אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במאמץ למנוע פיטורים נרחבים: ממשלת בריטניה שוקלת מעבר לשבוע עבודה של 3 ימים צילום: בלומברג

במאמץ למנוע פיטורים נרחבים: ממשלת בריטניה שוקלת מעבר לשבוע עבודה של 3 ימים

לפי נתוני הממשלה, 39% מהעסקים המקומיים שוקלים לקצץ בשעות העבודה. בגלל היקף המשבר נשקל עתה המהלך באופן מאורגן. בנטלי מוטורס כבר עברה לשבוע עבודה מקוצר

25.01.2009, 21:13 | סוכנויות הידיעות

ממשלת בריטניה שוקלת מעבר לשבוע עבודה של שלושה ימים בלבד, כפי שהיה נהוג המדינה בתקופת משבר האנרגיה של שנות השבעים, כדי להתמודד עם המיתון ולמנוע פיטורים המוניים - כך מדווח "האינדיפנדנט" הבריטי.

רבבות חברות בריטיות שוקלות לקצץ באופן עצמאי בשעות העבודה כדי לשרוד את המיתון, שלפי כל ההערכות יעמיק במהלך 2009. לפי נתוני הממשלה, 39% מהעסקים שוקלים לקצץ בשעות העבודה. בגלל היקף המשבר שוקלת כעת הממשלה לפצות את העובדים באופן מאורגן, דרך המעסיקים, על קיצוץ שעות העבודה.

מהלך כזה אמנם יציל אלפי משרות, אך גם יוכיח שהיקף המשבר הפיננסי גדול בהרבה מכפי שחשבו תחילה. חברות גדולות כמו JCB כבר השביתו את המכונות למשך יום בשבוע ושוקלות לקצר את שבוע העבודה לשלושה ימים, תוך הסתמכות על עזרה ממשלתית, אם המשבר אכן יחריף. מנכ"ל JCB מתיו טיילור אמר שהוא לוחץ על שר המסחר הבריטי, הלורד פיטר מנדלסון, להכריז על מתן פיצוי לעובדים שהיקף המשרה שלהם יקוצץ. לדבריו, אפשר להציל מספר גדול של משרות בדרך זו.

מקורות ממשלתיים מסרו ל"אינדיפנדנט" שתוכנית כזו עדיין לא מונחת על השולחן, אך אישרו שהתקיימו דיונים בנושא. תוכנית דומה אושרה לאחרונה על ידי ממשלת גרמניה.

בשנות השמונים אישרה ממשלתה של מרגרט תאצ'ר, למשך זמן קצר, תוכנית המפצה עובדים על קיצוץ שעות העסקתם. מהלך כזה, אם יאושר, יעלה לממשלה מיליוני ליש"ט, אך עדיין יהיה זול יותר מתשלום דמי אבטלה לאלפי מובטלים טריים.

 

קיצוץ שעות העבודה מוזכר כאחת הדרכים להפחית עלויות ולהתמודד עם המשבר בפינת הייעוץ לעסקים שבאתר של משרד התעשייה הבריטי. "לקיצוץ בעלויות אחרות, כמו למשל שכר דירה, יידרש זמן רב יותר להשפיע על המאזנים", נאמר באתר. "אפשר גם להוריד עלויות העסקה על ידי קיצוץ בשעות נוספות או הפחתת מספר העובדים, אף שצעד כזה יכלול פיצויי פיטורים, שישפיעו על תזרים המזומנים בטווח הקצר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות