אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקסלנס במשא ומתן לרכישת נכסי פריזמה צילום: גלעד קוולרציק שאול גולן

אקסלנס במשא ומתן לרכישת נכסי פריזמה

יום אחרי הפסקת המגעים למיזוג בין פריזמה למיטב וגאון, נודע כי אקסלנס במשא ומתן לרכישת קרנות הנאמנות של פריזמה. התמורה המסתמנת: מניות של אקסלנס או של אחת מהחברות הבנות שלה. דירקטוריון אקסלנס והחברה־אם הפניקס אישרו לקדם את העסקה

02.02.2009, 22:03 | גולן חזני והדר רז

רון לובש ואמיר קס, מנהלי קרן מרקסטון השולטת בבית ההשקעות פריזמה, לא מבזבזים זמן: לאחר כישלון המשא ומתן למיזוג פריזמה עם בתי ההשקעות מיטב וגאון, נודע ל"כלכליסט" כי לובש וקס מנהלים מגעים למכירת פעילות קרנות הנאמנות של פריזמה לאקסלנס. לפי מתווה העסקה, פריזמה אמור לקבל בתמורה מניות של אקסלנס או של אחת מהחברות־בנות שלו.

דירקטוריון אקסלנס אישר היום את המגעים, ול"כלכליסט" נודע שמנכ"ל בית ההשקעות, דוד ברוך, העביר את ההצעה לחברה האם הפניקס, שנתנה אף היא את אישורה לקיום המגעים. לפי גורמים המקורבים לעסקה, המגעים בין מרקסטון לאקסלנס התקיימו במקביל למו"מ עם גאון ומיטב.

בין בעלי השליטה באקסלנס - הפניקס (המחזיקה ב־40%) ומייסדי בית ההשקעות, רוני בירם וגיל דויטש - ניטש מאבק מר. בירם ודויטש רוצים לממש את אופציית המכר שניתנה להם למכירת אחזקותיהם (41%) באקסלנס, ודורשים תמורתן 700 מיליון שקל. הפניקס, מצדה, מנסה להתנער מהעסקה, והקרב עובר לזירה המשפטית. עם זאת, גורמים המקורבים לעסקה הנרקמת נוהגים לחזור ולומר כי לסכסוך בין בעלי השליטה באקסלנס אין כל השפעה על התנהלותו של בית ההשקעות.

גם יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק השולטת בפניקס, ומנהלי דלק הובאו בסוד המגעים שאפשרו לפריזמה לגלות תקיפות במשא ומתן עם מיטב וגאון, על אף הירידה בהיקף נכסיו של בית ההשקעות.

אם ייושב הסכסוך באקסלנס והעסקה עם פריזמה תושלם, תהפוך הפניקס לבעלת השליטה העיקרית באקסלנס, עם אחזקה של 81%. תשובה יחזק את מעמדו בשוק ההון הישראלי ובית ההשקעות ישיג ביצועים טובים יותר.

מנגד, מרקסטון לקחה הלוואות של כמיליארד שקל לרכישת חברת קרנות הנאמנות של הפועלים - פקן ולהק - תמורת 984 מיליון שקל, וקופות הגמל של לאומי תמורת 873 מיליון שקל. סגירת העסקה תצריך העברת חלק מההתחייבויות של מרקסטון לידי אקסלנס.

בשנה האחרונה הצהירו אנשי אקסלנס כי יש להם די מזומנים לביצוע עסקאות רכישה. בית ההשקעות מנהל כ־32 מיליארד שקל, מהם כ־14 מיליארד שקל בקופות גמל, והוא השחקן הגדול ביותר בענף תעודות הסל הישראליות - עם היקף נכסים של כ־9 מיליארד שקל, שאותם מנהלת חברת קסם.

עם זאת, בתחום קרנות הנאמנות אקסלנס לא צמח, והוא מנהל כ־3 מיליארד שקל בלבד. תוספת של כ־9.6 מיליארד שקל מצד קרנות הנאמנות של פריזמה עשויה להפוך את אקסלנס לשחקן השני בגודלו בענף קרנות הנאמנות בישראל.

בשבועות האחרונים מנהלת מרקסטון מגעים למכירת הפעילויות של פריזמה. באמצע ינואר נחתמה העסקה לרכישת קופות הגמל של פריזמה - שהיקפן כ־20 מיליארד שקל - לבית ההשקעות פסגות. נוסף על כך התקיימו כאמור מגעים בין מרקסטון לבתי ההשקעות מיטב וגאון סביב מכירת קרנות הנאמנות, ניהול התיקים, תעודות הסל והברוקראז' של פריזמה.

הפעילויות היו אמורות להתמזג לתוך מיטב, שאליו אמור היה להתמזג גם גאון. בסופו של דבר אמור היה לקום גוף חדש שאחזקותיו היו נחלקות בין מיטב (40%), מרקסטון (40%) וגאון (20%). עם זאת, שלשום הודיע גאון כי המשא ומתן בין הצדדים הופסק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות