אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות מורידה את דירוג החוב של שלוש חברות בקבוצת פישמן צילום: עמית שעל

מעלות מורידה את דירוג החוב של שלוש חברות בקבוצת פישמן

משבר האשראי העולמי מציב, לדעת מעלות, שורה של אתגרים בפני כלכלית ירושלים ומבני תעשייה שדירוג החוב שלהן יורד ב-2 דרגות לרמה של A מינוס ו-A בהתאמה, ובפני מירלנד שדירוג החוב שלה יורד בדרגה אחת ל-BBB. כל החברות מקבלות אופק שלילי לדירוג

08.02.2009, 18:12 | נעמה סיקולר

חברת הדירוג מעלות S&P הודיעה כי בדומה לפעולה שנעשתה כלפי חברות נדל"ן רבות אחרות בתקופה האחרונה, היא חותכת את דירוג האג"ח לכל החברות בקבוצת פישמן.

מעלות הורידה את דירוג החוב של כלכלית ירושלים ומבני תעשייה ב-2 דרגות לרמה של A מינוס ו-A בהתאמה שתיהן באופק שלילי. מעלות גם מורידה דרגה אחת ומעבירה את דירוג החוב של מירלנד, המרכזת את פעילות הנדל"ן של פישמן ברוסיה מאופק יציב לאופק שלילי, מה שמרמז כי תיתכנה הורדות דירוג נוספות (הדירוג של מירלנד לאחר ההורדה הוא BBB באופק שלילי).

אליעזר פישמן, צילום: יובל חן אליעזר פישמן | צילום: יובל חן אליעזר פישמן, צילום: יובל חן

הסיבה: "חשיפה למשבר האשראי העולמי"

מעלות מנמקת את הורדת הדירוג לכלכלית ירושלים ומבני תעשייה בחשיפה למשבר האשראי העולמי בשווקי הפעילות של שתי החברות - רוסיה הודו ומזרח אירופה. לדברי מעלות, בפני החברות ניצבת שורה של אתגרים, בשל מצב השווקים הפיננסים ושווקי הנדל"ן העולמיים.

באשר לכלכלית ירושלים כותבת מעלות, כי הרחבת הפעילות גם לצרפת, קנדה, שוויץ, גרמניה רוסיה פולין ועוד, אמנם מקטינה את הסיכון העסקי אבל גם גרמה לגידול ברמת החוב והמינוף הפיננסי, בשל היות הפעילות בכל אחת מהמדינות קטנה ומבוזרת ללא יצירת יתרון לגודל במקום מסוים.

נזילות החברה מספקת לדעת מעלות (320 מיליון שקל של קווי אשראי לא מנוצלים) נוסף לדיבידנדים שצפויים להתקבל ותמורות כתוצאה ממימוש נכסים. נזילות החברה מוגדרת כ"סבירה" אך גם תלויה מאוד בקווי אשראי מהבנקים וביכולת לקבל מימון בגין נכסים לא משועבדים.

בדו"ח של מבני תעשייה מתקבלת תמונה דומה, אף שלחברה דירוג גבוה עדיין מזה של כלכלית ירושלים. באשר לנזילותה, מציינת מעלות כי לחברה נגישות גבוהה למערכת הבנקאית אך עלייה לגייס חוב בנקאי חדש והיא פועלת מול הבנקים לקבלת קווי אשראי של מאות מיליוני שקלים. לטובת החברה עומדים נכסים ב-2 מיליארד שקל שאינם משועבדים ומצופה ממנה כי תממש נכסים ותשפר נזילות לא רק על ידי הגדלת החוב הבנקאי.

מירלנד - יתרת מזומנים נמוכה

באשר למירלנד - הפועלת ברוסיה ומחזיקה היום בדירוג הנמוך ביותר מבין החברות, מציינת מעלות כי להאטה המשמעותית ברוסיה השפעה מהותית על יכולתה של החברה ליישם את תוכניותיה העסקיות, למרות שגם בימים כתיקונם סובלת הפעילות במדינה זו מרמת סיכון גבוהה יותר. לחברה יתרת מזומנים נמוכה - 5 מיליון דולר לתחילת 2009 וכדי ליישם את תוכניתה היא נסמכת על קבלת הלוואות חדשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות