אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המניה השבועית: עשות אשקלון צילום: עמית שעל

המניה השבועית: עשות אשקלון

היו"ר, אבי פלדר, שמח מהשינוי האסטרטגי שעברה החברה, מרוצה מתשואות האג"ח וצופה כי תעש תונפק בבורסה לפי מודל עשות: "אנחנו לא מסתכלים על השורה התחתונה"

17.02.2009, 08:30 | נעמה סיקולר

עסקת יצוא ביטחוני ב־80 מיליון דולר ללקוח אמריקאי היא אולי דבר של מה בכך עבור יצואניות הענק, שמתהדרות לא אחת בעסקאות של עשרות ומאות מיליוני דולרים בתחום התעופה או הנשק, אולם עבור עשות אשקלון מדובר בבשורה חיובית של ממש.

יצואנית הנשק הישראלית אמנם לא תצליח למנף את העסקה לשיפור הדו"חות הכספיים לסיכום 2008, ובכך לשנות את השורה התחתונה מהפסד של 11.1 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2008, עם מחזור של 155 מיליון שקל, לשורת רווח חיובית. אולם, גם המשקיעים בבורסה אהבו את העסקה השנייה במספר של עשות, בממדים האלה בחצי השנה האחרונה, ושלחו שלשום את המניה לעליות שערים תלולות של 166% במחזור של 7 מיליון שקל.

עשות, החברה־בת של התעשייה הצבאית (85%), עוסקת בייצור מערכות מבוססות גלגלי שיניים, גלים למנועי סילון וממסרות לשימושים צבאיים תעופתיים ולשוק תעשיית הרכב הכבד. החברה היא אמנם ציבורית לכל דבר, אולם עדיין סובלת מתדמית מיושנת, כמו למשל הסכמי עבודה אנכרוניסטיים.

ב־2005 החליטה המדינה להפריט את עשות אשקלון, ובמכרז זכתה חברה בראשות יו"ר הכנסת לשעבר אברהם בורג. אלא שמכאן מאילך מסתבכת המכירה ומגיעה לחקירת מבקר המדינה לאחר שנחשף כי לקבוצתו של בורג קשר עם אנשי עסקים שנאשמו בפלילים, ולכן נאסר עליהם לרכוש את המפעל. במקביל, התגלעה מחלוקת חמורה בין העובדים לבין ההנהלה בסוגיית ההפרטה, מה שהוביל לגילויי אלימות בשל חששות העובדים לפיטורים מסיביים.

כמו כן, התקשתה החברה להרוויח בשורה התחתונה ומשקיעים גדולים הדירו רגליהם ממנה. למרות כל זאת, בטוחים היום בתעשייה הצבאית (תעש) כי השאירו את ההפסדים, הסכסוכים עם העובדים, חסימת הכבישים, ההתנהלות הבעייתית ואפילו את הלחימה בעזה מאחור וכי עשות עלתה על הגל.

"עשות עובדת היום לפי תוואי של תוכנית אסטרטגית", אומר יו"ר החברה אבי פלדר שמכהן גם כמנכ"ל התעשייה הצבאית. "עשינו שינוי דרמטי בקו החשיבה, צמצמנו את מדינות היעד של החברה לארצות הברית ולמדינות באירופה, והצלחנו לשפר את היחסים עם העובדים, שהם למעשה הדרייב הכי חזק כרגע כי כשהעובדים רואים שחברה מצליחה, כל ההתנהלות שלהם משתנה".

"תעש", אומר פלדר, "השקיעה בארבע השנים האחרונות 15 מיליון דולר בעשות אשקלון ומתכננת להשקיע סכומים נוספים בעתיד".

אבל בשורה התחתונה מדובר בחברה מפסידה?

"עשינו לעצמנו הרגל של להסתכל כמה שפחות על השורה התחתונה. בשורת ההכנסות החברה מייצרת מזומנים וכן, יש סיכוי גדול מאוד שהזמנות מן הסוג הזה יחלחלו מטה ויהפכו אותנו לרווחיים".

זה נכון מצידכם לא להסתכל על שורת הרווח? בסוף אתם חברה ציבורית?

"הסיבה שבגללה לא נכון להסתכל על השורה התחתונה היא שהרווח הנקי נשחק משמעותית בשנה האחרונה כתוצאה מניקוי שעשינו. נאלצנו למחוק עסקאות עבר שבוצעו בשנים 2000–2001, היינו חייבים לנקות את החברה מהפסדים היסטוריים ומלקוחות היסטוריים. אבל אני שמח להגיד שהמחיקות לפחות בצורה הדרמטית שלהן נגמרו, ולכן מעתה ואילך נראה בעשות גם תוצאות כספיות חיוביות יותר".

ערב ההודעה על עסקת הענק עם חברת התעופה האמריקאית הודיעה עשות אשקלון כי תבצע רכישה חוזרת של איגרות חוב עד לרמה של 40 מיליון שקל. מדובר בכשליש מכלל החוב של החברה - 121 מיליון שקל, 12 מיליון שקל מהם לפירעון בשנה הקרובה. ההודעה על הרכישה החוזרת והעסקה המשמעותית הקפיצו את מחירי האג"ח של החברה בשתי הסדרות ב־7% וב־18% מתחילת השנה, והתשואה ברוטו שהיתה כבר ברמות של 20% התכווצה ל־11% בלבד.

"ראינו את התשואות הפנטסטיות של האג"ח ופשוט לא יכולנו להתעלם. הרגשנו שזו תהיה דרך מצוינת גם לשדר למשקיעים שלנו את האמון שיש לנו בחברה וגם לגזור רווחי הון יפים שבוודאי ישפרו את שורת הרווחיות", הסביר פלדר.

הפעילות הציבורית בעשות אשקלון עושה לכם תיאבון גם לגבי תעש?

"בהחלט. אנחנו מתכוונים להנפיק את תעש בבורסה לפי המודל של עשות ואנחנו כלל לא מסתירים כי זו הכוונה הסופית שלנו כשתגיע שעת הכושר. אנחנו חושבים שהמודל של עשות עם השינוי הארגוני שנעשה שם, ועם המסלול החיובי שעליו עולה החברה בימים אלה, הוא בהחלט המודל הראוי גם לתעשייה הצבאית כולה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות