אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלכלני הפועלים: ריבוי האינדיקטורים השליליים ימשיך להעיב על שוק המניות צילום: בלומברג

כלכלני הפועלים: ריבוי האינדיקטורים השליליים ימשיך להעיב על שוק המניות

בבנק מזהירים, כי למרות שחלה התאוששות מסוימת במדדי המניות בת"א בחודש וחצי האחרונים, אין מדובר בשינוי מגמה. כלכלני לאומי: הסיכון בהשקעה במניות עודנו גבוה

23.01.2009, 09:49 | רונית גודמן

שבוע המסחר החולף בשוק המניות המקומי נפתח בעליות שערים, על רקע סיומה של המלחמה ברצועת עזה והאופטימיות מעבר לים, לקראת השבעתו של הנשיא ה-44 בארה"ב, ברק אובמה. בהמשך, התהפכה המגמה, בעקבות ההחרפה במצבו של המגזר הפיננסי בארה"ב והודעתו של רויאל בנק אוף סקוטלנד על הפסדי עתק.

על רקע קשיי המערכת הפיננסית בחו"ל, בלטו גם מניות הבנקים בישראל בירידות שערים ואילו מדד הבנקים המקומי צנח בכ-10%. הורדת תחזית הדירוג של מערכת הבנקאות הישראלית, על ידי סוכנות דירוג האשראי מודי'ס, הביאה להחרפה במגמת הירידות במניות הענף.

גם בשבוע החולף נותרו מחזורי המסחר נמוכים, עם מחזור יומי ממוצע של כ-1 מיליארד שקלים - בדומה למחזור שנרשם מתחילת השנה וכמחצית מהממוצע שנרשם בשנה שעברה.

בסיכום שבועי נרשמה מגמה מעורבת במדדים המובילים. מדד המעו"ף ירד בכ-4.4%, מדד הבנקים צנח בחדות בכ-10% ומדד הנדל"ן 15 הציג ירידה של כ-4.2%. לעומת זאת, ת"א 75 חתם את השבוע עם תשואה חיובית של כ-1.9%, מדד היתר 50 עלה בכ-4.5% והיתר 120 עלה בכ-5.8%.

כלכלני בנק לאומי מאמינים, כי התאוששות בשוק צפויה רק לקראת סוף 2009. הם ממשיכים להמליץ למשקיעים לטווח ארוך לנצל את העובדה, כי חברות רבות נסחרות במחירים המשקפים ערך נמוך מערכן הכלכלי. יחד עם זאת, מזהירים בבנק, כי רמת הסיכון הכרוכה בהשקעה במניות עודנה גבוהה. בטווח הקצר יושפע השוק המקומי מנתוני מאקרו ומיקרו המושפעים מההאטה העולמית וכן מעוצמת הפחד בשווקים.

עמיתיהם בבנק הפועלים טוענים, כי ריבוי האינדיקטורים השליליים בחודשים האחרונים ימשיך להעיב על שוקי המניות בעולם בכלל, ובישראל בפרט. זאת, למרות שחלה התאוששות מסוימת במדדי המניות הכבדות בתל אביב בחודש וחצי האחרונים. עם זאת, להערכתם, לא מדובר בשינוי מגמה.

לפיכך, ממליצים בפועלים להמשיך ולהחזיק ברכיב מנייתי נמוך. משקיעים בעלי אורך נשימה, שמוכנים לשאת בתנודתיות, רצוי שיתמקדו במניות דפנסיביות, כגון מניות התקשורת, הפרמצבטיקה והאנרגיה, שכן החברות בענפים אלו ממשיכות להציג תוצאות עדיפות, ביחס לממוצע הרב-ענפי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות