אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקן התפלה רביעי בישראל: פורסם המכרז להקמת המתקן בשורק צילום: בלומברג

מתקן התפלה רביעי בישראל: פורסם המכרז להקמת המתקן בשורק

ועדת המכרזים הבינ-משרדית להתפלה פרסמה היום את המכרז להקמת המתקן בשיטת B.O.T, שיספק 150 מיליון קו"ב מים בשנה. על 4 הקבוצות שעברו את המיון הראשוני להציע הצעות הכוללות התייחסות סביבתית מקיפה

20.01.2009, 15:14 | גלית שפיר

ועדת המכרזים הממשלתית הבינ-משרדית להתפלה פרסמה היום (ג') את המכרז להקמת מתקן ההתפלה בשורק. מדובר במתקן הגדול ביותר בארץ ומהגדולים בעולם, שיפיק 150 מיליון קו"ב מים בשנה. המכרז פורסם בשיטת B.O.T, לפיה הזכיין יקים ויתפעל את המתקן לתקופה שתיקבע מראש, שלאחריה תושב הבעלות על המתקן למדינה.

המכרז הועבר לארבע קבוצות שהתמודדו ועברו את שלב המיון המוקדם. לראשונה קבעה ועדת המכרזים, שעל המציעים להגיש 'הצעה סביבתית', שתהווה חלק מהציון הכולל. בין השאר, יהיה על המציעים להראות שימוש בחומרים ממוחזרים, הפחתת השימוש באנרגיה, הקטנת השימוש בכימיקלים, ניצול מירבי של משאבי הקרקע, מזעור מפגעי הרעש וכד'.

בנוסף, הודיעה ועדת המכרזים, על פטור ממכרז להתקשרות עם מקורות פיתוח וייזום להקמת מתקן ההתפלה באשדוד, שמיועד לייצר כ-100 מיליון מ"ק מים בשנה.

החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, אמר לאחר פרסום המכרז: "מכרז ההתפלה בשורק וקידום הליכי הקמת מתקן ההתפלה באשדוד מהווים נדבך מרכזי ביישום מדיניות הממשלה בנושא חיזוק משק המים, תוך ביצוע ההשקעות בתשתיות בשיתוף המגזר הפרטי".

כיום מספקים שני מתקני ההתפלה הקיימים - באשקלון ובפלמחים - מים בהיקף של 130 מיליון מ"ק בשנה למערכת המים הארצית, ומתקן שלישי הנמצא בשלבי הקמה מתקדמים עתיד לקום באזור חדרה ולספק מים בהיקף של 100 מיליון מ"ק בשנה. בנוסף, הוחלט לאחרונה על הרחבת הייצר במתקנים הקיימים, בהיקף כולל של 57 מיליון קו"ב בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
הפתעה גמורה
אני מבין שנושא בעיית המים בישראל בא לממשלות ישראל בהפתעה, הרי בשני האחרונות ירדה כאן כמות גשם כמו באנגליה; אכן לא היתה דרך להתכונן למשבר המים קודם. לסבר את האוזן, להבנתי לוקח כשנתיים להקים מתקן ופה מדובר רק בשלב המכרז אז אני מציע להמשיך לקלח את הילדים במיי עדן...
זועם , השרון  |  21.01.09
3.
עובדי משרדי הממשלה שאחראים למשק המים, לא דואגים למדינה, אלא לעצמם.
העובדים במשרדי הממשלה המופקדים על משק המים, אוהבים להיות בכנסים ופגישות בחו"ל. צריך לבדוק מה הם עשו בחמש השנים האחרונת - חוץ מלדבר - כלום. איך יכול להיות שב- 2009 - האופציה היחידה למים במדינה היא להתפלל שירד גשם??? היינו יכולים להפוך את נושא ההתפלה למשק מדהים - להפריח את נגב, ואפילו לתת מים בחינם לירדנים, רק שיהיו חברים שלנו. זה גם היה מייצר מקומות עבודה, והכנסות למדינה. אבל, כאמור את האחראים לנושא במשרד הממשלה, מעניין יותר החברות בועדות....
אזרח , מרכז  |  20.01.09
1.
למה מוקדם כל כך?
אני לא מבין את הבזבוז... עדיף לחכות עוד 10 שנים, לחסוך את הכסף ובינתיים לאסור על האזרחים לשתות בכלל (למעט מים עם מס מיוחד שיזרימו עוד כסף לקופה) כמו כן כדאי להטיל מס על השתן שמטילים האזרחים - תחשבו על זה - זה אחלה מקור הכנסה שיאפשר למשרד שלי להעביר את הכסף למי שבאמת נזקק לו - "17 המשפחות השולטות".
פקיד אוצר  |  20.01.09