אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: לקראת סיכום - אלביט מערכות תרכוש את חלקה של תע"א באלישרא צילום: אוראל כהן

בלעדי: לקראת סיכום - אלביט מערכות תרכוש את חלקה של תע"א באלישרא

התעשייה האווירית רוצה לסגור על רכישת חלקה (30%) לפי שווי חברה של 100 מיליון דולר, אבל באלביט, ככל הנראה, ידרשו הערכת שווי חיצונית. הנהלת החברות נפגשת בשבועות האחרונים בתדירות גבוהה

24.02.2009, 19:51 | נעמה סיקולר

סיום סכסוך העבודה באלישרא סלל את הדרך להשלמת עסקת אלישרא. ל"כלכליסט" נודע, כי המגעים על רכישת חלקה של התעשייה האווירית באלישרא (30%) על-ידי אלביט מערכות, חודשו לאחרונה בין הצדדים.

בשבועות האחרונים התקיימו מפגשים במסגרת מצומצמת בין הנהלת החברות, המכונה בפי שני הצדדים "הרביעייה", על שם ארבעת המשתתפים בה. מצד אלביט מערכות היו"ר והבעלים מיקי פדרמן והמנכ"ל יוסי אקרמן ומצד התעשייה האווירית היו"ר יאיר שמיר והמנכ"ל יצחק ניסן.

מנכ"ל התע"א, יצחק ניסן, צילום: גלעד קוולרצ מנכ"ל התע"א, יצחק ניסן | צילום: גלעד קוולרצ'יק מנכ"ל התע"א, יצחק ניסן, צילום: גלעד קוולרצ
כרגע מתמקדות השיחות בסוגיית המחיר המוסכם לרכישת חלקה של התעשייה האווירית. זו מבקשת שחלקה יירכש לפי שווי חברה של כ-100 מיליון דולר - המחיר לפיו רכשה אלביט מערכות את חלקה באלישרא מידי כור תעשיות בשנת 2005. יחד עם זאת, באלביט טוענים, כי שווי החברה הצטמצם מאז. ככל הנראה, הפתרון יהיה בדמות הערכת שווי מחודשת לפעילותה של אלישרא.

התעשייה האווירית צפויה לנסות ולמקסם את תמורת הרכישה ככל שתוכל, כיוון שהיא רכשה את חלקה באלישרא בשנת 2002 בשווי חברה של כ-330 מיליון דולר, שווי שמוערך על ידי הצדדים כבלתי ריאלי היום בכל מקרה.

ההתקדמות במגעים מתרחשת בעיתוי הנוכחי שלא במקרה. כפי שפורסם ב"כלכליסט", סכסוך העבודה בין הצדדים, שפרץ אגב הבעייתיות של השליטה המשותפת בחברה, יגיע בשבוע הבא לסיומו.

מאז רכשה אלביט מערכות את חלקה באלישרא ניהלו החברה והעובדים מאבק עיקש. הסיבה הפורמלית למאבק היתה תוכניות ההנהלה להעביר את המפעל מבני ברק לחולון, אולם ההנהלה והעובדים הגיעו להתנגשות מספר רב של פעמים, כמעט בכל סוגיה שעמדה על הפרק ואף השביתו את המפעל.

העובדים טענו, כי התנהלותה של אלביט מערכות נועדה להוריד את ערכה של אלישרא, מה שיאפשר לאלביט מערכות להשתלט גם על החלק של התעשייה האווירית (30%) עד רכישת מלוא השליטה בחברה. במקביל עוררו את זעם העובדים מספר התבטאויות של מנכ"ל החברה, לפיהן היה רוצה לראות במפעליו עובדים צעירים ולא "אנשים עם שערות לבנות".

כעת עומדים העובדים וההנהלה לחתום על הסכם, במסגרתו יקבלו העובדים רשת ביטחון מפני פיטורים לכ-8-10 שנים, בתוספת פיצויים מוגדלים בתקופה של פרישה. הסביבה ההסכמית החדשה בין העובדים להנהלה, היא זו שתאפשר גם להסדיר את נושא הבעלות, שהסעיר עד מאוד את העובדים, מחשש שיביא לפיטורים המוניים.

מקור בכיר בהנהלת התעשייה האווירית אמר היום (ג'), כי ארבעת הבכירים בהנהלת החברות נפגשים בעת האחרונה בתדירות גבוהה, בניסיון להקטין את רמת החיכוך בין שתי החברות מחד ולנסות לראות, האם ניתן להגביר את שיתופי הפעולה בתחומים נוספים. לדבריו, טרם הושלמה עסקת אלישרא ולכשתושלם - ידווחו הצדדים.

מאלביט מערכות נמסר בתגובה: "לאלביט נושאים משותפים עם התעשיות הבטחוניות האחרות, כולל התעשייה האווירית, על רקע פרוייקטים משותפים, אחזקות משותפות בחברות ונושאים אחרים העומדים על סדר היום".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות