אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השותפות בתמר: "בקרוב נתחיל במגעים למכירת הגז" צילום: אלבטרוס

השותפות בתמר: "בקרוב נתחיל במגעים למכירת הגז"

הבנקים הזרים ברקליס קפיטל ובנק אוף אמריקה כבר מציעים מימון לתשתית הפקת הגז מעומק הים, שעלותה מוערכת ב־1.5 מיליארד דולר

12.02.2009, 08:23 | גיא מי-טל

יום לאחר שהתגלה שהיקף מאגר הגז הטבעי מול חיפה גדול ב־60% מכפי שהוערך תחילה, החברות השותפות בקידוח מתחילות לדבר על מקורות כספיים למימון תשתית הפקת הגז היקרה - מלקוחות פוטנציאליים ועד בנקים זרים.

"גם במחירי הגז הטבעי בשוק כיום, המאגר יכול להניב הכנסות של 25 מיליארד דולר", אומר יוסי לוי, מנכ"ל ישראמקו השותפה במאגר תמר (28.75%). "החישוב הזה אינו כולל עלייה אפשרית במחירי האנרגיה בשנים הבאות". עם זאת, לוי מסייג: "עוד לפני שמגיעות הכנסות דרושה השקעה עצומה, שעדיין קשה להעריך את היקפה".

מאגר תמר 1 נמצא בעומק של חמישה ק"מ מתחת לפני הים (1,600 מטר בעומק הקרקע, הנמצאת 3,400 מטר מתחת לפני המים). לעלויות הכרוכות בשאיבה מעומק זה יש להוסיף 90 הק"מ המפרידים בין המאגר לבין קו החוף, שלאורכם יש להניח צינור גז. על פי בדיקת לידר שוקי הון, הפקת הגז מהמאגר כרוכה בהשקעה חד־פעמית של 1.5 מיליארד דולר, נוסף על עלות הפקה של 50 מיליון דולר בשנה.

את סכומי העתק הללו מתכוונות השותפות לגייס באמצעות הבנקים, אך הן מתכוונות לעשות כן רק לאחר שישיגו הסכמים חתומים למכירת גז ללקוחות כגון חברת החשמל ומפעלי תעשייה עתירי אנרגיה. "בקרוב נתחיל במגעים למכירת הגז", אומר אחד השותפים.

"לא נשקיע דולר עד שנשיג חוזים חתומים עם חברת החשמל ועם לקוחות נוספים", הוא מבהיר. "לא נעשה שום צעד משמעותי עד שיהיה ברור שלגז שלנו יש קונה במחיר הגון. גז ונפט נמכרים כיום במחירי מיתון עולמי, אבל כשהשווקים יתעוררו גם הגז יתייקר ובסביבה הזאת ננהל את המו"מ".

הגורם טוען שהמשא ומתן למכירת הגז ללקוחות פוטנציאליים לא יהיה קשה. "יש פה קונה מרצון ומוכר מרצון וכולם ישראלים. לא ננצל את מצוקת הגז של המשק הישראלי, ומנגד המדינה תשמח לקנות משותפות ישראליות ולא ממדינות זרות ומוסלמיות", אמר.

בינתיים כבר קיבלו השותפות פניות משני בנקים זרים - בנק אוף אמריקה וברקליס קפיטל הבריטי - שהביעו עניין במימון הפרויקט והציעו ללוות את מימון פיתוח המאגר. "למרות המשבר העולמי, אין חשש במימון פרויקט מסוג זה, כיוון שהסיכון בו נמוך: זה שוק של קונים, והמשק הישראלי הוא לקוח אמין", אמר גורם בכיר בשותפות. עם היוודע תגלית הגז לפני שלושה שבועות, אמר בהתרגשות יצחק תשובה - בעל השליטה בדלק, שמחזיקה באמצעות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט 31.25% מהמאגר - שישראל תוכל להפוך ליצואנית של גז טבעי. כעת מתברר שהמאגר יוכל לספק רק את הביקוש לגז בישראל, הגם שהמאגר צפוי לתת מענה למחסור הצפוי במשק החשמל.

כיום צורכת המדינה מדי שנה 4 מיליארד מ"ק גז טבעי משני ספקים: EMG המצרית וים תטיס הישראלית. חברת החשמל מתכננת להסב בהדרגה את תחנות הכוח שהופעלו עד כה במזוט וסולר לגז טבעי, שהוא גם ידידותי יותר לסביבה. ב־2015 עתידה הצריכה להגיע ל־10 מיליארד מ"ק גז טבעי, בשעה שהגז מים תטיס יתכלה עד אז, וגם המצרים בינתיים אינם מצליחים לספק את הכמות שהתחייבו לה.

"נזדקק לכל הגז במאגר, במקביל להמשך האספקה ממצרים", אומר גורם במשרד התשתיות. "ההסכם עם מצרים הוא בעל משמעות אסטרטגית. עם זאת, תגלית הגז משפרת את מעמדה של ישראל במשא ומתן על מחירי הגז שהיא רוכשת מספקיות דוגמת EMG. נוצרה סימטריה בין קונים למוכרים בשוק הגז, האינטרסים השתוו ואנו כבר לא אותה מדינה שניצבת עם הגב לקיר וחייבת לקנות גז בכל מחיר. המצרים, שמתכננים לייקר את מחירי הגז, מבינים זאת".

"משק החשמל יכול להמשיך את המעבר שלו לשימוש בגז טבעי בלי חשש מפני מחסור עתידי", הוסיף גורם בקבוצת דלק. "כללי המשחק השתנו, וכעת לנו יש לקוח בטוח, מדינת ישראל, ולמדינה יש אספקת גז בטוחה מתוצרת כחול־לבן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות