אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צ'ט חדש לגמרי צילום מסך: cnn.com

צ'ט חדש לגמרי

דבר מופלא קרה באתר של CNN ביום ההכתרה של אובמה, כשכל הצופים יכלו לדבר זה עם זה, במסיבה הכי גדולה בעולם

25.01.2009, 12:42 | דורה קישינבסקי
על הנייר זה נראה כמו גימיק מטופש. ב־CNN החליטו לשתף פעולה עם פייסבוק ביום ההשבעה של ברק אובמה. לצד השידורים החיים באתר CNN הופיע חלון פייסבוק, שבו כל הצופים בהשבעה יכלו לדבר זה עם זה באמצעות שינוי שורת הסטטוס שלהם ברשת החברתית. מזל שבכל זאת החלטתי להכניס את סיסמת הפייסבוק שלי באתר CNN, ומזל שהצלחתי להתחבר לאתר למרות העומס הקשה. כי להתחבר לשם היה להיכנס למסיבה הכי גדולה בעולם.

היו שם כמיליון משתמשים, אנשים מכל העולם שהודות לשיטת ההרשמה של פייסבוק היה ניתן לראות את שמם האמיתי ופרצופם. הם היו אמריקאים, קנדים, גרמנים וטורקים. הם התרגשו, בכו, איחלו זה לזה עולם חדש מופלא, החליפו עקיצות פוליטיות ודיווחו מה הם אוכלים תוך כדי הצפייה. קולין טומי האמריקאית פתחה את הבוקר בברכה: "ברוכים הבאים ליום חדש!". מייק מקאלן העיר בהיסוס כי "מישל אובמה כוסית־על. מותר להגיד את זה?". היצירה לכלי מיתר שנוגנה לפני ההשבעה זכתה לתשואות מהגולשים, בעוד שאף אחד כמעט לא נהנה מהטקסט ההזוי של המשוררת. הכומר ג'וזף לוורי הלהיב את הרוחות במסיבה של פייסבוק ממש כמו שהלהיב את הקהל בוושינגטון, ורבים שינו את שורת הסטטוס שלהם ל"אמן" ברגע המתאים.

8,500 עדכונים בדקה. השידור החי של סי.אן.אן עם הצ 8,500 עדכונים בדקה. השידור החי של סי.אן.אן עם הצ'ט של פייסבוק | צילום מסך: cnn.com 8,500 עדכונים בדקה. השידור החי של סי.אן.אן עם הצ

CNN מדווחת על 1.3 מיליון צופים בו־זמנית ברגעי השיא של הקראת השבועה והנאום הראשון של הנשיא אובמה. העדכונים הגיעו בקצב של 8,500 הודעות לדקה. רבים חזרו על מילותיו של אובמה בהתרשמות או בפקפוק. "סובלנות וסקרנות!", התפלאה ברברה וויליאמס האמריקאית, בעוד מרצ'לו ספונרו האיטלקי הצטרף לאובמה בתודה לאבות המייסדים של הדמוקרטיה.

אחר כך כבר הורדנו את העניבות. "אל תיתן לדלת להיסגר לך על התחת", איחלה גולשת אחת לנשיא היוצא ג'ורג' בוש. במהלך מצעד הכבוד ברחובות וושינגטון ניסינו לנחש כמה ברק עייף כבר ואיך מישל מרגישה בחצאית קצרה בקור הוושינגטוני המקפיא. "אני לא מאמינה שהיא עומדת כבר שש שעות על העקבים האלה", העירה גולשת אחת, ורבות הצטרפו אליה. לאחר דיון ער החלטנו שהגברת הראשונה כנראה החליפה לנעלי בית בתוך תא הכבוד. בסוף המצעד, כשהיא התכופפה ונעלה מחדש את הג'ימי צ'ו שלה, הנהנו בסיפוק.

זה לא היה מושלם, תרבותית או טכנית. זה היה המוני, צעקני, קיטשי ומטופש. תשתית האינטרנט האמריקאית לא בנויה להעביר כמות כזו של וידיאו למספר כזה של אנשים, ורבים לא הצליחו לצפות. גם הסינכרון בין הווידיאו לצ'ט היה מעורער.

אבל זו היתה מסיבת סלון, גיבושון גלובלי. זה היה מה שהאינטרנט הבטיח לנו אז, בתחילת שנות התשעים, כשעוד חשבנו שהרשת תהפוך את העולם לצ'ט אחד גדול ושמח. עד עכשיו זה לא קרה, גם לא באירועים לכאורה גלובליים ומאחדים, כמו אולימפיאדות. נקווה שהחוויה לא תישאר חד־פעמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות