אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מודי'ס ו-S&P הורידו את דירוג האשראי של טויוטה צילום: בלומברג

מודי'ס ו-S&P הורידו את דירוג האשראי של טויוטה

דירוג מוד'יס ירד בדרגה אחת, מ-AAA ל-AA1. סטנדרט אנד פורס הורידה את הדירוג לטווח הארוך מ-AAA ל-AA+. הסיבות: הפסד תפעולי ראשון בתולדות החברה והצפי לביקוש נמוך

06.02.2009, 12:32 | בלומברג

שתי סוכנויות דירוג האשראי מהמובילות בעולם, מוד'יס ו-S&P, הורידו היום (ו') את דירוג האשראי של יצרנית כלי הרכב  היפנית טויוטה.

מודי'ס הורידה את דירוג האשראי של טויוטה לראשונה מזה עשור, עם התקרבות יצרנית הרכב המובילה בעולם להפסד התפעולי המאוחד השנתי הראשון בתולדותיה.

פיטורים בענקית הרכב טויוטה תפטר 1,000 עובדים בצפון אמריקה ובבריטניה כך מפרסמים כלי תקשורת ביפן. מהחברה נמסר, כי דבר עוד לא הוחלט אך מקור בה מדווח, כי עד סוף החודש תודיע החברה על פיטורים. פיטורי 3,000 עובדים נוספים צפויים גם ביפן סוכנויות הידיעות, תגובה אחתלכתבה המלאה

מודי'ס הורידה את הדירוג בדרגה אחת, מ-AAA ל-AA1, בעקבות בדיקה שהחלה בדצמבר, כשהחברה הזהירה מפני הורדה אפשרית. טויוטה הייתה החברה היחידה שהחזיקה בדירוג הגבוה ביותר של מודי'ס.

סוכנויות דירוג האשראי מורידות את דירוגי כל יצרניות הרכב בשל הירידה במכירות בכל השווקים החשובים. יצרניות הרכב היפניות נפגעו גם מהתחזקות הין כנגד הדולר לשיא של 13 שנים.

הורדת הדירוג של טויוטה, הראשונה מאז 1998, תשפיע על החוב לטווח ארוך של החברה, שבהיקף 19 מיליארד דולר.

מודי'ס הודיעה כי הורדת הדירוג "נובעת ממצב הרווחיות בטויוטה, שנפגע משמעותית בשל תנאי השוק החמורים בתעשיית הרכב העולמית".

מודי'ס הודיעה כי ייתכן ותוריד את דירוג הונדה מוטור וניסן מוטור, יצרניות הרכב השנייה והשלישית בגודלן ביפן. הדירוג של הונדה כעת הוא הדירוג הרביעי בגובהו של מודי'ס, ושל ניסן הוא השביעי.

S&P מצטרפת

גם סוכנות הדירוג סטנדרד אנד פורס (S&P), כאמור, הורידה היום את דירוג האשראי של טויוטה לטווח הארוך, ל-”AA+” מ-”AAA”. עם זאת, החברה אישרה את דירוג האשראי לטווח הקצר "A-1+” לטויוטה. התחזית לדירוג לטווח ארוך של החברה שלילית.

הורדת הדירוג משקפת כי ב-S&P חושבים שהלחץ בטווח הקרוב על הרווחיות ותזרים המזומנים של טויוטה עלה על הציפיות הראשוניות, וכי הוא משפיע על הפרופיל הפיננסי של החברה באופן שלילי. ב-S&P אף צופים כי הביקוש יוסיף להיות נמוך בשנת 2009, וייתכן שאף ב-2010.

המכירות צנחו ב-28%

טויוטה דיווחה על הפסדים ברבעון השלישי של שנת הכספים, והורידה היום את התחזית לכלל השנה להפסד נקי של 350 מיליארד ין (3.9 מיליארד דולר). החברה אף הודיעה כי התחזקות הין תרמה להפסד של 164.7 מיליארד ין בחודשים אוקטובר-דצמבר - היפוך המגמה מהתקופה המקבילה אשתקד, אז החברה הרוויחה 458.6 מיליארד ין.

טויוטה הודיעה בדצמבר כי היא צופה רווח נקי זעום של 50 מיליארד ין לשנת הכספים שתסתיים במרץ. כעת החברה צופה הפסד, לאחר שרשמה בשנת הכספים הקודמת רווח של 1.72 טריליון ין.

המכירות ברבעון השלישי צנחו ב-28.4% ל-4.8 טריליון ין. מכירות הרכב העולמיות של החברה התכווצו ב-443 אלף כלי רכב ל-1.84 מיליון כלי רכב לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות