אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גידול ריאלי של 2% בגבייה של הביטוח הלאומי ב-2008 צילום: חיים הורנשטיין

גידול ריאלי של 2% בגבייה של הביטוח הלאומי ב-2008

גביית דמי ביטוח ומס בריאות ב-2008 הסתכמו ב-42.4 מיליארד שקל. המנכ"לית, אסתר דומיניסני: "אנו עומדים בפתחה של שנה קשה"

09.02.2009, 13:57 | מיקי פלד

הביטוח הלאומי גבה בשנת 2008 דמי ביטוח ומס בריאות בסכום של 42.4 מיליארד שקל, המהווים עלייה ריאלית (בקיזוז אינפלציה) של 2%. סכום הגבייה כולל גם 1.95 מיליארד שקל שיפוי האוצר (תשלום דמי הביטוח במקום המעסיקים והעצמאים). גביית דמי ביטוח בריאות הסתכמה ב-14.6 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של כ-3.6% (דמי ביטוח הבריאות מועברים עפ"י החוק לקופות החולים).

מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, צופה כי שנת 2009 תהיה טובה פחות מאשר השנה החולפת. "אנו עומדים בפתחה של שנה קשה ומקווים שהירידה הצפויה בגבייה לא תהיה עילה לפגיעה בציבור המבוטחים הנזקקים לסיוע מהביטוח הלאומי", אומרת דומיניסיני. מחלקת המחקר של המוסד מסרה, כי ישנם כבר סימנים לירידה בגבייה החודשית בינואר השנה לעומת זה של השנה שעברה.

מנתוני הביטוח הלאומי עולה עוד, כי הגבייה מציבור השכירים גדלה במונחים ריאליים ב-1.5% לעומת הגבייה בשנת 2007, והיא נובעת מגידול של 8.5% בנפח השכר במשק, כלומר גידול במספר המועסקים ובשכר הממוצע. בביטוח הלאומי מדגישים, כי לולא שינויי החקיקה שהפחיתו את שיעורי תשלומי דמי ביטוח למעסיקים, היה נרשם גידול ריאלי של 3.7% בגבייה מציבור השכירים. הגבייה מציבור העצמאיים והלא שכירים עלתה במונחים ריאליים ב-8.4%.

ממחלקת המחקר של הביטוח הלאומי נמסר, כי העלייה בגביית דמי הביטוח בשנה החולפת הושפעה מהמגמות החיוביות שאפיינו את שוק העבודה בשנת 2007 עד למחצית השניה של 2008. השלכות המשבר הכלכלי שהחל לתת את אותותיו ברבעון האחרון של שנת 2008 כמעט ולא השפיעו על נתוני הגבייה, אם כי קיימים אינדיקטורים להאטה בגבייה אצל מבוטחים עצמאים בסוף שנת 2008.

דומיניסיני אמרה עוד, כי הגידול בגבייה מציבור הלא שכירים בשנה החולפת נובע גם מפעולות יזומות שנקטו בהן העובדים בסניפים, ומצביעים על יעילות מנגנון הגבייה של הביטוח הלאומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות