אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועל קטמון מתכננים לקנות את הפועל ירושלים

הפועל קטמון מתכננים לקנות את הפועל ירושלים

מה המצב הכלכלי של הפועל קטמון, קבוצת האוהדים הבכירה של ישראל? לא משהו. ההנהלה שולחת מכתבי נזיפה לאוהדים, אין מספיק בעלי מניות וספונסרים והמלחמה בעזה פגעה בפעילות השוטפת. נוסף על כך, יש להם את מפקד צבא היבשה לשעבר על הראש. אבל האוהדים (הבעלים) אופטימיים

25.01.2009, 11:18 | מיקי פלד

עד הניצחון על עירוני נתיבות נראה היה שהפרויקט שנקרא הפועל קטמון מיצה את עצמו. קבוצת האוהדים שקמה בעונה שעברה עקב סלידה מהתנהלות בעלי הפועל ירושלים – ויקטור יונה ויוסי סאסי – הפסידה ללא הפסקה, המשבר הכלכלי תבע קורבנות בקרב אנשי עסקים שהבטיחו לתמוך, ואולי הגרוע מכל - קבוצת המקור, הפועל "יונה וסאסי" ירושלים מהליגה הארצית ניצחה בלי סוף.

לחץ האוהדים להחליף את המאמן מירו בן שמעון, שכשל לעלות עם הקבוצה בעונה שעברה, לא דומה ללחץ של אוהדים בכל קבוצה אחרת. בהפועל קטמון האוהדים הם בעלי הבית. הסבלנות של אלו, שגם ככה רגילים לתדמית "הלוזרים הנצחיים", פקעה ובן שמעון הוחלף לאחר שלושה מחזורים באמיר כהן.

לאחר מכן הגיעה שרשרת הניצחונות שהחלה במשחק מול נתיבות, מוליכת ליגה א' דרום, והתקווה לעלייה לליגה הלאומית (הליגה הארצית תבוטל בעונה הבאה) חזרה ליציעים.

אבל הקשיים של קטמון לא נעצרו במגרש. תקציב הקבוצה הבוגרת, שהיה אמור לעמוד על 1.8 מיליון שקל, פחת בחצי מיליון שקל עקב נפילה של אחד מבעלי העסקים בקבוצה ומיעוט בעלי מניות מקרב האוהדים.

בתחילת העונה "בנתה" ההנהלה על ארבעה בעלי עסקים שכל אחד מהם יתרום 250 אלף שקל, נוסף על הכנסות ממכירת מניות לכ־550 אוהדים, כאשר בפועל נמכרו רק 400 מניות. החור בתקציב רק גדל עם פיטוריו של בן שמעון, שאילצו את הקבוצה לפיצויי פיטורים גבוהים יחסית. בסך הכל, החוסר עמד עד לפני כחודש על כחצי מיליון שקל סך הכל.

מכתבים קשים

בתגובה החלו האוהדים במבצע החתמת ספונסרים מקרב בעלי עסקים קטנים בירושלים ושיווק מניות נוספות. לאוהדים נשלחו מכתבים קשים, בנוסח שאינו משתמע לשתי פנים, על החשיבות של גיוס הכסף.

באחד מהם נכתב כי "אם תחושת האדישות וה'יהיה בסדר' בנושא תמשיך לקנן בקרבנו, כל תסריט יהיה אפשרי, ואין למי לבוא בתלונות – סאסי ויונה לא פה". האכזבה התבטאה גם במכתב אחר, שבו נאמר כי "מעטים עד לכדי גיחוך הם אלה שבאמת עשו מאמץ אמיתי, ולו הקטן ביותר, כדי לעזור לנו לגייס כאלו".

בינתיים, לפחות בגזרת המניות - כ־150 אוהדים הצטרפו וכ־100 אלף שקל נוספו לתקציב הקבוצה.

בכל הקשור לפרסום של עסקים בירושלים – הדרך עוד ארוכה. בקבוצה מפנים את האצבע למבצע בעזה, שבשבועות האחרונים שיתק את הפעילות במגרש ומחוצה לו. משחקיה של הקבוצה נדחו, עם אלה של שאר הליגה, ולכן גם פעילויות שיווק החסויות לא מתבצעות.

עם זאת, את שאר התקציב החסר, אומר אורי שרצקי, נציג האוהדים בהנהלת קטמון ואחד ממייסדי הקבוצה, אפשר לכסות במשחק גביע מוצלח אחד.

אוהדי הפועל קטמון, צילום: יואב גלאי אוהדי הפועל קטמון | צילום: יואב גלאי אוהדי הפועל קטמון, צילום: יואב גלאי

לא, המפקד!

אבל למעשה כל זה לא משנה. בסופו של דבר, המטרה שלשמה הוקמה הפועל קטמון היא אחת ויחידה – לקנות את הפועל ירושלים. בניגוד לאוהדי הפועל אוסישקין בכדורסל, שיצרו אלטרנטיבה להפועל תל אביב בבעלות שאול אייזנברג, אוהדי קטמון מוכוונים אל הפגרה - אז אולי יהיה משא ומתן בינם לבין יונה וסאסי על רכישת קבוצת האם.

משא ומתן בנושא התרחש גם בקיץ האחרון, אולם שום דבר מעשי לא יצא ממנו. יונה וסאסי חגגו את העלייה המפתיעה של הפועל ירושלים לליגה הלאומית, אך גם את כישלונה של קטמון לעלות לארצית. זו, ככל הנראה, אחת הסיבות מדוע מכירת

ירושלים ירדה מהר מאוד מהפרק. למרות ההצלחה הספורטיבית, את היציעים בזמן משחקיה של ירושלים לא פוקדים יותר מ־300 אוהדים, חלקם משפחות השחקנים. בתקשורת המקומית כבר התבטאו קברניטי הקבוצה נגד תופעת האוהדים שברחו לקטמון, אולם עד כה ללא הועיל.

יונה וסאסי החליטו לנקוט בגישה אחרת - הם מינו לאחרונה קבוצת ניהול בראשות מפקד חילות השדה לשעבר, האלוף (מיל') יפתח רון־טל. הוא זה שיקבל את ההחלטות לגבי כל הפנים של ניהול הפועל ירושלים – אך מה שיותר חשוב הוא שרון־טל יהיה הכתובת לאוהדי קטמון כשירצו לרכוש את מכורתם. רון־טל עצמו הגדיר לעצמו כמטרה אסטרטגית להחזיר את האדומים ליציעים, וגם אם הוא נמנע מלומר זאת מפורשות - זה יהיה על חשבון קטמון.

כל זה הופך את המפקד לשעבר של צבא היבשה של צה"ל למטרה. הסיכויים שרון־טל יצליח להחזיר את 2,500 האוהדים שמגיעים למשחקי קטמון לחיקם של יונה וסאסי קטנים יותר מאלו של הפועל לנצח את בית"ר בדרבי.

 

מה הנכס העיקרי?

עם זאת, בהינתן שירושלים לא תעפיל לליגת העל בתום העונה, הסכנה הגדולה מבחינתה של קטמון הוא הצלחת רון־טל בשיקום התקציבי.

חובותיה של הפועל ירושלים אינם ידועים, אך מוערכים בכמה מיליוני שקלים. למעשה, הנכס הכלכלי העיקרי של הקבוצה הוא היותה משובצת בליגה הלאומית, אך זה לא עושה רושם על אוהדי קטמון.

אם הנכס העיקרי שיש לקבוצת כדורגל הוא האוהדים שלה והשם שלה, אז קטמון עוברת את קבוצת המקור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות