אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

איך משפיע המשבר הכלכלי על צריכת האלכוהול?

מחקר שנערך בארגנטינה גילה שהנבדקים אמנם לא הפחיתו את צריכת האלכוהול, אך האופן בו צרכו אותו השתנה מקצה לקצה. ומה קורה אצלנו? יצאנו לבדוק

03.02.2009, 12:06 | אסף גלעד

הזמנים, זמנים כלכליים מן הגרועים שידענו. ואם לא מספיק לראות מה קורה מסביב, פרשנים משתדלים להזכיר לנו שלא היו זמנים גרועים מאלה מאז שנות העשרים בארה"ב, תקופה המזוהה עם תקופת היובש, בה האלכוהול נאסר למכירה ברחבי ארה"ב. האם ההיסטוריה חוזרת על עצמה? בשונה משנות העשרים, האלכוהול נשאר כאן איתנו, לטובה או לרעה.

השאלה האם האלכוהול זורם יותר במשברים כלכליים נתונה לפרשנות. מבט חטוף במניות הבולטות מראה לנו שבעוד שמניית מיקרוסופט (MSFT) צנחה מאז תחילת 2008 ב-48%, ומניית גוגל (GOOG) ירדה ב-47%, מנייתה של יצרנית הבירה האמריקנית באדוויזר (BUD) דווקא עלתה ב-24%.

אלא שמבט חטוף נוסף, וזגוגי מאלכוהול, ילמד אותנו שמניית בראון-פורמן (BFB) יצרנית המותגים ג'ק דניאלס, וודקה פילנדיה וסאות'רן קומפורט ירדה ב-28%, וג'וני ווקר המסכן אולי הולך, אבל המנייה שלו צולעת קשות עם ירידה של 38% מאז תחילת 2008, הוא וכל יתר המותגים של Diageo המשווקת גם את סמירנוף וגינס (DEO).

מחקר שנערך בסמיכות למשבר הכלכלי בארגנטינה בתחילת העשור גילה שהנבדקים אמנם לא הפחיתו את צריכת האלכוהול, אך האופן בו צרכו אותו השתנה מקצה לקצה: הנשאלים דיווחו על הפחתה משמעותית בשתיה בפאבים ובמקום זאת שתו יותר בביתם או אצל חבריהם. מרביתם פנו לצריכת אלכוהול זול יותר או בעל איכות נמוכה יותר.

יצאנו לרחובות תל אביב הסואנים בליל חמישי, בכדי לבדוק כיצד משפיע המשבר על צריכת השיכר. באפלולית הפאבים ישבו להם זה לצד זה מובטלים, אנשי הייטק, ואפילו עובד זוטר ממשרד האוצר שאחז בכוס בירה וחייך חיוך אופטימי מאוזן לאוזן. ככל הנראה, כשזה מגיע לשתייה, ההבדלים בין אלה שנפגעו מהמשבר, לבין אלה שמנהלים אותו מטשטשים.

בכתבה השתתפו הפאבים: Friends וג'ון דו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות