אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: מחצית מהציבור בישראל לא ירכוש דירה ללא ממ"ד צילום: אביגיל עוזי

סקר: מחצית מהציבור בישראל לא ירכוש דירה ללא ממ"ד

כ-95% מתושבי הדרום וכ-86% מתושבי הצפון התנו את רכישת הדירה בקיומו של מרחב מוגן. לעומתם רק כשליש מתושבי המרכז עשו זאת

15.02.2009, 12:41 | אורי חודי
רובם המכריע של תושבי הצפון ותושבי הדרום לא יקנו דירה בלי ממ"ד, כך עולה מסקר חדש שערכה חברת "שווקים פנורמה" עבור התאחדות הקבלנים. הסקר נעשה במטרה לברר האם השתנו העדפותיהם של תושבי ישראל, בנוגע לרכישת דירה עם ממ"ד או בלעדיו, בעקבות המלחמה האחרונה.

בחינת תוצאות הסקר בפילוח אזורי מעלה כי כ -95% מתושבי הדרום לא יקנו היום דירה ללא ממ"ד, ובמקביל, גם - 86% מתושבי הצפון לא ירכשו היום דירה ללא המרחב המוגן. מי שמודאגים פחות מסוגיית הימצאות ממ"ד בביתם הם תושבי המרכז, כאשר רק כשליש מתוכם ציינו כי יקנו דירה רק עם ממ"ד. הסקר נערך השבוע בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

בחינת התפלגות הנשאלים מעלה כי ציבור הנשים חרד יותר לנושא: רק כ-18% מהנשים ירכשו היום דירה ללא ממ"ד, לעומת כ-33% מהגברים. עוד עולה מהסקר כי תושבי השפלה הם בין המתלבטים. כ-33% מהם, לא יודעים עדיין להחליט אם יקנו דירה עם או בלי ממ"ד. מגמה דומה מסתמנת גם בירושלים – 31.5% עדיין לא יודעים אם להחליט על רכישת דירה עם ממ"ד או בלעדיו.

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון, מתייחס לתוצאות הסקר ומציין כי מבצע עופרת יצוקה, כמו גם מלחמת לבנון השנייה, הוכיחו את נחיצותו של הממ"ד ותפקידו המשמעותי בהצלת חיים בעת מתקפת טילים על ערי ישראל. זמן התגובה הקצר שניתן לתושבים הפך את הריצה למקלטים ללא רלוונטית . כיום בעת רכישת דירה חדשה מובטח לרוכשים ממ"ד גדול מבעבר וזאת לאחר שהתאחדות הקבלנים פעלה להגדלתו של שטח הממ"ד לשטח מינימאלי של 9 מ"ר. עוד הוסיף גורדון כי כיום פועלת ההתאחדות להגדלת הממ"ד כך שיכלול גם שירותים צמודים ומטבחון.

רן בן אברהם, סמנכ"ל היזום והשיווק בחברת צמח המרמן, הבונה את פרויקט המגורים "כרמיאלה" בכרמיאל, מוסר כי: "רוכשי הדירות כיום הרבה יותר מודעים לנושא ומתעניינים בצורה מעמיקה, הן בהיבט התכנון של הממ"דים והן בשיטות הבנייה.

גם מחברת גב ים המקימה את הפרויקטים למגורים - "כרמל וים" בחיפה ו"נוה גנים" בקריית מוצקין, נמסר כי מאז מלחמת לבנון ה-2 מסתמנת מודעות גבוהה של התושבים לנושא הממ"דים. "ניתן לומר כי הביקושים לדירות חדשות בצפון בכלל ובחיפה בפרט, עלו משמעותית בעקבות הנושא" מוסרים בחברה.

עוה"ד אביעד שוב וישי לנדאו ממשרד שוב ושות', המתמחה בדיני מקרקעין ותכנון ובנייה, מסבירים כי בעקבות מלחמת לבנון השנייה הודגשה חשיבותו של הממ"ד כמציל חיים ומגן על העורף ולפיכך פעל המחוקק וביצע מספר תיקונים בחוק, שמטרתם הקלת התנאים ומתן תמריצים לדיירים לבניית מרחבים מוגנים דירתיים.

כך למשל חוק התכנון והבנייה קובע כי רשות מקומית תקבל החלטה בבקשה לבניית מרחב מוגן בתוך 30 יום ממועד הגשתה, לעומת בקשות רגילות בהן נדרשת הרשות לדון בין 60 ל-90 יום ממועד הגשתן. לדברי שוב ולנדאו "הקלות אלה ואחרות מאפשרות את הגדלת השטח הבנוי בדירה קיימת תוך חיסכון בהליך ארוך של בירוקרטיה, תוכניות אישורים וכו' והופכת את הוספת הממ"ד לכדאי בדירה קיימת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
נראה לכם
נראה לכם שבשכונות הוותיקות והטובות יש ממדים, איפה אתם חיים עוד לא ראיתי בניין אחד עם ממ"ד (אלא אם שופץ או נבנה חדש, ואין הרבה כאלה)בשכונות וותיקות טובות של ת"א גבעתיים רמת גן אפילו במרכזי ערי הפריפריה כגון שכונת רמז בראשון. מה לעשות שאנשים חייבים לגור איפה שהוא ומעדיפים שכונה טובה ושקטה על פני ממ"ד.
סתם אחד , פריפריה של תל אביב  |  17.02.09
4.
תושבי המרכז חיים בבועה שעטופה בישובי גב ההר שמגנים עליהם, לכן מרשים לעצמם להצביע לשמאל
בישובי גב ההר ובצפון ובדרום, הפלא ופלא, הימין מתחזק ככל שגדל החיכוך עם אוכלוסיה ערבית עוינת ועם התקפות טילים מהגבולות. ממשלות השמאל חיות ופועלות בתל אביב (תראו איפה עשו את כינוסי הבחירות, לא ירושלים, לא חיפה, לא באר שבע...) ואז תבינו איך יש את בועת המרכז שלא צריכה ממ"ד (כך היא חושבת..זה בסדר גם גדרה וב"ש חשבו כך) ומסביב את מדינת שאר הארץ שחיה את המציאות כהווייתה.
תפוזו  |  15.02.09
לכל התגובות