אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאסר לפטר את גד אנג'ל, שסייע לעובדות שהתלוננו צילום: אלכס קולומויסקי

נאסר לפטר את גד אנג'ל, שסייע לעובדות שהתלוננו

גד אנג'ל פוטר מתפקידו כסמנכ"ל הייצור בחברת אנג'ל, לאחר שסייע בחשאי לשתי עובדות שהתלוננו כי הוטרדו מינית והלווה להן כסף לשכור עורכי דין נגד החברה. בית הדין קבע שיישאר בתפקידו עד מתן פסק דין סופי

18.02.2009, 08:51 | ענת רואה

שלב ביניים במלחמות הפנימיות בחברת אנג'ל: בית הדין האזורי לעבודה בירושלים אסר, בהחלטה שמסר בימים האחרונים, לפטר את גד אנג'ל, המחזיק ב־23% ממניות החברה ומשמש סמנכ"ל הייצור שלה. אנג'ל פוטר מתפקידו לפני כשנה וחצי, לאחר שסייע בחשאי לשתי עובדות שהתלוננו כי הוטרדו מינית וטענו שתלונתן הושתקה, וסיפק להן סיוע כלכלי בדמות הלוואה למימון הליכים משפטיים נגד החברה.

צו מניעה ארעי שניתן סמוך לפיטוריו הותיר אותו בתפקידו עד מתן החלטה של בית הדין. זו ניתנה כאמור השבוע, והיא תשאיר את אנג'ל בתפקידו לפחות עד מתן פסק דין סופי בתביעה שהגיש נגד החברה.

על הפרשה הוטל צו איסור פרסום, שהוסר לפני כחצי שנה באופן חלקי, ומאפשר לפרסם את ההחלטה. עולה ממנה שבדצמבר 2006 פנתה אל גד אנג'ל עובדת בחברה וטענה שהוטרדה מינית פעמיים על ידי מי שהיה מנהלה. לטענת אותה עובדת, היא פנתה בעניין תחילה לירון אנג'ל, המחזיק אף הוא ב־23% ממניות החברה ומשמש מנכ"ל, אך תלונתה הושתקה.

לפי המפורט בהחלטה מהשבוע, נמנע גד אנג'ל מלפנות בנושא לבן דודו ירון אנג'ל, ותחת זאת הציע לעובדת לשכור עורך דין והסכים לסייע לה בהלוואה לכיסוי ההוצאות המשפטיות. העובדת פעלה לפי הצעתו, והגישה תביעה נגד החברה שבסיומה הושגה פשרה. גם במקרה אחר הלווה גד כסף לעובדת שטענה כי הוטרדה, וזו ניהלה מגעים באמצעות עורך דין עד להשגת פשרה.

הואשם ב"תפירת תיק"

בשלב מסוים סיפר ירון אנג'ל לגד אנג'ל על תלונת העובדת, וגד לא חשף כי הוא מודע לכך ואף סייע לה. במהלך ניהול המשא ומתן עם העובדת עלה חשד למעורבותו של גד, והוא הואשם על ידי ירון בחוסר נאמנות כלפי החברה ובסיוע לעובדת ב"תפירת תיק". ביוני 2007 התכנסה ועדת הביקורת של החברה לדון בנושא, ולבסוף הוחלט לזמן את גד לשימוע לפני פיטורים. חודשיים לאחר מכן קיבל הודעה שהוחלט לפטרו, והוא פנה בבקשה לצו מניעה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

גד אנג'ל, המיוצג על ידי עו"ד אורנה לין, טען שבסיועו לעובדות לא היה משום פגיעה בחברה, שכן הוא פעל כנדרש לפי הוראות החוק למניעת הטרדה מינית, ולאור היעדר טיפול נאות מצד החברה. לטענתו, ההחלטה לפטרו מקורה ביריבות ובנקמנות אישית של כמה מהדירקטורים, לרבות המנכ"ל. מנגד טענה החברה, באמצעות עו"ד תמר גולן, שהתנהלותו של גד אנג'ל והתמיכה שנתן למתלוננות בלי לערב את המנהלים יש בהן משום התנהלות חמורה של מנהל והפרת חובת האמונים שלו לחברה.

סכסוך עתיק יומין

בין הדין החליט שיש לקבל את בקשתו של גד אנג'ל לסעד זמני ולהורות לחברה להימנע מפיטוריו עד קבלת הכרעה בתביעה העיקרית, שבה יתבררו בהרחבה כל העובדות וטענות הצדדים. בהחלטה נכתב עוד שאי אפשר להתעלם מהעובדה שבין הצדדים עומד סכסוך עתיק יומין אשר השפיע על ההתנהלות ועל קבלת ההחלטות של כל המעורבים בפרשה.

במסגרת הדיון נבדק אם עומדת לגד אנג'ל הגנה למסייע בהקשר תלונה על הטרדה מינית, ונקבע שאף שנראה שהיו לו אינטרסים נוספים בעת הסיוע למתלוננות, הרי שאין בכך לשלול ממנו את ההגנה המגיעה לו מכוח החוק. עוד קבעו שנפלו פגמים בהליך השימוע שנערך לו, והחברה חויבה לשלם לו 5,000 שקל עבור הוצאות משפט. בחודש הבא ייערך דיון מוקדם בתביעה העיקרית. אנג'ל פוטר גם מתפקידו כדירקטור, וערעור על החלטה זו תלוי ועומד בבית המשפט העליון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות