היא טלרד נטוורקס, שמעסיקה כ־150 עובדים. באחרונה פיטרה טלרד עשרות עובדים בשני גלי פיטורים, בין היתר בגלל מצבה של נורטל. החברה היתה חשופה עד 2008 ב־75% ממכירותיה לנורטל, ובאחרונה הורידה את חשיפתה ל־50%. לפי הערכות בתעשייה, הכנסותיה של טלרד ב־2007 עמדו על כ־40 מיליון דולר, כך שהנזק עלול להסתכם בכמה מיליוני דולרים לפחות.

ביוני חתמו נורטל ואלווריון על הסכם שיתוף פעולה שבמסגרתו תפיץ נורטל את תחנות הבסיס לרשתות המבוססות על טכנולוגיית WiMAX של אלווריון כחלק מפתרון רשת מלא שלה למפעילות טלקום. חודשיים מאוחר יותר רשמו השתיים זכייה משותפת ראשונה לפריסת רשת WiMAX אלחוטית במוסקבה עם קומסטאר. האנליסט גלעד נס מחברת Group 451 מעריך שהטכנולוגיה הייחודית שאלווריון פיתחה תהפוך אותה לאטרקטיבית גם בעיני מתחרותיה של נורטל, כדוגמת אלקטל־לוסנט שתשמח לשתף עמה פעולה כדי לחסוך בהוצאות מו"פ. עוד חברות ישראליות החשופות לנזקים קטנים יותר משתפות פעולה במסגרת עולמית עם נורטל, בהן: , נייס, ECI, רדוויז'ן, וורינט.

תקשורת: השירות לא ייפגע

נורטל ישראל הצליחה לחדור לרוב חברות התקשורת הישראליות. עם זאת, קריסת החברה אינה אמורה להשפיע על איכות השירות בהן. בזק היתה הלקוח הגדול שלה עד לפני שנה. כמחצית מרשת הטלפוניה הוותיקה של בזק (PSTN) מבוססת על 140 מרכזיות של נורטל. עם זאת, בסוף 2007 צמצמה החברה באופן מהותי את הקשר העסקי לנורטל וסיימה את הסכם התחזוקה הרב־שנתי, שהיקפו נאמד בכ־80 מיליון שקל לארבע שנים. בזק עברה לתחזק בעצמה את הרשת הקווית שלה. בחברה מדגישים שהרשת החדשה שבזק בונה כיום (NGN) אינה חשופה לנורטל.

גם HOT, המתחרה הגדולה של בזק, חשופה לנורטל. החברה רכשה מנורטל את ארבעה מתגי תקשורת שבאמצעותם היא מספקת את שירותי הטלפון הקווי שלה. בין HOT ונורטל ישראל יש חוזה תחזוקה שוטף. מ־HOT נמסר בתגובה שהדבר לא ישפיע על שירותיה ושבשעת הצורך תדע החברה להיערך בהתאם.

ב־2004 פרטנר הקימה את רשת הדור השלישי שלה על בסיס ציוד של נורטל. עם זאת, לפני שנתיים מכרה נורטל את חטיבת הדור השלישי שלה לאלקטל, שמספקת ל־ HOTאת השירות כעת. פלאפון נמצאת אף היא במצב דומה. חלק מרשת הדור השלישי הקיימת של החברה, הפועלת בתקן CDMA, נסמך על ציוד של נורטל. גם סלקום משתמשת במתגים של נורטל בשירותי הטלפון הקווי לעסקים.

במהלך השנים בנתה נורטל מארג של קשרים רבים עם שותפות טכנולוגיות, שותפות עסקיות וספקי משנה. במגזר העסקי חשופות לנורטל החברות אמדוקס, פייברנט וח. מר. ספקיות האינטגרציה כגון טלדור ובינת תפגענה גם הן, אם כי לטווח הקצר. עסקאות מכירת ציוד טלפוניה של נורטל עלולות להתבטל לבקשת הלקוחות. הספקיות מצידן תחלפנה במהירות את הציוד של נורטל בזה של מתחרותיה העיקריות בישראל: סיסקו, 3com ולאחרונה גם ג'וניפר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות