אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
AMG משכנתאות: מיחזורי המשכנתאות צפויים להגיע ל-50% צילום: בלומברג

AMG משכנתאות: מיחזורי המשכנתאות צפויים להגיע ל-50%

שפל חסר תקדים בריבית בנק ישראל מאפשר להרוויח עשרות אלפי שקלים באמצעות מיחזור המשכנתא. היקף מיחזורי המשכנתאות עומד כבר היום על 30% מסך נוטלי המשכנתאות וההערכה היא שהיקף זה עוד יגדל

25.01.2009, 15:20 | דותן לוי

ריבית נמוכה במיוחד צפויה להוביל כבר בתקופה הקרובה לגל של מחזורי משכנתאות במשק, כך העריכו היום (א') בחברת AMG משכנתאות. מנתוני החברה עולה, כי היקף מיחזורי המשכנתאות עומד כבר היום על 30% מסך נוטלי המשכנתאות וההערכה היא שהיקף זה יגדל בחודשים הקרובים ל-50%.

תהליך מיחזור המשכנתא הוא תהליך בו לוקח הלווה הלוואה חדשה באמצעותה הוא מסלק את ההלוואה הישנה. על מנת שהתהליך ישתלם, ההלוואה החדשה הנה בתנאים טובים יותר וכך חוסך הלווה שנים של תשלום גבוה יותר ממה שישלם באמצעות המחזור. בחלק מהמשכנתאות החיסכון נובע משינוי במסלולי המשכנתא. לווים רבים שנטלו את כל המשכנתא בריבית צמודה למדד, נכון להיום יכולים לנצל את חלון ההזדמנויות שנפתח עם ירידת ריבית הפריים.

לדברי עמית קמינסקי, מנכ"ל AMG, "הייתי מציע לכל לווה לבדוק את המשכנתא שלו. ריבית הפריים ירדה באופן כל כך ניכר בתקופה האחרונה שגם אדם שלקח משכנתא בשנה שעברה יכול למצוא כדאיות גדולה במיחזור המשכנתא. כמובן שככל שתקופת ההלוואה ארוכה יותר וסכום הקרן גבוה יותר, כך הסיכוי לחיסכון גדול יותר. בנוסף, לאור השינויים ביורו ובדולר, משכנתאות צמודות למטבעות אלו הפכו לכדאיות מאד למיחזור".

קמינסקי אף מספק לכך דוגמא מספרית: משכנתא שנלקחה בשנת 2001 על סך 960 אלף שקל לתקופה של 20 שנה לשם רכישת נכס שעלותו נאמדה ב-1.45 מיליון שקל חלק מהמשכנתא נלקחה בריבית הפריים במרווח של מינוס 0.25 וחלק במשכנתא צמודה לדולר. נכון להיום, החוב לבנק עומד על 746.48 אלף שקל. בהנחה שסכום ההחזר יישאר זהה, מיחזור המשכנתא יחסוך ללווה כ-145 אלף שקל לאורך כל תקופת ההלוואה. דוגמא נוספת: זוג לקח משכנתא בשנת 2005 על סכום של 540 אלף שקל לרכישת נכס בנתניה בעלות של 1.05 מיליון שקל. הבנק הציע לבני הזוג לקחת את מרבית המשכנתא בהלוואה צמודה למדד בריבית קבועה של 5%. 70 אלף שקל מתוך הסכום נלקח בהלוואה שצמודה לריבית הפריים במרווח של פריים מינוס 0.6. נכון להיום, היתרה לסילוק של בני הזוג עומדת 539.546 אלף שקל והתשלום החודשי עומד על 3,300 שקל לחודש. בשנה האחרונה בני הזוג קיבלו העלאה בשכר של 1000 שקל ולכן הם מבקשים להגדיל את התשלום החודשי ב 200 שקל בחודש. באמצעות המיחזור חסכו בני הזוג 75 אלף שקל בתשלומי המשכנתא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות