אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היסטריית ההשבעה של אובמה בעיצומה גם באינטרנט צילום: בלומברג

היסטריית ההשבעה של אובמה בעיצומה גם באינטרנט

הערב יושבע ברק אובמה כנשיאה ה-44 של ארצות הברית. שני מיליון איש צפויים להגיע לוושינגטון כדי לצפות בטקס, רשתות הסלולר ישתדלו לעמוד בעומס, ואתרי החדשות מתכננים שידורים מיוחדים

20.01.2009, 14:01 | יוסי גורביץ
ברק חוסיין אובמה יושבע הערב (ג'), ב-19:00 שעון ישראל (12:00, שעון החוף המזרחי בארה"ב) כנשיאה ה-44 של ארצות הברית. השבעתו של אובמה, השחור הראשון שיכהן בתפקיד זה, נחשבת להיסטורית, וכשני מיליון אמריקאים צפויים להגיע לוושינגטון כדי לצפות בה.

כתוצאה מכך, קיים חשש לקריסתן של רשתות הסלולר באזור וושינגטון, כשהמון גדול ינסה לשלוח הודעות או תמונות תוך כדי ההשבעה, והרשתות קראו למשתמשים לקמץ בשימוש. מיליוני אמריקנים לא יוכלו להשתתף בהשבעה בעצמם, וההערכה היא שרבים מהם ינסו לצפות בה באמצעות הרשת – דבר שגם הוא עשוי להביא לקריסה. אם אתר CNN לא יקרוס, הוא יציע מבט מיוחד על ההשבעה – תמונה המורכבת מאלפי תמונות שישלחו גולשים, שתמוזגנה באמצעות תוכנת Photosynth של מיקרוסופט. CNN נהנית גם משיתוף הפעולה של פייסבוק – והגולשים ברשת החברתית יוכלו לצפות בשידור ולנהל שיחה עם חבריהם באמצעות עדכון הסטטוס שלהם.
דקה לאחר השבעתו, ישונה אתר הבית הלבן. אובמה, צילום: בלומברג דקה לאחר השבעתו, ישונה אתר הבית הלבן. אובמה | צילום: בלומברג דקה לאחר השבעתו, ישונה אתר הבית הלבן. אובמה, צילום: בלומברג

אתרי הרשת הגדולים בארה"ב עוסקים באופן כמעט אקסקלוסיבי בהשבעה. המגזין Wired ציין את ההתפתחויות הטכנולוגיות בהשבעת נשיאים. אם נאומו של ג'ורג' וושינגטון נשמע רק על ידי האנשים שעמדו סמוך אליו, ומכתביו נשלחו "כפי שהיה שולח אותם קיסר רומאי או פרסי, אלפי שנים קודם לכן", הרי שהשבעתו של תומאס ג'פרסון כבר גררה את המהדורה המיוחדת הראשונה של עיתון, וב-1817 הידיעות על השבעתו של ג'יימס מונרו כבר הופצה באמצעות ספינות קיטור. עשרים שנים לאחר מכן, העיתונים שדיווחו על השבעתו של מרטין ואן ביורן כבר נישאו ברכבות; ב-1857, צולמה ההשבעה הראשונה בהיסטוריה, זו של הנשיא ביש המזל ג'יימס ביוקנן, שרק ג'ורג' וו. בוש נחשב לגרוע ממנו. ארבעים שנים לאחר מכן, השבעתו של נשיא חסר מזל אחר – וויליאם מקינלי, אחד מארבעת הנשיאים שנרצחו – היתה הראשונה שהונצחה בסרט. ב-1925, השבעתו של קלווין קולג' שודרה בשידור חי ברדיו; ב-1949, היה הארי טרומן הנשיא הראשון שהשבעתו שודרה בשידור חי בטלוויזיה; וב-1997, שודרה השבעתו השניה של וויליאם ("ביל") ג'פרסון קלינטון ברשת.

האנציקלופדיה Encarta של מיקרוסופט ציינה את עשרת התקלות הגרועות ביותר במהלך השבעות, כשהגרועה בהן היא ללא ספק נאומו הארוך מאד של וויליאם הנרי האריסון, שהתעקש לדבר כמעט שעתיים למרות שלג. האריסון – גיבור מלחמה ידוע - הצטנן, נפל למשכב, ומת בתוך כחודש.

עם סיום ההשבעה, ובטרם יחל נאומו של אובמה, יפנה ג'ורג' וו. בוש את הבית הלבן – והאתר של הבית הלבן ישתנה מיד, ויכיל את התוכן של change.gov, האתר שהקימו אנשי אובמה כדי לדווח לציבור, ולקבל ממנו משוב, על התקדמות הממשל הנכנס. אחד האלמנטים החשובים של האתר הוא "ספר התדרוך של האזרחים", בו ניתן להציע לממשל החדש מדיניות. הבלוג ReadWriteWeb מציין את עשרת ההצעות הפופולריות ביותר שם, כשהמנצחת ללא עוררין היא הדרישה להפסיק את האיסור על שימוש במריחואנה; כ-95,000 אזרחים תמכו בה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות