אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל הדרכים להשקיע בעץ צילום: בלומברג

כל הדרכים להשקיע בעץ

המניות של תעשיות העץ והנייר נפגעו מהמשבר בענפי הבנייה והעיתונות הכתובה. האופטימיסטים מציעים לחכות לסוף השנה

03.02.2009, 10:45 | גיא רוטנברג

משחר האנושות משמש העץ סמל מרכזי בתרבויות העולם. ביטוי מובהק למעמדו המיוחד של העץ ניתן כבר במקורות: בספר דברים (פרק כ') נאסר על כריתת עצים מניבי פרי בימי מלחמה בנימוק "כי האדם עץ השדה" (על פסוק זה ביסס המשורר נתן זך את שירו הידוע). בעשורים האחרונים עלתה סוגיית הכריתה שוב על סדר היום העולמי, כסמל במאבקם של שוחרי הגנת הסביבה.

עם זאת, לעץ כידוע שימושים רבים, והסוחרות העיקריות בו הן חברות בנייה וחברות לייצור נייר. העץ הוא מרכיב עיקרי בהוצאות השוטפות של אותן חברות, ולכן הן שואפות לדעת מראש - עד כמה שאפשר - כמה ישלמו עליו.

המסחר בעץ מתנהל באמצעות חוזים עתידיים. בחוזה עתידי מתחייב הקונה לרכוש סחורה בתאריך, במחיר, בכמות ובאיכות שנקבעו מראש. מסחר מסוג זה מקבע את מחיר הסחורה (פעולת גידור) ועוזר לחברה להתמודד עם מרכיב האי־ודאות והתנודתיות הקיים כמעט בכל שוק.

החוזה על עץ נסחר בבורסת CME בשיקגו מאז 1969, ומשמש אמת מידה למחיר הסחורה בתעשייה. סימול החוזה הוא LB, והוא נמדד ביחידת האורך האמריקאית "פיט" (כ־30 ס"מ). חוזה אחד מקיף לוחות עץ באורך של כ־110 אלף פיט ומחירו כעת148 סנט לפיט.

בשנה האחרונה ירד מחירו של החוזה העתידי ב־45% כפועל יוצא של המשבר העמוק בשוק הבנייה העולמי בכלל והאמריקאי בפרט. העץ משמש חומר גלם עיקרי בענף הנדל"ן במדינות המערב, והמיתון העולמי צמצם מאוד את היקף הבנייה והמכירה של דירות חדשות. הקטנת הביקושים הורידה את מחיר העץ ואת היקף הכריתות.

האינטרנט השפיע

 

אפשרות נוספת להשקיע בעץ היא באמצעות תעודת סל, אשר אינה נצמדת למחיר הסחורה, כי אם למדד המורכב מחברות העוסקות בכריית עצים ובעיבוד חומר הגלם.

תעודת סל ידועה שסימולה הוא CUT אכן נחתכה בשנה האחרונה עוד יותר מהחוזה העתידי, ואיבדה 51.5% מערכה. זאת, מכיוון שאותם גורמים שהשפיעו על מחיר החוזה העתידי פעלו גם אצלה, נוסף על גורמים ייחודיים שהשפיעו על החברות הכלולות במדד.

תעודת סל נוספת היא iShares S&P Global Timber & Forestry שסימולה הוא WOOD. תעודה זו עוקבת אחר כמה עשרות חברות בתחום העץ הגולמי, כלומר חברות הכורתות עצים, ומתחרה ב־CUT על השאלה מי מייצגת טוב יותר את מחיר העץ. בשנה האחרונה נדמה שאין לתחרות משמעות רבה, מכיוון שהמפולת בענף חתכה גם את תעודת WOOD בכ־48% מחודש פברואר 2008.

מתעודת סל העוקבת אחר ביצועיהן של כמה חברות אפשר לעבור להשקעה במניה של חברה יחידה מענף העץ. ואולם יש לציין כי מדובר באפיק השקעה מסוכן יותר מתעודת סל, המפזרת את השקעותיה על פני חברות רבות.

עם זאת, כשגדל הסיכון, גדל לעתים גם הסיכוי. לעומת תעודת סל, שהתשואה שלה משקפת ממוצע של חברות בעלות ביצועים טובים יותר וטובים פחות, השקעה מנייתית יכולה להשיג תשואה עודפת אם הימרת על הסוס הנכון.

בתעשיית העץ, למשל, בולטות שתי חברות שהצליחו להשיג תשואה עודפת על פני תעודות הסל שהזכרנו - אף שגם הן רשמו ב־2008 תשואות שליליות (כמו חברות רבות אחרות בעולם). אחת מהן היא חברת Plum Creek Timber (סימול: PCL) שמנייתה צנחה בשנה האחרונה ב־28%. מדובר בחברה אשר מגדלת עצים, ומשווקת קורות עץ ומוצרי תעשייה אחרים כמו דיקטים (החברה אפילו אחראית להנפקת רישיונות ציד ביערותיה). חברה נוספת היא Rayonier (סימול: RYN) שירדה בשנה האחרונה ב־29%. מדובר באחת החברות הגדולות בעולם בתחום מוצרי העץ לבניין, שפעילותה נפרסת על פני ארבע יבשות.

בקוטב השני אפשר למצוא חברה כמו International Paper (סימול: IP) שאיבדה מאז פברואר 2008 כ־72% מערכה. מדובר באחת מחברות הנייר הגדולות בעולם, שתלאותיה החלו עוד לפני המשבר הנוכחי. החברה מייצרת נייר לעיתונים, והיקף פעילותה החל להצטמצם עם התרחבות השימוש באינטרנט.

חברה נוספת שלא תזכור לטובה את 2008 היא ענקית הנייר לאריזה Meadwestvaco (סימול: MWV) שצנחה בשנה האחרונה ב־57%.

רוב החברות הגדולות אשר עוסקות במוצרי עץ (כמו Rayonier) מחזיקות בחטיבת נדל"ן אשר אחראית על פיתוח שטחים לגידולים חוזרים של עצים לאחר שנכרתו. חברות אלו מצויות כיום תחת רגולציה מחמירה לגבי היקף כריתת העצים. אמנם הפיקוח על תעשייה זו עדיין אינו מספק, אבל אפשר לומר שהוא השתפר מאוד.

מבט לעתיד

 

מחיר העץ קשור באופן הדוק למצבה של תעשיית הבנייה, אשר נמצאת בימים אלו במשבר העמוק ביותר בתולדותיה. נוסף על כך, המלאים הגדולים בשוק הבתים הקיימים גורמים ללחצי מחירים משמעותיים, ומפחיתים את היקף התחלות הבנייה של הקבלנים.

כל הגורמים הללו מפחיתים את הביקוש המיידי לעץ ומורידים את מחירו. התוצאה הבלתי נמנעת היא צמצום בהיקף כריתת היערות ועיבוד חומר הגלם.

עם זאת, אנליסטים המתמחים בשוק הנדל"ן צופים כי השוק יחל להתייצב כבר בחודשי האביב, וכי היקף התחלות הבנייה במגזר הבתים החדשים יתחיל לטפס לקראת סוף השנה האזרחית.

אם אכן יתרחש הדבר, יהיה זה שינוי מרענן עבור החוזה העתידי על העץ, אשר סובל מירידה חדה בביקושים זה כשנתיים ויותר.

הכותב הוא מנכ"ל בית ההשקעות מרקט פלייס. האמור אינו בגדר ייעוץ השקעות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות