אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאט"ו רוצה לפתח סים-אפגניסטן צילום מסך: youtube.com

נאט"ו רוצה לפתח סים-אפגניסטן

המציאות באפגניסטן מורכבת, ומפקדי הצבא המערבי רוצים תוכנה שתחקה את המתרחש באפגניסטן ותסייע בהבנתו - מעין סימולציית מחשב שהושוותה למשחק Sim

03.02.2009, 13:59 | יוסי גורביץ
ארה"ב ובעלות בריתה מפעילות כוחות צבאיים באפגניסטן מאז אוקטובר 2008, ואיננן מצליחות לנצח את המורדים מהטאליבן. המציאות הגיאו-פוליטית באפגניסטן – חבל ארץ שמאז ימי אלכסנדר מוקדון לא הצליחה שום מעצמה להחזיק בו – מורכבת מאד, והיא כוללת חלוקות לשבטים, לקבוצות אתניות הדוברות שפות שונות (פשטון ואורדו הן שתי השפות העיקריות), ולקבוצות כלכליות מתחרות. עכשיו רוצה נאט"ו, מדווח Wired, לפשט את כל המצב לכדי סימולציית מחשב מדויקת של אפגניסטן, שכבר הושוותה למשחק Sim.

בשבוע שעבר, הוציא הפיקוד מכרז לתוכנה כזו, שאמורה למדל את "מרחב הפעולה האפגני בתחום הפוליטי, הצבאי, הכלכלי, החברתי, ובתחומי התשתית והמדע". מטרתה של התוכנה, לכשתיווצר, תהיה לאפשר למפקדים צבאיים "להעריך כיצד אירועים או פעולות עתידיות ישפיעו על המצב הנוכחי באמצעות יצירת מרחב סימולציה".

ככה זה נראה במשחק SimCity, צילום מסך: youtube.com ככה זה נראה במשחק SimCity | צילום מסך: youtube.com ככה זה נראה במשחק SimCity, צילום מסך: youtube.com

מומחים ללוחמת גרילה, בכלל זה מומחים אמריקניים, מביעים ספקנות כבדה לגבי האפשרות שהתוכנה אכן תצליח לעשות את כל זה. "חכה רגע, עוד אין אפשרות לומר בוודאות מי ינצח במשחק כדורגל, ועכשיו אתה אומר לי שאתה הולך לשכפל את הרצון החופשי?", אמר לוטננט קולונל בדימוס ג'ון נאגל, שהיה שותף לכתיבת ספר ההדרכה של צבא ארה"ב למלחמה במורדים. לוטננט גנרל פול ואן רייפר היה בוטה יותר: "הם מעשנים משהו אסור. רק מי שלא מבין איך העולם האמיתי עובד יכולים להיות פראיירים עד כדי כך". גישה אחרת למצב באפגניסטן היא שילובם של אנתרופולוגים, שאומנו להבין תרבויות זרות, ביחידות לוחמות.

עם זאת, הפנטגון בשלו, ואת המפרטים לתוכנה החדשה יש להגיש עד ה-25 בפברואר.  
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות