אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריחת המשקיעים הזרים מרוסיה - לשיא חסר תקדים צילום: אולגה ויניאר

בריחת המשקיעים הזרים מרוסיה - לשיא חסר תקדים

130 מיליארד דולר בהון זר - סכום שווה לשליש מהתוצר הרוסי - נמשכו מרוסיה ב־2008. 74 מיליארד דולר הוצאו רק ברבעון הרביעי

18.01.2009, 19:41 | אולגה ויניאר

משקיעים זרים מושכים בהמוניהם את כספם מרוסיה. בריחת ההון מהמדינה הגיעה במהלך 2008 לשיא של כל הזמנים - 130 מיליארד דולר - שווה ערך לשליש התוצר הרוסי. כלכלנים מדגישים כי מבחינת מעורבות הון זר בכלכלה, חזרה רוסיה עשר שנים אחורה.

סכום עצום זה בא בהפתעה גמורה לבנק המרכזי של רוסיה, שכן סגנו של הנגיד אלכסיי אולוקייב העריך רק לפני חודשיים כי בריחת ההון לא תעבור את 100 מיליארד הדולרים. עתה מציינים בבנק המרכזי כי השיא בבריחת ההון נרשם באוקטובר, אז הוציאו המשקיעים מהבורסה ומחשבונות בבנקים מקומיים כ־50 מיליארד דולר. ברבעון הרביעי זלגו מרוסיה 74 מיליארד דולר - שיא של כל הזמנים.

פקידים בכירים טוענים כי הסיבה העיקרית לכך היתה מתקפות הספקולנטים על הרובל ומחנק האשראי, שאילץ משקיעים רבים לשחרר כספים מאפיקים נזילים יחסית. גם השמועות שנפוצו על פיחות קרב של הרובל גרמו לבריחה המונית של משקיעים מהמטבע המקומי. לפי תחזית הממשלה, הרובל ייסחר ברמה של 35 רובל לעומת הדולר ב־2009 לאחר שאיבד 20% משוויו ב־2008.

 

הפיחות ברובל במהלך השבוע החולף היה החד ביותר בעשור האחרון ובסיכומו נקבע שערו של המטבע המקומי על רמת שפל של 32.57 רובל לעומת הדולר ו־43.08 רובל לעומת היורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות