אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן ההון סיכון הגדולה בישראל - פיטנגו, שמנהלת 5.5 מיליארד שקל צילום עמית שעל

קרן ההון סיכון הגדולה בישראל - פיטנגו, שמנהלת 5.5 מיליארד שקל

לפי דירוג דן אנד ברדסטריט, קרנות הון סיכון הגדולות בישראל מנהלות כ-36 מיליארד שקל. אחרי פיטנגו: סטאר, אוורגרין, JVP, ג'מיני וכרמל

18.02.2009, 14:02 | מאיר אורבך
דירוג קרנות הון הסיכון של חברת דן אנד ברדסטריט קובע שהיקף ההון המנוהל על ידי הקרנות עומד על כ-36 מיליארד שקלים.

חמי פרס, שותף בכיר בקרן פיטנגו, צילום: שאול גולן חמי פרס, שותף בכיר בקרן פיטנגו | צילום: שאול גולן חמי פרס, שותף בכיר בקרן פיטנגו, צילום: שאול גולן

הקרן שמנהלת את מרבית ההון בישראל היא פיטנגו, עם 5.52 מיליארד שקלים. במקום השני קרן סטאר, שאינה פעילה בשוק או מגייסת קרן המשך, המנהלת 3.8 מיליארד שקלים. במקום השלישי, ללא שינוי מהדירוג בשנה שעברה נמצאת קרן אוורגרין, עם הון מנוהל של 3.35 מיליארד שקלים. מבין חמש הקרנות הגדולות רק JVP הצליחה להגדיל את היקף ההון המנוהל. JVP, עברה בדירוג את ג'מיני ונמצאת השנה במקום הרביעי. היא מנהלת 2.98 מיליארד שקלים - עלייה של 6.1% לעומת השנה שעברה.

במקום השישי מדורגת קרן כרמל, מנהלת הון בסך של 2.31 מיליארד שקלים – קפיצה שנתית של כ-50% בהיקף ההון המנוהל. הסיבה לקפיצה היא גיוס של 235 מיליון דולר, שהשלימה כרמל ונצ'רס במהלך 2008 לקרן השלישית שבניהולה.

כלכלני דן אנד ברדסטריט מביעים חשש מירידה של כ-50% בהיקף ההשקעות של קרנות הון סיכון ב-2009. לדבריהם, המשבר התעצם בסוף השנה שעברה ובמהלך החודשים הראשונים של 2009, כך שהיקף ההשקעות בתעשיית קרנות הסיכון עלול לרדת בשיעור משמעותי במהלך השנה. על פי בדיקת דן אנד ברדסטריט, במדינת ישראל פועלות כ-60 קרנות הון סיכון מרכזיות.

מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, ראובן קובנט, אמר היום כי "המשבר הכלכלי והפיננסי פגע קשה בהיקף ההשקעות של קרנות הון סיכון. ברבעון האחרון של 2008 ראינו ירידה של כ-30% בהיקף ההשקעות של קרנות אלה לעומת הרבעון השלישי. להערכתנו, קיים חשש שב-2009 נראה ירידה חדה של כ-50% בהיקף הכספים שישקיעו קרנות הון סיכון ישראליות בחברות סטארט-אפ".

לדברי קובנט, "הירידה הצפויה נובעת מקשיים של הקרנות עצמן בגיוס כספים. אנו עדים בחודשים האחרונים לגיוסים מעטים המכווצים את תעשיית ההון סיכון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות