אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היצרניות הבורסאיות מגלות את עומק המשבר

היצרניות הבורסאיות מגלות את עומק המשבר

45 חברות המייצרות לתעשיית הרכב העולמית נסחרות בבורסה של תל אביב, ודו"חותיהן לרבעון השלישי של 2008 כבר מגלים ירידה של כ-25% במכירות

19.01.2009, 09:14 | נעמה סיקולר

תעשיית הרכב הישראלית אינה מקבלת ייצוג הולם באופן יחסי לגודלה ולמרכזיותה במשק בבורסת תל אביב. מתוך 800 חברות ציבוריות הנסחרות בבורסה, רק 45 חברות קשורות באופן ישיר לייצור מוצרים בתעשיית הרכב העולמית, וגם הן לרוב נסחרות במדדים הקטנים יותר בבורסה - בדרך כלל ברשימת היתר-120.

לכתבות נוספות בנושא

רק שבע חברות (רבל, תדיר גן, שנפ, פוינטר, איתוראן, התכוף ואו.אר.טי) מייצרות באופן בלעדי מוצרים לתעשיית הרכב העולמית. ניסיון למצוא חוט מקשר בין החברות מעלה חרס, שכן הן נבדלות זו מזו באופן ניכר ומציעות קשת רחבה של מוצרים, ממערכות אוורור, דרך מצברים עד מערכות איתור.

הצצה בדו"חות הכספיים של מעט החברות בתחום מלמדת על עומקו של המשבר בתעשיית הרכב העולמית, ועל השפעתו על החברות הישראליות.

"בתקופה האחרונה פוקד משבר פיננסי את השווקים הגלובליים, שבא לידי ביטוי בהאטה בצריכת כלי הרכב החדשים", כותבת רבל בדו"חות הרבעון השלישי של 2008. "המשבר הפיננסי השפיע על פעילות החברה והותיר את החברה ברמת מכירות נמוכה בשיעור של כ־26%. לפני המשבר נערכה החברה לעלייה במכירות והקימה שני אתרי ייצור כדי לתת מענה לגידול הניכר בשנים הקרובות. המשבר הפיננסי הותיר את התפוקה באתרים החדשים בשיעור נמוך, מה שהביא לשחיקה ברווחיות".

בתדיר גן נשמעים דברים חמורים לא פחות. "כתוצאה מהירידה העולמית בביקושים לכלי רכב חדשים, התקבלה בחברה הודעה על ירידה בהיקפי הזמנות לטווח הקצר, שעתידים להשפיע לרעה על הכנסות החברה ורווחיותה גם ברבעונים הבאים", נכתב בדו"ח לרבעון השלישי 2008.

אלא שלמרות המשבר, השלכותיו והחשש מפני החמרה במגמת הכרסום בהזמנות, יש גם חברות ציבוריות שהודיעו דווקא על כניסה לייצור מוצרים בתחום הרכב, בהנחה שהשקעות היום יסייעו להם לצבור נתחי שוק ניכרים בתחומן עד שיתאושש התחום ברמה העולמית ואז ליהנות מצמיחה. אופיר אופטרוניקה הודיעה לאחרונה שתתחיל לייצר עדשות שישולבו במערכות ראיית לילה בשוק הרכב. כך גם אזימוט, שנמצאת בשלבים ראשונים של פיתוח שיתופי פעולה בתחום טכנולוגיות עזר לנהיגה עם חברת ג'נרל מוטורס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות