אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות הורידה את דירוג החוב של טלדור צילום: בועז אופנהיים

מעלות הורידה את דירוג החוב של טלדור

חברת הדירוג מורידה את דירוג החוב של חברת טלדור בדרגה אחת מרמה של A פלוס ל-A

16.02.2009, 15:54 | תומר קורנפלד
סוכנות הדירוג מעלות הורידה את דירוג החוב של חברת טלדור בדרגה אחת מרמה של A פלוס ל-A. חברת טלדור היא בית תוכנה וספק פתרונות מיחשוב בתחום טכנולוגיית המידע (IT) בישראל ונשלטת על ידי חברת די.בי.אס.איי המנוהלת על ידי אנשי העסקים ברק דותן ויוסי בן שלום.

במעלות מציינים שהורדת הדירוג באה על רקע חשש מיכולתה של טלדור לייצר תזרימי מזומנים בשנה הקרובה בעקבות ההאטה הכלכלית במשק. מעלות מציינת כי המיתון ישפיע על היקף הפרויקטים של טלדור ויכולת הפירעון של כספים מצד לקוחותיה.

בנוסף, שינתה מעלות את תחזית הדירוג ממצב יציב לאופק שלילי, המרמז על כך שתיתכן הורדת דירוג נוספת. הסיבה לכך, היא החשש שההאטה במשק תפגע גם ברמת הרווחיות של טלדור וביחסי כיסוי החוב של החברה באופן המחליש את נזילותה בטווח בינוני.

כיום נסחרת איגרת החוב של טלדור בתשואה שנתית ברוטו לפדיון של 7.08%. בסוף ספטמבר 2008, היקף ההתחייבויות של טלדור בגין איגרות החוב עומד על כ-135 מיליון שקל (108.2 מיליון שקל קרן ו-26.5 מיליון שקל ריבית) – אולם איגרות חוב אלו אמורות להיפרע רק בעוד כשמונה שנים. בשנה הקרובה צפויה החברה לשלם תשלום ריבית של 5.3 מיליון שקל למחזיקי האג"ח, כשתשלומי הריבית המהותיים צפויים להיות בהיקף של 13 מיליון שקל מדי שנה החל ממרץ 2010.

במעלות מציינים שעל פי הערכות שוק טכנולוגיית המידע צפוי לקטון בשנת 2009 בשיעור של 7% כשגם טלדור אמורה להיות מושפעת לרעה מכך – וזאת בהתבסס על צבר ההזמנות של החברה. כמו כן, מעריכים במעלות שירידה ברווח לפני פחת הפחתות ומסים (EBITDA) תהיה מתונה יותר לאור הגמישות התפעולית של טלדור בנוגע להתייעלות וקיצוץ בהוצאות הנהלה. במעלות מציינים לחיוב גם את התמודדותה המוצלחת של טלדור במשבר ההיי- טק בשנות ה-2000.

בסוף ספטמבר יתרת המזומנים של טלדור עמדה על 48.3 מיליון שקל, אולם 29 מיליון שקל הוחזקו בחברת בת, ואינם משמשים את החברה. במעלות מציינים שלחברה ישנם קווי אשראי המהווים בסיס טוב לנזילות, אולם בטווח הקרוב הם מצפים לתזרימי מזומנים שליליים רבעוניים לאור החרפה בתנודתיות של ההון החוזר ופגיעה ברווחיות.

את תשעת החודשים הראשונים של 2008 סיימה טלדור עם מחזור מכירות של 520 מיליון שקל ורווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 8.4 מיליון שקל. במהלך התקופה תזרים המזומנים של החברה היה שלילי והסתכם ב-45 מיליון שקל על רקע עלייה של 21 מיליון שקל בחובות הלקוחות, ירידה של 24 מיליון שקל בחובות לספקים וירידה של 32.7 מיליון שקל בזכאים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות