אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל עומד לרכוש בבורסה אג"ח ממשלתי צילום: גיא אסיאג

בנק ישראל עומד לרכוש בבורסה אג"ח ממשלתי

כפי שפורסם ב"כלכליסט", הבנק המרכזי החליט על רכישת האג"ח במטרה להגדיל את הנזילות העומדת לרשות המוסדות הפיננסיים, העסקים ומשקי הבית - ולהביא להפחתת הריבית במשק לטווח ארוך

16.02.2009, 16:59 | כתב כלכליסט

בנק ישראל הודיע היום (ב') על כוונתו לרכוש החל ממחר אג"ח ממשלתי, כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט".

מטרת הצעד, לפי הודעת הבנק, היא "להגדיל את הנזילות שתעמוד לרשות המוסדות הפיננסיים, העסקים ומשקי הבית ולהגביר את האפקטיביות של המדיניות המוניטרית". מדי חודש ימסור בנק ישראל דיווח על הסכום הכולל של פעילות זו, יחד עם הדיווח החודשי על היקף הנפקות המק"מ.

בבנק מעריכים כי פעולות אלה יביאו לירידה בריבית לטווח ארוך. זאת, לאחר שבניגוד למצופה, הורדות הריבית לטווח קצר שמבצע בנק ישראל כמעט ולא השפיעו עד היום על הריבית לטווח ארוך.

נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שדיבר היום בפני ועידה של מנהיגים יהודיים אמר: "איננו יכולים להקטין בהרבה את הריבית במשק, אך אנחנו עושים מה שמדינות אחרות עושות כמו רכישת נכסים". כשנשאל האם הרכישות יכללו אג"ח קונצרני מסר הנגיד כי "נגידים לעולם לא יכולים לומר לא". לפי החוק, רשאי בנק ישראל לרכוש גם איגרות חוב קונצרניות.

כלי זה מתווסף למכלול הכלים בהם משתמש בנק ישראל על מנת להשיג את מטרותיו: יציבות מחירים, תמיכה ביציבות המערכת הפיננסית ובעידוד התעסוקה והצמיחה. הבנק יבחן מעת לעת את דרכי הפעולה בכלי זה ויתאים אותן לפי הצורך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מי ישלם עבור זה ?
בנק ישראל הוסיף היום טעות נוספת לרשימת הטעויות שהוא מתעקש לבצע יחד עם הורדת הריבית לאפס והנסיון לקבוע שער חליפין . ההבדל הוא שפה פשוט שברו את הכללים לטובת אני לא יודע מי ( אולי בעלי ההון שיוכלו להמשיך לגייס כספים בחצי חינם מהציבור ולהשקיע אותם בקניונים במזרח אירופה ) . שהרי המדינה צריכה להדפיס עוד כסף כדי לקנות את החובות ( אגח ) שלה ולשם ההדפסה היא צריכה להנפיק עוד אגח ( חובות ) . תגידו יפה שלום לחסכונות שלכם ו/או לערך של השקל עצמו , זה לא ממש משנה מה יקרוס ... הלואי שאני טועה , ועדת החקירה בדרך .
אני רק שאלה  |  16.02.09
7.
מהלך אוילי ביותר שיביא להתרסקות בכלכלת ישראל - פישר הביתה
רק מי שלא מבין יכול לחשוב שאם האג"ח הארוכות יהיו בתשואות של 3.5-4% לעומת 4.5% אזי הבנקים ירוצו לתת אשראי ללבייב תשובה ועוד ושהמוסדיים ירוצו לקנות אג"ח קונצרני. אם אג"ח אפריקה בתשואה של 20% צמוד אזי זה משנה לרוכש פוטנציאלי אם אג"ח מדינת ישראל 2% צמוד 2.5% או 4% צמוד.
פעיל  |  16.02.09
לכל התגובות