אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
במת כלכליסט: הכלכלה צריכה ממשלה יציבה

במת כלכליסט: הכלכלה צריכה ממשלה יציבה

חלוקת הכוח בין המפלגות בכנסת הנוכחית מחייבת ממשלת אחדות לאומית שתיבחר כדי לקדם מטרה אחת עיקרית - שינוי שיטת הממשל

22.02.2009, 08:11 | יצחק נזריאן

המפה הפוליטית החדשה שנוצרה מציבה את ההתמודדות הישראלית עם המיתון העולמי בנקודת שפל חמורה. קשה לראות כיצד הכנסת הנבחרת תצליח להציג קואליציה שתוכל לקבל החלטות קשות בתחום המשק והחברה בתקופה הזו.

נוסף על כך, ייתכן שלראשונה אחרי שנים ארוכות ייאלץ ראש הממשלה למסור את תיק האוצר לשותפה קואליציונית - מהלך שהבעייתיות בו ברורה: השליטה בהקצאת המשאבים הממשלתיים, שמסורה לאחריותו של שר האוצר, היא אמצעי שליטה בסיסי במשק ובממשלה כולה. ניהול תיק האוצר על ידי מפלגה שאינה מפלגת השלטון עלול להוביל למתיחות מיותרת ולפגיעה ביכולת קבלת ההחלטות שכה תידרש כעת.

לא סיסמה חלולה

 

את המפה הפוליטית הנוכחית כבר לא נוכל לשנות, אבל חלוקת הכוח בין המפלגות בכנסת הנוכחית מחייבת ממשלת אחדות לאומית שתיבחר כדי לקדם מטרה אחת עיקרית - את שינוי שיטת הממשל.

סוגיית שינוי השיטה עולה לעתים קרובות כסיסמה חלולה מתוכן של פוליטיקאים, אך אם הכנסת ה־18 לא תעלה את הנושא לראש סדר העדיפויות הלאומי, המפה הפוליטית אחרי הבחירות הבאות (שיתקיימו, מניסיוננו, ככל הנראה בתוך שנתיים־שלוש) תהיה שוב בלתי אפשרית מבחינה קואליציונית.

הפתרונות לבעיית המשילות הם ידועים והם כבר כאן שנים ארוכות. אין צורך בוועדה נוספת שתמציא שוב את הגלגל. ועדת נשיא המדינה בראשות פרופסור מנחם מגידור, שבחנה את מבנה הממשל בישראל, כבר המליצה בעבר על המעבר לשיטה של בחירות אזוריות.

הרעיון של בחירות אזוריות הוא שכאשר נבחרים מחצית מחברי הכנסת מאזורי בחירה גיאוגרפיים, הקשר בינם לבין הבוחר הדוק יותר ובהתאמה יגדלו שיעורי ההשתתפות בבחירות, וגם תפחת המוטיבציה של חברי הכנסת האזוריים לפזר את הכנסת מוקדם מדי - פשוט מפני ששולחיהם ידרשו מהם להישאר ולפעול למענם.

לצד ההצעה לבחירות אזוריות מציעים אחרים את המעבר לממשל נשיאותי, אלא שהחשש מפני ריכוז כוח רב מדי בידי מי שיעמוד בראש הרשות המבצעת מרתיע רבים במערכת הפוליטית והאקדמית בישראל.

ואפשר גם למצוא את שביל הזהב - רפורמת חקיקה שתחזק את הממשל הישראלי הקיים ואף תחדיר בו יציבות של ממשל נשיאותי, וזאת לצד ייצוג הולם שיתקבל על ידי הוספת המרכיב של בחירות אזוריות.

למשל, כבר בשיטה הנוכחית אפשר להעלות את אחוז החסימה לאזור חמשת המנדטים ולעבור למשטר של תקציב רב־שנתי, שיחסוך את קרקס הסחטנות הקבוע.

לייצב את השיטה

 

יו"ר קדימה ציפי לבני אמרה במהלך מפגש עם חברי הפורום לייצוב הממשל כי היא אינה פוסלת מעבר לממשל נשיאותי. עם זאת, היא העירה כי במדינת ישראל, שבה הממשל עוסק בדיני נפשות כדבר שבשגרה, יש לוודא באמצעות מערך איזונים ובלמים הולם שלא נגיע למצב שבו ראש רשות מבצעת מכהן ארבע שנים ללא יכולת להחליפו במצבים קיצוניים.

כך או אחרת, בחירות אזוריות או ממשל נשיאותי, את השיטה חייבים לייצב והדרך היחידה לעשות זאת עוברת דרך הרכבת ממשלת אחדות לאומית, שתוקם כדי להעביר בכנסת את השיטה החדשה.

עד אז נסבול מממשלות חלשות, המושלות במשך שנתיים עד שלוש בלבד, וללא ממשלה יציבה נתקשה לקבל כלכלה יציבה.

הכותב הוא ממייסדי קוואלקום, נשיא המרכז להעצמת האזרח - מייסדת הפורום לייצוב הממשל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות