אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גריילוק ישראל - הקרן המובילה בהשקעות חדשות בישראל צילום: עמית שעל

גריילוק ישראל - הקרן המובילה בהשקעות חדשות בישראל

לפי חברת המחקר IVC, גריילוק ביצעה ב-2008 תשע השקעות חדשות. קרנות ההון סיכון ביצעו 119 השקעות חדשות ב-2008, ירידה של 6% לעומת 2007

16.02.2009, 14:10 | מאיר אורבך ואסף גלעד
גריילוק ישראל , קרן ההשקעות הייעודית לישראל של גריילוק האמריקאית היא המשקיעה המובילה בחברות ישראליות ב-2008 עם תשע השקעות חדשות. כך עולה מדירוג שעשתה חברת המחקר IVC לקרנות ההון סיכון הישראליות הפעילות ביותר לשנת 2008. בשנת 2008 קרנות הון הסיכון הישראליות ביצעו 119 השקעות חדשות בחברות הייטק, לעומת 127 השקעות בשנת 2007, ירידה מזערית של 6%. זאת, למרות המשבר הכלכלי העולמי שהחריף ברבעון הרביעי של שנת 2008. בניגוד לשנת 2007, אף קרן לא הגיעה למספר דו-ספרתי של השקעות ראשונות.

ורטקס דורגה במקום השני, שנה שנייה ברציפות, עם שמונה השקעות חדשות. DFJ תמיר פישמן ואקווה-אגרו מדורגות במקום השלישי עם שבע השקעות חדשות, כל אחת. בהמשך הרשימה, מדורגות כרמל ו-IHCV, עם שש השקעות חדשות בשנת 2008, כל אחת.

יורם שניר מקרן גריילוק. השקעה בעיקר בחברות תוכנה, צילום: עמית שעל יורם שניר מקרן גריילוק. השקעה בעיקר בחברות תוכנה | צילום: עמית שעל יורם שניר מקרן גריילוק. השקעה בעיקר בחברות תוכנה, צילום: עמית שעל
גריילוק ישראל, קרן הון סיכון ייעודית להשקעות בחברות ישראליות של גריילוק האמריקאית, השקיעה בעיקר בחברות תוכנה עם ארבע עסקאות בסקטור זה. ההשקעות הראשונות של ורטקס התפלגו באופן שווה בין סקטור התוכנה, האינטרנט והמוליכים למחצה, עם שתי עסקאות בכל סקטור. DFJ תמיר פישמן, קרן הון סיכון משותפת של תמיר פישמן ו- Draper Fisher Juvetson) DFJ) האמריקאית, השקיעה בעיקר בחברות אינטרנט עם ארבע השקעות. קרן כרמל השקיעה בעיקר באינטרנט ובסקטור התוכנה, עם שתי עסקאות בכל סקטור. אקווה-אגרו, קרן הון סיכון ייעודית לקלינטק, ביצעה שבע השקעות בתחום. קרן IHCV ביצעה אף היא את כל השקעותיה בתחום אחד - סקטור מדעי החיים, בו היא מתמחה. שש החברות בהן השקיעה IHCV הן מיזמים של היזם והמשקיע משה מזרחי, ממקימי סינרון, שהייתה האקזיט המשמעותי הראשון של IHCV.

28% מההשקעות של הקרנות היו בחברות בשלב הסיד בשנת 2008, לעומת 43% בשנת 2007. 12 קרנות הון סיכון מתוך 32 שהשקיעו השקעות ראשונות השנה, לא ביצעו אף השקעה בחברות בשלב סיד.

עשר השקעות ראשונות בוצעו בחברות זרות בשנת 2008. קרן אינפיניטי, קרן הון סיכון משותפת ישראלית-סינית ש-60% מההון המנוהל שלה מיועדים להשקעות בסין, ביצעה ארבע מתוך חמש השקעותיה הראשונות בחברות סיניות.

לדברי קובי שׂימנה, מנכ"ל חברת המחקר IVC, "נתוני ההשקעות הראשונות של הקרנות בשנת 2008 נמוכים ביחס לשנים עברו ומשקפים גם את הממצאים שפרסמנו בסקר השנתי שלנו, לפיהם חלה ירידה של 28% בסכומים שהושקעו על ידי הקרנות בעסקאות ראשונות (First). אנו צופים ירידה נוספת בשנת 2009 לאור הקשיים בהן נתקלות הקרנות בגיוס הון חדש".

לעומת שנת 2007, בה סקטור התוכנה היה מדורג במקום רביעי עם 16 אחוזים, הסקטור משך את המספר הרב ביותר של השקעות ראשונות ב-2008. 26 השקעות (22% מההשקעות) בוצעו בתחום זה. במקום השני נמצא סקטור מדעי החיים עם 25 השקעות ראשונות (21%), לעומת 7% בשנת 2007, בה הסקטור היה במקום חמישי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות